Լիլիթ Հովհաննիսյանը ծնվել է Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում: Դպրոցական տարիքում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ռուսաստան: Ստացել է իրավագիտության բակալավրի աստիճան Յարոսլավ Իմաստունի անվան Նովգորոդի պետական համալսարանում: 2018թ. ստացել է լրացուցիչ կրթություն «Ֆինանսական կառավարում առևտրային կազմակերպությունում» մասնագիտացմամբ ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղում:
Լիլիթն ունի առևտրային կազմակերպություններում որպես իրավաբանի ավելի քան 7 տարվա փորձ, մասնագիտացած է առևտրային իրավունքի, կորպորատիվ իրավունքի, մտավոր սեփականության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:
Որպես Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի ակտիվիստ՝ ավելի քան հինգ տարի մասնակցում է հայ համայնքի հասարակական կյանքին, ինչպես նաև ասոցիացիայի նախագահի օգնականն է:

Lilit Hovhannisyan was born in Sevan, Republic of Armenia. She moved to Russia with her family at school age. She completed her bachelor's degree in law from Novgorod State University named after Yaroslav the Wise. After that, she received a diploma of additional professional education in the specialty "Financial management in a commercial organization" at the St. Petersburg branch of the HSE. Lilit has more than 7 years of experience as a lawyer in commercial organizations, specializing in commercial law, corporate law, intellectual property and consumer protection.
As an activist of the Armenian Regional Youth Association (ARMA SPB), she has been participating in the public life of the Armenian community of St. Petersburg for more than five years.
Also, Lilit carries out public work as the assistant to the Chairman of the Armenian Regional Youth Association of St. Petersburg in the cultural and leisure direction.