Լիլիթ Հովհաննիսյանը ծնվել է Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում: Դպրոցական տարիքում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ռուսաստան: Ստացել է իրավագիտության բակալավրի աստիճան Յարոսլավ Իմաստունի անվան Նովգորոդի պետական համալսարանում: 2018թ. ստացել է լրացուցիչ կրթություն «Ֆինանսական կառավարում առևտրային կազմակերպությունում» մասնագիտացմամբ ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղում:
Լիլիթն ունի առևտրային կազմակերպություններում որպես իրավաբանի ավելի քան 7 տարվա փորձ, մասնագիտացած է առևտրային իրավունքի, կորպորատիվ իրավունքի, մտավոր սեփականության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:
Որպես Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի ակտիվիստ՝ ավելի քան հինգ տարի մասնակցում է հայ համայնքի հասարակական կյանքին, ինչպես նաև ասոցիացիայի նախագահի օգնականն է:

Лилит Оганисян родилась в г. Севан Гегаркуникского района Республики Армения, в школьном возрасте переехала с семьей в Россию. Получила степень бакалавра юриспруденции в Новгородском государственном университете им. Ярослава Мудрого, в 2018 году получила диплом Дополнительного профессионального образования по специальности «Финансовый менеджмент в коммерческой организации» в Санкт-Петербургском филиале НИУ ВШЭ.
Имеет более 7 лет опыта работы юристом в коммерческих организациях, специализируясь в сфере коммерческого права, корпоротивного права, интеллектуальной собственности и защиты прав потребителей.
Как активист Армянской Региональной Молодежной Ассоциации («АРМА СПБ»), более пяти лет участвовала в общественной жизни армянской общины Санкт-Петербурга и являлась помощником председателя Армянской Региональной Молодежной Ассоциации Санкт-Петербурга в культурно-досуговом направлении.