Լուիզա Գրագատի Հակոբյան
Ես` Լուիզա Գրագատի Հակոբյանս, արվեստագետների ընտանիքից սերված գեղանկարիչ եմ, լուսանկարիչ և քանդակագործ: 2005 թ. մասնագիտական սկզբնական կրթությունս ստացել եմ հայրենիքում՝ Փանոս Թերլեմեզյանի ուսումնարանում, 2009 թ.` Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում, ապա Սանկտ Պետերբուրգում:
2015 թ. տեղափոխվել եմ Ֆրանսիա` յուրացնելու եվրոպական ակադեմիական գեղանկարչության առանձնահատկությունները։ Ապրելով Ֆրանսիայում` շարունակել եմ զբաղվել հայ ազգային մշակույթի պահպանման հարցերով:
Ներկայում «ԺԱՖ» ֆրանսահայ երիտասարդաց միության Մինաս Ավետիսյանի անվան գեղարվեստի դպրոցի հիմնադիր-տնօրենն եմ և իմ մասնագիտական գիտելիքները սիրով փոխանցում եմ նոր սերնդին։ Հայկական մշակույթը ես և իմ դպրոցի սաները հաճախ ներկայացնում ենք ֆրանսիական կարևոր միջոցառումների ժամանակ:
Այս դժվարին ժամանակներում մշակույթի միջոցով փորձում եմ խրախուսել իմ համայնքին՝ ձևավորելու և պահպանելու առողջ հարաբերություններ հայրենիքի հետ, իսկ իմ հիմնած «GRAGATI» արվեստի ստուդիան յուրատիպ հավաքատեղի է դարձել արվեստագետների և արվեստասերների համար։
Իմ ստորագրությանն են պատկանում Բոմոնի Սուրբ Գրիգոր Լուսավոիչ Հայ Առաքելական եկեղեցու պատերի չորս մասերից բաղկացած որմնանկարներն ու ձեռագրերը, Ֆրանսիայի Հայ Առաքելական թեմի առաջնորդի օրհնությամբ Մարսելի Հայ Առաքելական Մայր տաճարում կախված ռեալիստական նկարները և այլն։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ՝ նպատակ ունեմ բարելավել կապը Սփյուռքի և Հայաստանի միջև, ակտիվ համագործակցել տարբեր երկրների հայ համայնքների հետ։

Луиза Грагати Акопян
Я Луиза Грагати Акопян – художница, фотограф и скульптор из семьи художников. Начальное профессиональное образование получила на Родине, окончив Государственный колледж изобразительных искусств имени Паноса Терлемезяна в 2005 году. Окончила Государственную академию художеств Армении в 2009 году, училась также в Санкт-Петербурге.
В 2015 году я переехала во Францию, чтобы углубить свое понимание европейского академического искусства.
Живя во Франции, я продолжала заниматься вопросом сохранения армянской культуры.
В настоящее время я являюсь основателем-директором франко-армянского молодежного союза JAF при Школе изобразительных искусств имени Минаса Аветисяна и с радостью передаю свои профессиональные знания новому поколению. Мои студенты и я часто демонстрируем армянскую культуру во время важных французских мероприятий. В эти трудные времена я пытаюсь побудить свою общину формировать и поддерживать здоровые отношения с Родиной посредством культуры. Основанная мной художественная студия “GRAGATI” стала уникальным местом сбора художников и любителей искусства.
Я создала четырехчастные фрески и рукописи на стенах Армянской апостольской церкви Святого Григория Просветителя в Бомоне, а также реалистичные картины, висящие в Армянском Апостольском Соборе в Марселе, которые были благословлены главой Армянской Апостольской епархии Франции.
Как молодой посол диаспоры, представляющий Францию, я планирую улучшить связи между Арменией и диаспорой и активно сотрудничать с армянскими общинами различных стран.