Էֆֆի Քարաջյանը, նախքան «իԳործ» ծրագրին մասնակցելը, զբաղվել է ձեռներեցությամբ՝ գործարարության ոլորտում նորարական մոտեցումների ներդնելով: Մասնագիտացած է մարկետինգի ոլորտում։ Ծնվել է Տորոնտոյում (Կանադա), որտեղ նա հիմնադրել է տարբեր մասնավոր կազմակերպություններ հանրային կապերի և կոնսիերժ ծառայությունների, ինչպես նաև առողջ ապրելակերպի ոլորտներում:
Ունենալով հարուստ փորձ և զբաղեցնելով առաջատար դիրքեր մարկետինգային ռազմավարության և միջոցառումների կազմակերպման ոլորտներում՝ Էֆֆին հանդես է եկել նաև ձեռներեց կանանց դերի և նրանց առաջնորդական դիրքերի հզորացման նախաձեռնություններով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Էֆֆին տեղափոխվել է մշտական բնակության Հայաստան՝ սեփական փորձն ու գիտելիքները հայրենիքի զարգացման գործում ներդնելու նպատակով։
Նա լիահույս է համայնքային և սոցիալական զարգացման իր փորձն օգտագործել մշակույթի պահպանության և սփյուռքահայերի հայրենադարձության խթանման հարցերում:
Իր գործունեության միջոցով նա ձգտում է խթանել նաև հավասարության վրա հիմնված հասարակության զարգացումը, որտեղ կանանց հնարավորությունները լիովին կծառայեն Հայաստանի ամենաառանցքային խնդիրների լուծման ուղղությամբ։
Ներկայումս Էֆֆին աշխատում է Գյումրու քաղաքապետարանում որպես մշակութային միջոցառումների մենեջեր: Նա աշխատում է Գյումրիի համար միջոցառումների պլանավորմամբ՝ նպաստելով նաև Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքի զբոսաշրջության զարգացմանը։

До присоединения к программе «iGorts» Эффи Караджян занималась предпринимательством, внедряя инновационные подходы в сфере бизнеса. Она специализируется на маркетинге. Родилась в Торонто (Канада), где основала различные частные компании в сфере связей с общественностью и консьерж-служб, а также здорового образа жизни.
Обладая богатым опытом и лидерством в области маркетинговой стратегии и планирования мероприятий, Эффи также поддерживает инициативы по расширению прав и возможностей женщин-предпринимателей и их лидерских позиций.
После 44-дневной войны 2020 года Эффи переехала в Армению на постоянное место жительства, чтобы вложить собственный опыт и знания в развитие родины.
Имея опыт работы в сфере общественного развития и стремление к социальному воздействию, она надеется внести свой вклад в содействие сохранению культуры и стимулировать репатриацию соотечественников-армян из Диаспоры.
Своей деятельностью она стремится способствовать развитию общества, основанного на равенстве, где возможности женщин будут полностью признаны и использованы для решения наиболее насущных проблем Армении.
В настоящее время Эффи работает в мэрии Гюмри event-менеджером. Она занимается планированием мероприятий в Гюмри, способствуя развитию туризма в культурной столице Армении.