Ես Արմինա Մամիկոնյանն եմ: Ծնվել եմ Հայաստանում՝ Վանաձորում: 4 տարեկանից ապրում եմ Ռուսաստանում: Մասնագիտությամբ լրագրող եմ, հասարակական գործիչ, ВДНХ-ի (Ժողտնտեսության ձեռքբերումների ցուցահանդես) «Հայաստան» տաղավարի գեղարվեստական ղեկավարը:
Ի՞նչով եմ ես զբաղվում Մոսկվայի կարևոր կետերից մեկում: Պատրաստում եմ Հայաստանի տաղավարը տարբեր միջոցառումների համար, ապահովում եմ կապը հասարակության և լրատվամիջոցների հետ, պատրաստում գովազդային հոլովակներ:
Չնայած նրան, որ ավելի շատ զբաղվում եմ հասարակական գործունեությամբ, պետք է խոստովանեմ, որ նախկին լրագրողներ չեն լինում: Լրագրության ոլորտում 13 տարվա փորձ ունեմ, որից 10-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներում:
Իմ հաշվարկով ավելի քան 200 հասարակական միջոցառումներ եմ կազմակերպել Մոսկվայում՝ ուղղված հայկական մշակույթի պահպանմանն ու հանրահռչակմանը և մոսկվաբնակ հայության միջև կապերի ամրապնդմանը:
8 տարվա հասարակական գործունեության ընթացքում ինձ հաջողվել է ստեղծել ամուր կապեր նույն ոլորտում գործող հայկական և ռուսական կազմակերպությունների միջև:
Մոսկվայի «Loft» հայկական երիտասարդական կենտրոնի տնօրենն եմ եղել: Հենց այդ ժամանակ էլ հասկացա, որ հատկապես կարևոր է համագործակցությունը հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների և ուսանողական միավորումների հետ: Բավական մեծ աշխատանքային փորձ ունեմ Մոսկվայի համալսարանների հայկական երիտասարդական միավորումների հետ և վաստակել եմ նրանց վստահությունը:
Ի՞նչու եմ զբաղվում հասարակական գործունեությամբ և ի՞նչ եմ պատրաստվում անել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում: Նախ ցանկանում եմ իմ օրինակով ցույց տալ, թե որքան կարևոր է պահպանել կապը Հայաստանի հետ այն ծրագրերի միջոցով, որն իրականացնում է մեր հայրենիքը: Այնուհետև ցանկանում եմ Ռուսաստանի հայ երիտասարդներին ընդգրկել այդ ծրագրերում, ցույց տալ, թե որքան կարևոր է ինքնության պահպանումը: Ցանկանում եմ նաև համայնքում տարածել այն գաղափարը, որ յուրաքանչյուրը կարող է օգտակար լինել հայ համայնքին:

My name is Armina Mamikonyan and I was born in the city of Vanadzor in Armenia. I have been living in Russia since I was 4 years old. I am a journalist by profession, a public figure, and the art director of the Armenia Pavilion of the VDNH (Exhibition of Achievements of National Economy).
What do I do in one of the most important sites in Moscow? I prepare the Armenia Pavilion for various events, provide communications between the public and the media, and prepare advertisements.
Despite the fact that I am more involved in social activities, I must admit that there are no former journalists. I have 13 years of experience in the field of journalism, 10 of which were spent at Armenian media companies.
By my count, I have organized more than 200 public events in Moscow aimed at preserving and popularizing Armenian culture and strengthening ties between Armenians living in Moscow.
During my 8 years of work in the public sphere, I have been able to create durable ties between Armenian and Russian organizations.
I also held the position of the head of the Loft Armenian Youth Center in Moscow. During my time there, I recognized the significance of collaborating with Armenian youth organizations and student unions. I have gained substantial experience in working with Armenian youth from the universities in Moscow and have earned their trust.
Why am I engaged in social activities and what do I plan to do within the framework of the Diaspora Youth Ambassador program? First of all, I want to show by my example how important it is to maintain one’s connection with Armenia through the programs implemented by our homeland. Secondly, I want to involve the Armenian youth of Russia in these programs to demonstrate to them how important it is to preserve their identity as Armenians living in the Diaspora. Finally, I also wish to convey to them the idea that it is necessary to contribute to the Armenian community, and that anyone can do that.