Ես Քրիստինա Ալեքսանյանն եմ: Ծնվել և մեծացել եմ Ռուսաստանում՝ Տվերում: Այս տարի ավարտեցի Տվերի պետական բժշկական համալսարանը՝ բժիշկ-մանկաբույժ մասնագիտացմամբ և պատրաստվում եմ դիմել օրդինատուրա: Չնայած միշտ ամուր կապեր եմ ունեցել Հայաստանի հետ՝ սակայն ինձ միշտ չի բավականացրել լեզվի, ավանդույթների իմացությունը և հայրենակիցների հետ համախմբվածությունը: Հենց դա էր պատճառը, որ համալսարանում ուսանելու առաջին իսկ օրվանից սկսեցի համագործակցել իմ հայրենակիցների հետ, մասնակցել տարբեր ազգային միջոցառումների:
Լինելով բաց ամեն նորի առաջ և ունենալով ցանկություն լինել հայ համայնքի մի մասը՝ որոշեցի դառնալ մեր քաղաքի հայ համայնքի անդամ: Այժմ Տվերի «Արարատ» հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարության «Ուրարտու» երիտասարդական ասոցիացիայի անդամ եմ: Մեր համայնքում ես մասնակցում եմ տարբեր միջոցառումների և ծրագրերի կազմակերպչական աշխատանքներին: Դրա շնորհիվ ես կարողացա խորությամբ ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանը, բարելավել լեզվի իմացությունը և ամենակարևորը, ծանոթանալ այնպիսի մարդկանց հետ, ում հետ ընդհանուր հետաքրքրության շրջանակ ունեմ:
Կարծում եմ, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին մասնակցությունն ինձ կօգնի ընդլայնել մեր համայնքի հորիզոնները, ամրապնդել կապերը Հայաստանի և մեր համայնքի միջև, ներգրավել ավելի շատ մարդկանց և մեր հայրենիքին ավելի մոտ դարձնել Ռուսաստանի Դաշնության Տվեր քաղաքում։

Мне 24 года. Я родилась и выросла в России, в Твери. В этом году окончила Тверской государственный медицинский университет по специальности врач-педиатр и собираюсь дальше продолжать учебу по программе ординатуры. Несмотря на мою сильную связь с Арменией, знание языка, традиций, мне всегда не хватало сплоченности с моими соотечественниками, именно поэтому сразу же после поступления в университет я начала активно взаимодействовать с армянами моего ВУЗа, участвовать в различных национальных мероприятиях.
Будучи открытой всему новому и желанию быть частью армянского сообщества, я решила вступить в общину нашего города. На данный момент являюсь членом Молодёжной ассоциации “Урарту” под руководством Тверской городской Армянской национально-культурной автономии “АРАРАТ”. В нашей общине я участвую в организации различных мероприятий, программ. Именно благодаря ей я смогла больше углубиться в историю Армении, улучшить свои знания языка, а самое главное – познакомиться с людьми, которые также заинтересованы в этом, как и я.
Я считаю, что участие в данной программе поможет расширить горизонты нашей общины – укрепить отношения между Арменией и диаспорой нашего города, сплотить больше людей и стать еще ближе к нашей Родине.