Լուիզա Գրագատի Հակոբյան
Ես` Լուիզա Գրագատի Հակոբյանս, արվեստագետների ընտանիքից սերված գեղանկարիչ եմ, լուսանկարիչ և քանդակագործ: 2005 թ. մասնագիտական սկզբնական կրթությունս ստացել եմ հայրենիքում՝ Փանոս Թերլեմեզյանի ուսումնարանում, 2009 թ.` Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում, ապա Սանկտ Պետերբուրգում:
2015 թ. տեղափոխվել եմ Ֆրանսիա` յուրացնելու եվրոպական ակադեմիական գեղանկարչության առանձնահատկությունները։ Ապրելով Ֆրանսիայում` շարունակել եմ զբաղվել հայ ազգային մշակույթի պահպանման հարցերով:
Ներկայում «ԺԱՖ» ֆրանսահայ երիտասարդաց միության Մինաս Ավետիսյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի հիմնադիր-տնօրենն եմ և իմ մասնագիտական գիտելիքները սիրով փոխանցում եմ նոր սերնդին։ Հայկական մշակույթը ես և իմ դպրոցի սաները հաճախ ներկայացնում ենք ֆրանսիական կարևոր միջոցառումների ժամանակ:
Այս դժվարին ժամանակներում մշակույթի միջոցով փորձում եմ խրախուսել իմ համայնքին՝ ձևավորելու և պահպանելու առողջ հարաբերություններ հայրենիքի հետ, իսկ իմ հիմնած «GRAGATI» արվեստի ստուդիան յուրատիպ հավաքատեղի է դարձել արվեստագետների և արվեստասերների համար։
Իմ ստորագրությանն են պատկանում Բոմոնի Սուրբ Գրիգոր Լուսավոիչ Հայ Առաքելական եկեղեցու պատերի չորս մասերից բաղկացած որմնանկարներն ու ձեռագրերը, Ֆրանսիայի Հայ Առաքելական թեմի առաջնորդի օրհնությամբ Մարսելի Հայ Առաքելական Մայր տաճարում կախված ռեալիստական նկարները և այլն։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ՝ նպատակ ունեմ բարելավել կապը Սփյուռքի և Հայաստանի միջև, ակտիվ համագործակցել տարբեր երկրների հայ համայնքների հետ։

Luiza Gragati Hakobyan
My name is Luiza Gragati Hakobyan. I am a painter, photographer, and sculptor from a family of artists. I received my initial professional education in my homeland, graduating from the Panos Terlemezian Yerevan State College of Fine Arts in 2005, then from the Yerevan Academy of Fine Arts in 2009, and finally in Saint Petersburg.
In 2015, I moved to France to master my understanding of European academic art.
While living in France, I have continued to deal with the matter of preserving Armenian culture.
Currently, I am the founder-director of the JAF French-Armenian youth union at the Minas Avetisyan School of Fine Arts, and happily pass on my professional knowledge to the new generation. My students and I often showcase Armenian culture during important French events. In these difficult times, I try to encourage my community to form and maintain healthy relations with the homeland through culture, and the GRAGATI art studio I founded has become a unique gathering place for artists and art lovers.
I created the four-part frescoes and manuscripts on the walls of the Saint Gregory the Illuminator Armenian Apostolic Church in Beaumont, as well as the realistic paintings hanging in the Armenian Apostolic Cathedral in Marseilles, which were blessed by the head of the Armenian Apostolic Diocese of France.
As a Diaspora Youth Ambassador Program representing France, I plan on improving the connection between Armenia and the Diaspora, and actively collaborate with the Armenian communities of various countries.