Ինեսա Ներսիսյանը Հայաստան է տեղափոխվել Շվեդիայից: Մասնագիտությամբ քաղաքագետ է։ Ավարտել է Ուփսալայի համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետը` ստանալով բակալավրի աստիճան զարգացման գիտություններում (Development studies)։
Երկու տարի աշխատել է Շվեդիայի միգրացիայի պետական գործակալությունում (Swedish Migration Agency)՝ որպես քննիչ, գործի պատասխանատու և որոշումներ նախապատրաստող տարբեր քաղաքներում և բաժանմունքներում: Այնուհետև մեկ տարի աշխատել է Ուփսալայի քաղաքապետարանում՝ որպես աշխատաշուկայի քարտուղար: Իր վերջին աշխատանքային փորձը Գետենբուրգ քաղաքում շուրջ 2 տարի էր՝ Շվեդիայի զբաղվածության պետական գործակալությունում որպես գործի պատասխանատու (case officer): Մեկ տարի լինելով ՄԱԿ-ի Կանայք Շվեդիա (United Nations Women Sweden) կազմակերպության համակարգողն Ուփսալայում՝ ստացել է կարևոր փորձառություն կազմակերպչական ոլորտում: Նա նաև հիմնել և վարում է «Swedish Armenian» սոցիալական հարթակը:
Ինեսան հանդիսանում է Շվեդիայում հայկական միությունները համակարգող կենտրոնի խորհրդի անդամ: Կարևորում է իր աշխատանքը Ուփսալայի հայկական մշակութային միությունում, որտեղ խորհրդի անդամ է:
Դառնալով սփյուռքի երիտասարդ առաջին դեսպանը Շվեդիայում 2021-2022 թթ․՝ իրականացրել է, մասնավորապես, հայապահպանությանն ու հայրենադարձությանն ուղղված ծրագրեր Շվեդիայում: Նա նաև հանդիսանում է M.A.M. կրթական հարթակի դեսպան:

Инеса Нерсисян переехала в Армению из Швеции. По профессии она политолог. Окончила факультет политологии Уппсальского университета со степенью бакалавра исследований развития.
Два года работала в Миграционном агентстве Швеции следователем, куратором и лицом, принимающим решения, в различных городах и ведомствах. Затем он в течение года проработала в мэрии Уппсалы секретарем по рынку труда. Ее последний опыт работы составил около 2 лет в городе Гетеборг в качестве куратора в Шведском агентстве занятости. Будучи координатором организации United Nations Women в Уппсале в течение года, она приобрела важный опыт в сфере организации. Она также основала и руководит шведско-армянской социальной платформой.
Инесса является членом правления Центра координации армянских союзов Швеции. Подчеркивает свою работу в Армянском культурном обществе Упсалы, членом правления которого она является.
Став первым молодым послом диаспоры в Швеции в 2021-2022 годах, она реализовала, в частности, программы, направленные на защиту и репатриацию армян в Швеции. Она также является амбассадором образовательной платформы M.A.M.