Ես Գինուշ Առաքելյանն եմ, ծնվել եմ Հայաստանում։ 1994 թվականից բնակվում եմ Բարսելոնայում (Իսպանիա)։
Ես արվեստի և դիզայնի մասնագետ եմ (Universitat Autònoma de Barcelona, Escola Massana, 2010-2014) և ունեմ մագիստրոսի կոչում կինոարվեստի բնագավառում (Universitat de Barcelona, ESCAC, 2015): Ձեռք եմ բերել զգալի մասնագիտական փորձ կինոյի և երաժշտական տեսահոլովակների ոլորտում, աշխատել որպես գեղարվեստական ղեկավար:
Մեծանալով Բարսելոնայում՝ ես առնչվեցի հայկական դպրոցի բացակայության խնդրին։ Չնայած դրան՝ ծնողներս վճռորոշ դեր խաղացին հայկական մշակութային ավանդույթները, արժեքներն ու լեզուն ինձ փոխանցելու հարցում։
2010 թ․ տեղեկացա, որ Բարսելոնայում կենսունակ հայկական համայնք կա՝ համախմբված Բարսելոնայի հայկական մշակութային ասոցիացիայի շուրջ։ Դա ուշագրավ շրջադարձ էր իմ կյանքում: Ես ոգևորությամբ միացա այդ համայնքին՝ ձգտելով ավելի խորը գիտելիքներ ստանալ մեր ընդհանուր մշակույթի մասին։
2011 թ. հանդես եմ գալիս որպես ասոցիացիայի խորհրդի անդամ և ակտիվորեն մասնակցում եմ մշակութային, սոցիալական, գովազդային և սպորտային միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներին։
Բացի դրանից՝ ես հնարավորություն եմ ունեցել ապրելու Հայաստանում և աշխատելու տեղի մեդիա դաշտում՝ իրականություն դարձնելով իմ մանկության երազանքներից մեկը։ Այս տարիներին ես անձամբ տեսա մեր ժողովրդի ուժն ու վճռականությունը։
Ներկայացնելով Իսպանիան «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում՝ ես մեծ ցանկություն ունեմ սովորելու և աշխատելու այլ նվիրյալ երիասարդների հետ, ովքեր կիսում են նույն գաղափարները՝ ուղղված մեր համայնքների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարմանն ու նորարարական մոտեցումների մշակմանը։

Меня зовут Гинуш Аракелян, я родилась в Армении. С 1994 года живу в Барселоне (Испания).
Я получила образование в области искусства и дизайна (Автономный университет Барселоны, Школа Массана, 2010-2014), а также имею степень магистра в области кинематографии (Университет Барселоны, ESCAC, 2015). Я приобрела значительный профессиональный опыт в индустрии кино и музыкальных видеоклипов, работала в качестве художественного руководителя.
Проведя юность в Барселоне, я столкнулась с проблемой отсутствия армянской школы. Несмотря на это, мои родители сыграли решающую роль в приобщении меня к армянским традициям, культуре, ценностям и языку.
В 2010 году я узнала об армянской общине Барселоны, сосредоточенной вокруг Армянской культурной ассоциации города. Это стало поворотным моментом в моей жизни, и я с готовностью присоединилась к ассоциации, стремясь еще больше погрузиться в нашу общую культуру.
С 2011 года я являюсь членом совета ассоциации и активно участвую в организации культурных, социальных, рекламных и спортивных мероприятий.
Кроме того, у меня также была возможность жить в Армении и работать в СМИ, осуществив одну из моих детских мечт. За этот период я убедилась в силе и решительности нашего народа.
Я представляю Испанию в программе "Молодой посол диаспоры". У меня есть большое желание учиться и работать бок о бок с другими целеустремленными молодыми людьми, которые разделяют схожие взгляды с целью решения проблем наших общин и использования инновационных решений.