Շուշան Մուրադյանը ծնվել է Հայաստանում, սակայն 7 տարեկանից ապրում է Ֆրանսիայում։ Գերազանցությամբ ավարտելով Նենսիի Լոթարինգի համալսարանը՝ նա ստացել է իրավաբանի, ապա նաև՝ բիզնես իրավունքի մագիստրոսի կոչումը: Առաջին մագիստրատուրան ավարտելուց հետո՝ նա շարունակել է կրթությունը՝ մասնագիտանալով միջազգային և եվրոպական բիզնես իրավունքի ոլորտում՝ դեկան Օլիվյե Քաշարդի ղեկավարությամբ: Նա պրակտիկա է անցել Ֆրանսիայի և Լյուքսեմբուրգի մի շարք իրավաբանական ընկերություններում:
Ուսումնառության տարիներին Շուշանն իր կարիերան սկսել է «CMS Luxembourg»-ում։ Սկսելով աշխատանքի և վեճերի լուծման բաժնից՝ Շուշանն առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ցուցաբերել բիզնես դատավարությունների նկատմամբ: Ուսման ընթացքում նա դիտարկել է, թե ինչպես են վեճերը լուծվում արբիտրաժի միջոցով։ Մասնագիտական կրթությունը նրան թույլ է տվել մասնավորապես կենտրոնանալ միջազգային իրավունքի ոլորտում:
Մասնագիտական կարիերայից բացի՝ Շուշանը լայն ներգրավվածություն է ունեցել Ֆրանսիայի հայ համայնքում, զբաղվել քաղաքականությամբ և թատրոնով:

Шушан Мурадян родилась в Армении и с 7-летнего возраста жила во Франции. После получения франко-итальянского бакалавриата с отличием она получила степень юриста в Университете Лотарингии в Нанси, а затем поступила там же в магистратуру. Получив первую степень магистра, она поступила в одну из лучших магистратур Франции, специализирующуюся на международном и европейском предпринимательском праве, под руководством декана Оливье Кашара. Она стажировалась в нескольких юридических фирмах во Франции и Люксембурге.
Во время учебы Шушан начала свою карьеру в CMS Luxembourg. Начав работать в отделе трудоустройства и разрешения споров, Шушан проявила особый интерес к деловым спорам. Во время учебы Шушан наблюдала, как споры разрешаются с помощью арбитража. Ее профессиональный опыт и академическая подготовка позволили ей углубить свои знания в области международного права.
В дополнение к своей профессиональной карьере, Шушан стремится представлять Армению во Франции, ведя деятельность в общинных ассоциациях. Кроме этого, Шушан также увлечена политикой и театром.