Տաթևիկ Ավագյանը ծնվել է հայ ժողովրդի գոյապայքարի խորհրդանիշ Սարդարապատ գյուղում:
Մանկության տարիներին Տաթևիկը ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնության Ռեժ քաղաք։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է Ռուսաստանի պետական մասնագիտական մանկավարժական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետ։ 2015 թվականին նա միացել է Սվերդլովսկի մարզի «Հայկական համայնք «ԱՆԻ-ԱՐՄԵՆԻԱ» համայնքային կազմակերփությանը, որտեղ ակտիվ աշխատանք է ծավալել սոցիալական և կամավորական միջոցառումների շրջանակներում:
2018 թվականին Տաթևիկը շարունակել է կամավորական գործունեությունը «Դեպի Հայք» ծրագրի շրջանակներում՝ մեկ տարի կամավորական աշխատաքններ իրականացնելով Գյումրիում և Երևանում:

Авакян Татевик - родилась в селе Сардарапат, который является олицетворением борьбы армянского народа за своё существование.
В раннем детстве с семьей переехала в Россию в город Реж. После окончания школы, Татевик поступила в Российский Государственный Профессионально Педагогический университет на факультет Экономики. В 2015 году стала посещать Армянскую общину «АНИ-Армения» города Екатеринбурга, где проявляла активность и заинтересованность в социальных и волонтерских мероприятиях.
Вернувшись в Армению в 2018 году продолжила свою волонтерскую деятельность в рамках программы Birthright Armenia, где посвятила целый год помощи и поддержке местных сообществ, работая волонтером в Гюмри и Ереване.