Լիանա Շալունցը Իրկուտսկ քաղաքից է (ՌԴ):
2013 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է Իրկուտսկի տրանսպորտի պետական համալսարանը՝ տեխնոսֆերային անվտանգություն և բնապահպանական ճարտարագիտություն մասնագիտություններով: 2016 թվականին ավարտել է ասպիրանտուրան՝ ստանալով էկոլոգի որակավորում։
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է, 2021 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը՝ «Մետաղ պարունակող կեղտաջրերի մաքրման համար ծծումբ պարունակող պոլիմերի կլանման արդյունավետության փոփոխություն և ուսումնասիրություն» թեմայով։ Հեղինակել է 1 արտոնագիր և 21 գիտական աշխատություն (Scopus, WoS, ՌԴ Բարձրագույնատեստավորման հանձնաժողով):
2023 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է Ռոստովի հումանիտար-տեխնիկական համալսարանը՝ հոգեբանի որակավորմամբ։
Վերապատրաստվել է հետևյալ ոլորտներում՝ «Հանրային կառավարման և հանրային ծառայության հիմունքներ Ռուսաստանի Դաշնությունում» ՌԱՆԵՊԱ-ում, «Մտավոր սեփականության հիմունքներ» ՄՍՀԿ ակադեմիայում:

Лиана Шалунц из города Иркутска РФ. В 2013 году с отличием окончила Иркутский государственный университет путей сообщения «Техносферная безопасность», инженерная защита окружающей среды. В 2016 году окончила аспирантуру по специальности «Экология».
Кандидат технических наук, в 2021 году защитила диссертацию на тему: «Модификация и исследование сорбционной эффективности серосодержащего полимера для очистки металлсодержащих сточных вод». Автор 1 патента и 21 научной работы (Scopus, WoS, ВАК РФ).
В 2023 году с отличием окончила Ростовский гуманитарно-технический университет по специальности «Психолог». Прошла обучение по направлению: «Основы государственного управления и государственной службы в РФ» в РАНХиГС, «Основы интеллектуальной собственности» в академии «ВОИС».
Почти 10 лет работала в крупнейшей компании ОАО «РЖД».
Инженер года РФ, неоднократный победитель и участник всероссийских и международных грантовых конкурсов, международных конференций, волонтер.