Վրեժ Ֆահրադյանը ծնվել և մեծացել է Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Ավարտել է Ֆ. Մ. Դոստոևսկու անվան Օմսկի պետական համալսարանի բակալավրիատը և մագիստրատուրան: Համալսարանական տարիներին եղել է դիվանագիտական արարողակարգի և էթիկայի ոլորտում «Միջազգային կազմակերպությունների մոդել» և «Դիալոգ» միջազգային համաժողովների կազմակերպչական կոմիտեի նախաձեռնողը և ղեկավարը:
Համալսարանական տարիներին եղել է ՄԱԿ-ի երիտասարդ դեսպան, Միջազգային գործերի ռուսաստանյան խորհրդի (РСМД) անդամ, դարձել է Ստենդֆորդի համալսարանի և Պոտանինի անվան կրթաթոշակառու։
Պետական արարողակարգի ուղղությամբ աշխատել է ՌԴ ԱԳՆ-ում, ՌԴ կառավարությանն առընթեր Օմսկի մարզի ներկայացուցչությունում, «Ռոսկոնգրես» հիմնադրամում, Օմսկի մարզի արտահանման աջակցության կենտրոնում և «Գազպրոմ նեֆտ»-ում:

Vrezh Fahradyan was born and raised in the Russian Federation. He graduated with a bachelor's and master's degrees from Omsk State University named after F. M. Dostoevsky. During his university years, he was the initiator and head of the organizing committee of the international conferences "Model of international organizations" and "Dialogue" in the field of diplomatic protocol and ethics.
Also during his university years, he was a young UN ambassador, a member of the Russian International Affairs Council (RIAC), became a fellow of Stanford University and a Potanin Fellow.
According to the state protocol, he worked in the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation, the Omsk Region representative Office under the Government of the Russian Federation, the Roscongress Foundation, the Omsk Region Export Promotion Center and Gazprom Neft.
His workplace within the framework of the "iGorts " program is at the Ministry of Economy of the Republic of Armenia.