Սամսոնը լրագրող և տվյալների վերլուծաբան է Մոսկվայից։ Ընտանիքը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքից է՝ ծագումով Կարսից և Վանից։ Հայաստան է տեղափոխվել 2022 թվականի հունվարին՝ «Դեպի Հայք»-ի շրջանակներում որպես կամավոր աշխատելու նպատակով:
Սովորել է ՌԴ ազգային հետազոտական համալսարանի տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի մագիստրատուրայում՝ տվյալների լրագրություն մասնագիտացմամբ: Ուսմանը զուգահեռ՝ համալսարանական լաբորատորիաներում զբաղվել է համակարգչային լեզվաբանության հետազոտություններով։
Համալսարանն ավարտելուց հետո աշխատել է լեհական ընկերությունում՝ որպես տվյալների վերլուծաբան, Եվրոպական վիճակագրական վարչության (Եվրոստատ) համար կատարել տվյալների հավաքագրում և վերլուծական հետազոտություններ։

Самсон — журналист и аналитик данных из Москвы. Его семья из Тбилиси, Грузия, корнями из Карса и Вана. Он переехал в Армению в январе 2022 года и стал волонтером в «Birthright Armenia».
Учился в магистратуре высшей школы экономики Национального исследовательского университета Российской Федерации по специальности журналистика данных. Параллельно с учебой занимался исследованиями в области компьютерной лингвистики.
После окончания университета он работал в польской компании аналитиком данных, выполняя сбор данных и аналитические исследования для Европейского статистического управления (Евростат).