Արամ Ոսկանյանը ծնվել է ք․ Երևանում։ Երկար տարիներ բնակվել է Մոսկվայում։ Ունի միջազգայնագետ-քաղաքագետի և տնտեսագետի որակավորումներ։ Ավարտել է Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանն ու ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիան։ Հանդիսանում է քաղաքական գիտությունների թեկնածու։
Աշխատանքային գործունեությունը ծավալել է մի շարք ոլորտներում։ Մինչև «իԳործ» ծրագրին մասնակցելն ու Հայաստան տեղափոխվելն՝ աշխատել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունում՝ որպես դեսպանի՝ մեդիա հարցերով խորհրդատու։ Դասավանդել է երեք մոսկովյան բուհերում «քաղաքական հաղորդակցություն», «ժամանակակից տեղեկատվական հասարակություն» և «միջազգային հարաբերությունների դերակատարներ» առարկաները։ Որպես լրագրող և խմբագիր աշխատել է նաև մի շարք ռուսաստանյան լրատվամիջոցներում։
2009թ․-ից հանդես է եկել որպես ՄԱԿ-ի հայկական ասոցիացիայի փոխնախագահ։ Աշխատանքային գործունեության ընթացքում ղեկավարել է մեկ տասնյակից ավելի ծրագրեր՝ ուղղված Հայաստանում Հազարամյակի զարգացման նպատակների/Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն ու մոնիթորինգին, միգրացիոն հոսքերի կառավարմանը և համայնքային զարգացմանը։
Ունի վստահության ամրապնդման միջոցների, բանակցությունների և հաղորդակցության, մարդու իրավունքների և փոփոխության տեսության ոլորտներում դասընթացավարի միջազգային որակավորում։
Հանդիսանում է քաղաքական հաղորդակցության, քաղհասարակության և մեդիագրագիտության ոլորտներին առնչվող 14 գիտական հոդվածի հեղինակ։

Арам Восканян родился в г. Ереване. На протяжении многих лет жил в Москве. По образованию является политологом-международником и экономистом. Окончил Российский университет дружбы народов и Дипломатическую академию МИД России. Является кандидатом политических наук.
До участия в программе «iGorts» и переезда в Армению Арам Восканян работал в посольстве Республики Армения в Российской Федерации в качестве консультанта посла по медиа вопросам. Преподавал в трех московских вузах следующие предметы: политическая коммуникация, современное информационно-коммуникационное общество, акторы международных отношений. Работал также журналистом и редактором в ряде российских СМИ.
С 2009 года исполнял обязанности вице-президента Армянской ассоциации ООН. За время своей работы руководил более десятью проектами, направленными на реализацию и мониторинг Целей развития тысячелетия/Целей устойчивого развития в Армении, управление миграционными потоками и развитие общин.
Имеет международную квалификацию преподавателя в области мер укрепления доверия, переговоров и коммуникации, прав человека и теории перемен.
Является автором 14 научных статей по вопросам политической коммуникации, гражданского общества и медиаграмотности.