Վրեժ Ֆահրադյանը ծնվել և մեծացել է Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Ավարտել է Ֆ. Մ. Դոստոևսկու անվան Օմսկի պետական համալսարանի բակալավրիատը և մագիստրատուրան: Համալսարանական տարիներին եղել է դիվանագիտական արարողակարգի և էթիկայի ոլորտում «Միջազգային կազմակերպությունների մոդել» և «Դիալոգ» միջազգային համաժողովների կազմակերպչական կոմիտեի նախաձեռնողը և ղեկավարը:
Համալսարանական տարիներին եղել է ՄԱԿ-ի երիտասարդ դեսպան, Միջազգային գործերի ռուսաստանյան խորհրդի (РСМД) անդամ, դարձել է Ստենդֆորդի համալսարանի և Պոտանինի անվան կրթաթոշակառու։
Պետական արարողակարգի ուղղությամբ աշխատել է ՌԴ ԱԳՆ-ում, ՌԴ կառավարությանն առընթեր Օմսկի մարզի ներկայացուցչությունում, «Ռոսկոնգրես» հիմնադրամում, Օմսկի մարզի արտահանման աջակցության կենտրոնում և «Գազպրոմ նեֆտ»-ում:

Вреж Фаградян родился и вырос в России. Окончил бакалавриат и магистратуру в Омском государственном университете им. Ф.М. Достоевского. За годы обучения в университете являлся инициатором и руководителем организационного комитета международных форумов в области дипломатического протокола и этикета «Модель международных организаций» и «Диалог».
В период обучения в университете являлся Молодым послом ООН, Членом Российского совета по международным делам (РСМД), становился Стэндфордским и Потанинским стипендиатом.
Работал по направлению государственного протокола в МИД России, в Представительстве Омской области при Правительстве РФ, Фонде «Росконгресс», Центре поддержки экспорта Омской области и ПАО «Газпром-нефть».