Լիլիթ Մեսրոպյանը 2008 թվականին ավարտել է Հարավային դաշնային համալսարանը՝ «Ռուսաց լեզու, գրականություն և օտար լեզու» մասնագիտությամբ։
2006-2009 թվականներին նա սովորել է Ռուս-գերմանական անկախ ժուռնալիստիկայի ինստիտուտում: 2008 թվականին դարձել է ԴԱԱԴ-ի կրթաթոշակառու և «Journalisten International» ծրագրով ուսանել Բեռլինի Ազատ համալսարանի լրագրողների կոլեգիայում, վերապատրաստվել է «Deutsche Presse-Agentur»-ում (Բերլին, Պոտսդամ) ։
2014 թվականի ապրիլին Լիլիթը պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն իրավաբանական լեզվաբանության ոլորտում՝ ստանալով բանասիրական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 2021 թվականին Լիլիթը ստացել է հոգեբանության որակավորում։
Լիլիթը ներկայումս Ռուսաստանի Դաշնությունում լեզվաբանության ոլորտի առաջատար դատական փորձագետներից մեկն է: Նա 2015 թվականից «Քրեադատական փորձաքննությունների և հումանիտար-կիրառական հետազոտությունների «ԼԻՆԳՎՈՍՈւԴԷՔՍՊԵՐՏ» կենտրոն» ինքնավար, ոչ առևտրային կազմակերպության հիմնադիր տնօրենն է:
Լիլիթը ավելի քան 30 գիտական աշխատությունների հեղինակ է: Նա մշակել և մագիստրատուրայում դասավանդում է հետևյալ հեղինակային դասընթացները՝ լեզվաբանական դատաբժշկական փորձաքննություն, իրավաբանական լեզվաբանություն, լեզվաբանական փորձաքննություն, ծայրահեղականություն (մոնիթորինգ, փորձաքննություն, կանխարգելում), դեստրուկտիվ սոցիալական պրակտիկաներում ներգրավման խոսակցական տեխնոլոգիաներ և այլն:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ազգությունների դաշնային գործակալության փորձագիտական խորհրդի անդամ, Ռուսաստանի Դաշնության կրթական կազմակերպություններում կրոնական և էթնիկ ծայրահեղականության կանխարգելման կենտրոնի փորձագիտական խորհրդի անդամ: Ռուսաստանի Հարավային լեզվաբանների փորձագետների ասոցիացիայի անդամ: Փորձագիտական գործունեության համար ստացել է բազմաթիվ շնորհակալագրեր ՌԴ իրավապահ տարբեր մարմինների տարբեր կառույցներից:

Lilit Mesropyan graduated from the Southern Federal University in 2008 with a degree in Russian language, Literature and Foreign language.
In 2006-2009, she studied at the Russian-German Institute of Independent Journalism. In 2008, she became a DAAD scholarship holder and studied under the Journalisten International program at the College of Journalists of the Free University of Berlin, retrained at the "Deutsche Presse-Agentur " (Berlin, Potsdam).
In April 2014, Lilit defended her PhD thesis in the field of legal linguistics, receiving the degree of Candidate of Philological Sciences. In 2021, she received a degree in psychology.
Lilit is currently one of the leading forensic experts in the field of linguistics in the Russian Federation. Since 2015, she has been the founding director of the autonomous non-profit organization "Center for Criminal Procedural Expertise and Humanitarian and Applied Research " Lingvosudexpert.
Lilit is the author of more than 30 scientific papers. She has developed and teaches the following courses in the master's program: linguistic forensic medical examination, legal linguistics, linguistic expertise, extremism (monitoring, expertise, prevention), communications technologies of involvement in destructive social practice, etc.
Lilit is a member of the Expert Council of the Federal Agency for Nationalities Affairs of the Government of the Russian Federation and member of the Expert Council of the Center for the Prevention of Religious and Ethnic Extremism in Educational Organizations of the Russian Federation. For her expert work, she has received many certificates of appreciation from various structures of various law enforcement agencies of the Russian Federation.
Her workplace within the framework of the "iGorts " program is at the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.