Ես Էմիլ Պետրոսյանն եմ: Ծնվել եմ Երևանում 1988 թվականին: Արդեն 19 տարի է` բնակվում եմ Իսպանիայի Թագավորությունում՝ Անդալուսիայի մայրաքաղաք Սևիլիայում:
Միջնակարգ կրթությունս շարունակել եմ Սևիլիայի Մակարենայի անվան ուսումնարանում, որն ավարտելու առթիվ՝ Իսպանիայի թագավորն ինձ շնորհել է ավարտական դիպլոմ:
Պապիկիս արհեստը շարունակելու նպատակով՝ ընդունվել եմ Անդալուսիայի Խորհրդի Բաց Այլընտրանքային Ասոցիացիան, ավարտել Իսպանիայի կրթության և գիտության նախարարության կողմից կազմակերպված «Ատաղձագործի և կահույքի վերանորոգման» եռամյա դասընթացը:
2020 թվականին, ավարտելով Սալվադոր Տավորայի անվան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը, ստացել եմ ավագ տեխնիկի կոչում զբոսաշրջային կացարանների ոլորտում:
2021-2022 թթ. ֆուտբոլային մրցաշրջանում եղել եմ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Վարազդատ Հարոյանի ադապտերն ու պաշտոնական թարգմանիչը Իսպանական Կադիս ֆուտբոլային ակումբում: Զուգահեռ եղել եմ այլ ֆուտբոլիստների թարգմանիչ և օգնական:
2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին համատեղ ուժերով ստեղծել ենք Սևիլիայի «Էրեբունի» հայ համայնքը, և այդ օրվանից հանդիսանում եմ համայնքի խորհրդի անդամ, թեպետ մինչ այդ էլ մշտապես ներգրավված եմ եղել հայերին, հայկականությանը վերաբերող հարցերում:
Մեծ ջանքերի շնորհիվ ստեղծված մեր համայնքը մեզ թույլ տվեց 2022 թվականին ստեղծել նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան երկար սպասված կիրակնoրյա դպրոցը:
Այս տարիների ընթացքում երբեք չեմ մոռացել մեր մայրենին, պահպանել եմ մեր ավանդույթները, մեր կրոնն ու ծիսակատարությունները և ներկայացրել օտար ազգերի շրջանում:
Մասնակցելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին, ստանալով նոր գիտելիքներ և հմտություններ, փորձ իմ ընկերներից՝ նպատակ ունեմ ծառայեցնել դրանք համայնքին և իսպանահայությանը՝ մեր առջև դրված խնդիրները լուծելու և նպատակային ծրագրերն իրականացնելու համար:
Պատրաստ եմ արդարացնել այս արժանապատիվ կոչումն ու գործել՝ իմ ներդրումն ունենալով համայնքում ազգային ինքնության պահպանման դժվարին գործում: Այո՛, դժվարին, քանի որ օտար ափերում այս գլոբալիզացիայի և ինտեգրացիայի պայմաններում շատ դժվար է պահպանել ազգայինը՝ քո լեզուն, քո մշակույթը, և կարող եմ հավաստիացնել, որ ամենաառաջնահերթ խնդիրներից մեկը հայ երիտասարդներին իրենց արմատներին մոտ պահելն է:

My name is Emil Petrosyan. I have been living in Seville, the capital of Andalusia in Spain for 19 years.
I graduated from Seville’s Macarena School and received the graduation diploma from the King of Spain.
In order to carry on my grandfather's profession, I was accepted into the Open Alternative Association of the Council of Andalusia and successfully completed a three-year course on Carpentry and Furniture Repair, which was organized by the Spanish Ministry of Education and Science.
In 2020, I graduated from the Salvador Tavora Higher Educational Institution and received the title of senior technician in the field of tourism accommodation.
From the 2021-2022 soccer season, I was the adapter and official translator for Varazdat Haroyan, the captain of the Armenian national soccer team.
On December 26, 2019, the Armenian community of Seville "Erebuni" was established, and since then I have been a member of the community council, although I have been constantly involved in Armenian issues.
Through great efforts, in 2022, our community allowed us to create the long-awaited Sunday School after Mesrop Mashtots.
During these years, I have never forgotten our mother tongue, preserved our traditions, our religion, and traditions, and represented them among foreign nations.
By participating in the "Diaspora Youth Ambassador" program, I hope to gain new knowledge, skills, and experiences from my friends. My goal is to serve the community and help solve the problems faced by the Spanish-Armenian community, while also implementing our planned goals.
I am prepared to support and contribute to the important task of preserving national identity in our community. This task is challenging due to globalization and integration in foreign countries, as it becomes difficult to maintain one's nationality, language, and culture. I can assure you that one of the most significant challenges is keeping Armenian youth connected to their roots.