Լիլիթ Մեսրոպյանը 2008 թվականին ավարտել է Հարավային դաշնային համալսարանը՝ «Ռուսաց լեզու, գրականություն և օտար լեզու» մասնագիտությամբ։
2006-2009 թվականներին նա սովորել է Ռուս-գերմանական անկախ ժուռնալիստիկայի ինստիտուտում: 2008 թվականին դարձել է ԴԱԱԴ-ի կրթաթոշակառու և «Journalisten International» ծրագրով ուսանել Բեռլինի Ազատ համալսարանի լրագրողների կոլեգիայում, վերապատրաստվել է «Deutsche Presse-Agentur»-ում (Բերլին, Պոտսդամ) ։
2014 թվականի ապրիլին Լիլիթը պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն իրավաբանական լեզվաբանության ոլորտում՝ ստանալով բանասիրական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: 2021 թվականին Լիլիթը ստացել է հոգեբանության որակավորում։
Լիլիթը ներկայումս Ռուսաստանի Դաշնությունում լեզվաբանության ոլորտի առաջատար դատական փորձագետներից մեկն է: Նա 2015 թվականից «Քրեադատական փորձաքննությունների և հումանիտար-կիրառական հետազոտությունների «ԼԻՆԳՎՈՍՈւԴԷՔՍՊԵՐՏ» կենտրոն» ինքնավար, ոչ առևտրային կազմակերպության հիմնադիր տնօրենն է:
Լիլիթը ավելի քան 30 գիտական աշխատությունների հեղինակ է: Նա մշակել և մագիստրատուրայում դասավանդում է հետևյալ հեղինակային դասընթացները՝ լեզվաբանական դատաբժշկական փորձաքննություն, իրավաբանական լեզվաբանություն, լեզվաբանական փորձաքննություն, ծայրահեղականություն (մոնիթորինգ, փորձաքննություն, կանխարգելում), դեստրուկտիվ սոցիալական պրակտիկաներում ներգրավման խոսակցական տեխնոլոգիաներ և այլն:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ազգությունների դաշնային գործակալության փորձագիտական խորհրդի անդամ, Ռուսաստանի Դաշնության կրթական կազմակերպություններում կրոնական և էթնիկ ծայրահեղականության կանխարգելման կենտրոնի փորձագիտական խորհրդի անդամ: Ռուսաստանի Հարավային լեզվաբանների փորձագետների ասոցիացիայի անդամ: Փորձագիտական գործունեության համար ստացել է բազմաթիվ շնորհակալագրեր ՌԴ իրավապահ տարբեր մարմինների տարբեր կառույցներից:

В 2008 году окончила Южный федеральный университет, специальность: «Русский язык, литература и иностранный язык».
С 2006 по 2009 год обучалась в Независимом Российско-Германском Институте Журналистики. В 2008 году стала стипендиатом DAAD и обучалась по программе «Journalisten International» в Коллегии журналистов Свободного университета Берлина (Берлин, Германия). Стажировалась в Deutsche Presse-Agentur (Берлин, Потсдам).
В апреле 2014 года Лилит защитила кандидатскую диссертацию по юридической лингвистике, получила ученую степень кандидата филологических наук. В 2021 году получила ученую степень магистра психологии.
На данный момент является одним из ведущих судебных экспертов в области лингвистики в РФ. С 2015 года является учредителем и директором Автономной некоммерческой организации «Центр судебных лингвокриминалистических экспертиз и гуманитарно-прикладных исследований «ЛИНГВОСУДЭКСПЕРТ».
Автор более 30 научных трудов. Разработала и читает в магистратуре следующие авторские курсы: «Лингвокриминалистика», «Юридическая лингвистика», «Лингвистическая экспертиза», «Экстремизм: мониторинг, экспертиза, профилактика», «Речевые технологии вовлечения в деструктивные социальные практики» и др.
Член экспертного совета Федерального агентства по делам национальностей Правительства Российской Федерации; Член Экспертного совета Центр профилактики религиозного и этнического экстремизма в образовательных организациях Российской Федерации.; Член Ассоциации лингвистов-экспертов Юга России. Получила многочисленные благодарственные письма за экспертную деятельность от различных структур правоохранительных органов различных субъектов РФ.