Ես Արմինա Մամիկոնյանն եմ: Ծնվել եմ Հայաստանում՝ Վանաձորում: 4 տարեկանից ապրում եմ Ռուսաստանում: Մասնագիտությամբ լրագրող եմ, հասարակական գործիչ, ВДНХ-ի (Ժողտնտեսության ձեռքբերումների ցուցահանդես) «Հայաստան» տաղավարի գեղարվեստական ղեկավարը:
Ի՞նչով եմ ես զբաղվում Մոսկվայի կարևոր կետերից մեկում: Պատրաստում եմ Հայաստանի տաղավարը տարբեր միջոցառումների համար, ապահովում եմ կապը հասարակության և լրատվամիջոցների հետ, պատրաստում գովազդային հոլովակներ:
Չնայած նրան, որ ավելի շատ զբաղվում եմ հասարակական գործունեությամբ, պետք է խոստովանեմ, որ նախկին լրագրողներ չեն լինում: Լրագրության ոլորտում 13 տարվա փորձ ունեմ, որից 10-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներում:
Իմ հաշվարկով ավելի քան 200 հասարակական միջոցառումներ եմ կազմակերպել Մոսկվայում՝ ուղղված հայկական մշակույթի պահպանմանն ու հանրահռչակմանը և մոսկվաբնակ հայության միջև կապերի ամրապնդմանը:
8 տարվա հասարակական գործունեության ընթացքում ինձ հաջողվել է ստեղծել ամուր կապեր նույն ոլորտում գործող հայկական և ռուսական կազմակերպությունների միջև:
Մոսկվայի «Loft» հայկական երիտասարդական կենտրոնի տնօրենն եմ եղել: Հենց այդ ժամանակ էլ հասկացա, որ հատկապես կարևոր է համագործակցությունը հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների և ուսանողական միավորումների հետ: Բավական մեծ աշխատանքային փորձ ունեմ Մոսկվայի համալսարանների հայկական երիտասարդական միավորումների հետ և վաստակել եմ նրանց վստահությունը:
Ի՞նչու եմ զբաղվում հասարակական գործունեությամբ և ի՞նչ եմ պատրաստվում անել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում: Նախ ցանկանում եմ իմ օրինակով ցույց տալ, թե որքան կարևոր է պահպանել կապը Հայաստանի հետ այն ծրագրերի միջոցով, որն իրականացնում է մեր հայրենիքը: Այնուհետև ցանկանում եմ Ռուսաստանի հայ երիտասարդներին ընդգրկել այդ ծրագրերում, ցույց տալ, թե որքան կարևոր է ինքնության պահպանումը: Ցանկանում եմ նաև համայնքում տարածել այն գաղափարը, որ յուրաքանչյուրը կարող է օգտակար լինել հայ համայնքին:

Меня зовут Армина Мамиконян. Родилась в городе Ванадзор. С 4-х лет живу в России. Я-журналист, общественный деятель. В настоящее время являюсь арт-директором Павильона «Армения» на ВДНХ.
Чем я занимаюсь в одной из самых важных армянских точек Москвы? Созданием событийной повестки Павильона, связями с общественностью, пиаром, а также взаимодействием с прессой.
Несмотря на то, что сейчас больше занимаюсь общественной деятельностью, признаю, что бывших журналистов не бывает.
Опыт работы журналистом - 13 лет, 10 из которых в армянских СМИ.
На моем счету более 200 общественных мероприятий в Москве, направленных на сохранение и популяризацию армянской культуры и укрепление взаимосвязей между армянами Москвы.
За 8 лет общественной деятельности я сумела создать прочные связи с ведущими армянскими общественными структурами и российскими организациями той же направленности.
Была директором армянского молодежного центра «Loft» в Москве. И тогда поняла, что особо важным для меня является взаимодействие с армянскими молодежными структурами и студенческими объединениями. Есть большой опыт взаимодействия армянской молодежью ведущих ВУЗов Москвы и заслуженный кредит доверия.
Почему я занимаюсь общественной деятельностью? И что планирую делать в рамках программы «Молодой посол Диаспоры»? Во-первых, наглядным примером показать, что важно и крайне необходимо поддерживать связь с Арменией и проектами, которые осуществляются на нашей Родине. Во-вторых, вовлекая армянскую молодежь России в эти проекты, показать, насколько они значимы и важны для будущего диаспоры и сохранения идентичности. В-третьих, постараюсь донести важную мысль, что быть полезными армянскому обществу в диаспоре можно, и это может сделать каждый.