Լիանա Շալունցը Իրկուտսկ քաղաքից է (ՌԴ):
2013 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է Իրկուտսկի տրանսպորտի պետական համալսարանը՝ տեխնոսֆերային անվտանգություն և բնապահպանական ճարտարագիտություն մասնագիտություններով: 2016 թվականին ավարտել է ասպիրանտուրան՝ ստանալով էկոլոգի որակավորում։
Տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է, 2021 թվականին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը՝ «Մետաղ պարունակող կեղտաջրերի մաքրման համար ծծումբ պարունակող պոլիմերի կլանման արդյունավետության փոփոխություն և ուսումնասիրություն» թեմայով։ Հեղինակել է 1 արտոնագիր և 21 գիտական աշխատություն (Scopus, WoS, ՌԴ Բարձրագույնատեստավորման հանձնաժողով):
2023 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է Ռոստովի հումանիտար-տեխնիկական համալսարանը՝ հոգեբանի որակավորմամբ։
Վերապատրաստվել է հետևյալ ոլորտներում՝ «Հանրային կառավարման և հանրային ծառայության հիմունքներ Ռուսաստանի Դաշնությունում» ՌԱՆԵՊԱ-ում, «Մտավոր սեփականության հիմունքներ» ՄՍՀԿ ակադեմիայում:

Liana Shalunts is from the city of Irkutsk (Russian Federation).
In 2013, she graduated with honours from the Irkutsk State University of Transport (Technosphere Security), environmental engineering protection. In 2016, she completed her postgraduate studies with the qualification of ecologist.
Candidate of technical sciences, in 2021 she defended her PhD thesis on the topic of "Change and study of the absorption efficiency of sulphur-containing polymer for the treatment of metal-containing wastewater". She is the author of 1 patent and 21 scientific papers (Scopus, WoS, Higher Certification Commission of the Russian Federation).
In 2023, she graduated with honours from Rostov Humanitarian and Technical University with the qualification of a psychologist.
She completed the training in the following areas: "Fundamentals of Public Administration and Public Service in the Russian Federation" at RANEPA, and also "Fundamentals of Intellectual Property" at WIPO Academy.
She worked for almost 10 years in the one of the largest company, "Russian Railways" OJSC.
Engineer of the Year of the Russian Federation, multiple winner and participant of all-Russian and international grant competitions, international conferences, and also volunteers.