Մարինա Սարգսյանը ծնվել և մեծացել է Մոսկվայում։
2019 թվականին ավարտել է Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանը՝ «Ֆինանսներ և վարկային գործ» մասնագիտությամբ:
Ուսումնառության տարիներին ղեկավարել է երկու հայկական երիտասարդական կազմակերպություններ՝ Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի հայ երիտասարդների միությունը և Մոսկվայի հայ երիտասարդների ասոցիացիան։
2018 թվականին իր հասարակական գործունեության շնորհիվ պրակտիկա է անցել Ժնևում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գրասենյակում, ինչպես նաև մասնակցել ամենամյա համաժողովին, որտեղ ներկայացրել է Ռուսաստանում հայ ազգային փոքրամասնության իրավունքներն ու խնդիրները։
2019թ.-ին մասնակցել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցին։
2018 թվականին ստեղծել է «Հայկական սփյուռքի օրացույց» տելեգրամյան ալիքը, որը լուսաբանում է հայ համայնքների իրադարձությունները։
«իԳործ» ծրագրի շրջանականերում աշխատավայր՝ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն:

Marina Sarkisian was born and raised in Moscow.
In 2019, she graduated from the Plekhanov Russian University of Economics with a degree in Finance and Credit.
During her studies, she led two Armenian youth organizations - the Union of Armenian Youth of the Russian University of Economics and the Association of Armenian Youth of Moscow.
In 2018, thanks to her social activities, she completed an internship in Geneva at the UN Office for Human Rights, and also took part in the annual forum at which she presented the rights and problems of the Armenian national minority in Russia.
In 2019, she attended the Diaspora Young Leaders School conducted by the Ministry of Diaspora.
In 2018, she created the telegram channel "Armenian Diaspora Calendar," covering the events of the Armenian communities.
Within the framework of the "iGorts " program, her workplace is at the Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia.