Ես Էմիլ Պետրոսյանն եմ: Ծնվել եմ Երևանում 1988 թվականին: Արդեն 19 տարի է` բնակվում եմ Իսպանիայի Թագավորությունում՝ Անդալուսիայի մայրաքաղաք Սևիլիայում:
Միջնակարգ կրթությունս շարունակել եմ Սևիլիայի Մակարենայի անվան ուսումնարանում, որն ավարտելու առթիվ՝ Իսպանիայի թագավորն ինձ շնորհել է ավարտական դիպլոմ:
Պապիկիս արհեստը շարունակելու նպատակով՝ ընդունվել եմ Անդալուսիայի Խորհրդի Բաց Այլընտրանքային Ասոցիացիան, ավարտել Իսպանիայի կրթության և գիտության նախարարության կողմից կազմակերպված «Ատաղձագործի և կահույքի վերանորոգման» եռամյա դասընթացը:
2020 թվականին, ավարտելով Սալվադոր Տավորայի անվան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունը, ստացել եմ ավագ տեխնիկի կոչում զբոսաշրջային կացարանների ոլորտում:
2021-2022 թթ. ֆուտբոլային մրցաշրջանում եղել եմ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի ավագ Վարազդատ Հարոյանի ադապտերն ու պաշտոնական թարգմանիչը Իսպանական Կադիս ֆուտբոլային ակումբում: Զուգահեռ եղել եմ այլ ֆուտբոլիստների թարգմանիչ և օգնական:
2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին համատեղ ուժերով ստեղծել ենք Սևիլիայի «Էրեբունի» հայ համայնքը, և այդ օրվանից հանդիսանում եմ համայնքի խորհրդի անդամ, թեպետ մինչ այդ էլ մշտապես ներգրավված եմ եղել հայերին, հայկականությանը վերաբերող հարցերում:
Մեծ ջանքերի շնորհիվ ստեղծված մեր համայնքը մեզ թույլ տվեց 2022 թվականին ստեղծել նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան երկար սպասված կիրակնoրյա դպրոցը:
Այս տարիների ընթացքում երբեք չեմ մոռացել մեր մայրենին, պահպանել եմ մեր ավանդույթները, մեր կրոնն ու ծիսակատարությունները և ներկայացրել օտար ազգերի շրջանում:
Մասնակցելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին, ստանալով նոր գիտելիքներ և հմտություններ, փորձ իմ ընկերներից՝ նպատակ ունեմ ծառայեցնել դրանք համայնքին և իսպանահայությանը՝ մեր առջև դրված խնդիրները լուծելու և նպատակային ծրագրերն իրականացնելու համար:
Պատրաստ եմ արդարացնել այս արժանապատիվ կոչումն ու գործել՝ իմ ներդրումն ունենալով համայնքում ազգային ինքնության պահպանման դժվարին գործում: Այո՛, դժվարին, քանի որ օտար ափերում այս գլոբալիզացիայի և ինտեգրացիայի պայմաններում շատ դժվար է պահպանել ազգայինը՝ քո լեզուն, քո մշակույթը, և կարող եմ հավաստիացնել, որ ամենաառաջնահերթ խնդիրներից մեկը հայ երիտասարդներին իրենց արմատներին մոտ պահելն է:

Я Эмиль Петросян, уже 19 лет живу в столице Андалусии (Испания) - Севилье.
С целью продолжить дело моего деда поступил в Открытую альтернативную ассоциацию Совета Андалусии и окончил трехгодичный курс по столярному делу и ремонту мебели, который был организован Министерством образования и науки Испании.
В 2020 году окончил высшее учебное заведение им. Сальвадора Тавора, получив квалификацию старшего специалиста в сфере туристического размещения.
Во время футбольного сезона 2021-2022 гг. был адаптером и официальным переводчиком Вараздата Арояна, капитана национальной сборной Армении по футболу.
26 декабря 2019 года была создана армянская община Севильи «Эребуни», и с тех пор я являюсь членом совета общины, хотя и до этого постоянно занимался армянскими вопросами.
В 2022 году наша община, созданная огромными усилиями, позволила нам основать долгожданную воскресную школу имени Месропа Маштоца.
За эти годы я никогда не забывал наш родной язык, сохранял наши традиции, нашу религию, представлял их среди иностранцев.
Участвуя в программе "Молодой посол диаспоры", я надеюсь получить новые знания, навыки и опыт от своих соотечественников. Моя цель —служить общине и помогать решать проблемы, с которыми сталкивается армянская община Испании, а также реализовывать целевые программы.
Я выражаю готовность оправдать это достойное призвание и внести свой вклад в сохранение национальной идентичности в нашей общине. Конечно, эта задача осложняется глобализацией и интеграцией в зарубежных странах, так как становится трудно сохранить свою национальную идентичность, язык и культуру. Могу вас заверить, что одна из главных задач - способствовать тому, чтобы армянская молодежь стала ближе к своим корням.