Ես Գինուշ Առաքելյանն եմ, ծնվել եմ Հայաստանում։ 1994 թվականից բնակվում եմ Բարսելոնայում (Իսպանիա)։
Ես արվեստի և դիզայնի մասնագետ եմ (Universitat Autònoma de Barcelona, Escola Massana, 2010-2014) և ունեմ մագիստրոսի կոչում կինոարվեստի բնագավառում (Universitat de Barcelona, ESCAC, 2015): Ձեռք եմ բերել զգալի մասնագիտական փորձ կինոյի և երաժշտական տեսահոլովակների ոլորտում, աշխատել որպես գեղարվեստական ղեկավար:
Մեծանալով Բարսելոնայում՝ ես առնչվեցի հայկական դպրոցի բացակայության խնդրին։ Չնայած դրան՝ ծնողներս վճռորոշ դեր խաղացին հայկական մշակութային ավանդույթները, արժեքներն ու լեզուն ինձ փոխանցելու հարցում։
2010 թ․ տեղեկացա, որ Բարսելոնայում կենսունակ հայկական համայնք կա՝ համախմբված Բարսելոնայի հայկական մշակութային ասոցիացիայի շուրջ։ Դա ուշագրավ շրջադարձ էր իմ կյանքում: Ես ոգևորությամբ միացա այդ համայնքին՝ ձգտելով ավելի խորը գիտելիքներ ստանալ մեր ընդհանուր մշակույթի մասին։
2011 թ. հանդես եմ գալիս որպես ասոցիացիայի խորհրդի անդամ և ակտիվորեն մասնակցում եմ մշակութային, սոցիալական, գովազդային և սպորտային միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներին։
Բացի դրանից՝ ես հնարավորություն եմ ունեցել ապրելու Հայաստանում և աշխատելու տեղի մեդիա դաշտում՝ իրականություն դարձնելով իմ մանկության երազանքներից մեկը։ Այս տարիներին ես անձամբ տեսա մեր ժողովրդի ուժն ու վճռականությունը։
Ներկայացնելով Իսպանիան «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում՝ ես մեծ ցանկություն ունեմ սովորելու և աշխատելու այլ նվիրյալ երիասարդների հետ, ովքեր կիսում են նույն գաղափարները՝ ուղղված մեր համայնքների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանն ու նորարարական մոտեցումների մշակմանը։

My name is Ginush Arakelyan and I was born in Armenia. Since 1994 onwards, I have been living in Barcelona, Spain.
My educational background is in Arts and Design (Universitat Autònoma de Barcelona, Escola Massana, 2010-2014), and I have a Master's degree in Cinematography from Universitat de Barcelona, ESCAC, 2015. I have gained significant professional experience in the film and music video industry, where I have worked as an Art Director.
Growing up in Barcelona, I faced the challenge of not having access to an Armenian school in the area. Despite this limitation, my parents played a crucial role in immersing me in our culture's traditions, values, and language.
In 2010, I discovered that there was a vibrant Armenian community in Barcelona centered around the Armenian Cultural Association of Barcelona. It was a remarkable turning point in my life, as I eagerly joined this community, seeking to further immerse myself in our shared culture.
Since 2011, I have served as a council member of the association and actively participate in the organization of cultural, social, promotional, and sporting events.
In addition, I have also had the opportunity to live in Armenia and work in the media field, making one of my childhood dreams come true. In these years, I have witnessed firsthand the strength and determination of our people.
Representing Spain in the Diaspora Youth Ambassador Program, I have a great desire to learn and work alongside other dedicated youth who share the same passion for our nation to address the challenges of our communities and develop innovative solutions.