Ավարտել է Կանադայի Կոնկորդիայի համալսարանի առևտրի ֆակուլտետը (մասնագիտացումը՝ ֆինանսներ և բիզնեսի կառավարում / բակալավր):
2003 թ.-ին Միհրան Բարոնյանը Շվեյցարիայի Շաֆհաուզեն քաղաքում հիմնադրել է «Azad Pharma AG»-ի ընկերութունը, որը զբաղվում է դեղագործական հումքի ստեղծմամբ:
2000-2009 թվականներին եղել է «Tecan» ռոբոտաշինական ընկերության նախագահը (Մանեդորֆ/ Ցյուրիխ):
2000-2002 թթ. եղել է Բելփի անասնաբուժական և ատամնաբուժական ընկերության «Asklia» ընկերության գործադիր տնօրենը:
1998-1999 թթ. եղել է Շվեյցարական Կարմիր Խաչի կողմից հիմնադրված Բեռնի կենտրոնական լաբորատորիաների գործադիր տնօրենը:
1990-1997 թթ. եղել է «Cilag AG»-ի եվրոպական գործառնությունների գծով փոխնախագահը Զուգ և Շաֆհաուզեն քաղաքներում: Մինչ փոխնախագահ դառնալը՝ աշխատել է «Ortho-Clinical Diagnostics Inc»-ում (Ռոչեսթեր, ԱՄՆ):
Նա դեղագործության ոլորտում ունի երկարամյա փորձ և 1969-1990թթ. զբաղեցրել է մի շարք պատասխանատու պաշտոններ «Ջոնսոն և Ջոնսոն» համաշխարհային կազմակերպությունում (ԱՄՆ-ում և Կանադայում):
In 2017, Mihran Baronian established the Swiss-Armenian Chamber of Commerce to enhance Armenia’s economic development and bolster bilateral trade and cooperation. Under his leadership, groups of Swiss businessmen have visited Armenia to explore investment opportunities and strengthen business ties between the two countries
Mihran Baronian is a Swiss-Armenian businessman and philanthropist, currently serving as the President of the Armenian-Swiss Chamber of Commerce and a board member of the Swiss charity, the Armenian Relief Fund. Founded in 1988 following the Spitak earthquake, the fund has also launched numerous charitable initiatives, especially in Armenia's border regions such as Tavush.
- Անգլերեն (գերազանց)
- Ֆրանսերեն (գերազանց)
Բարոնյանը շվեյցարահայ գործարար և բարերար է: Նա նաև հայ-շվեյցարական առևտրային պալատի նախագահն է, «Օգնություն Հայաստանին» շվեյցարական բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ:
1988թ.-ին հիմնադրվել է «Օգնություն Հայաստանին» շվեյցարական բարեգործական հիմնադրամը, որը Սպիտակի երկրաշարժից հետո բազում բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներում (Տավուշի մարզ):
2017թ. հիմնել է «Շվեյցարիա-Հայաստան» առևտրային պալատը: Պալատի ծրագրերն ուղղված են Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ու երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդմանը:
Նրա կազմակերպմամբ Շվեյցարիայից մի քանի անգամ Հայաստան են եկել Շվեյցարացի գործարարների խմբեր՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորություններին ծանոթանալու և երկկողմ բիզնես կապերը զարգացնելու է ամրապնդելու համար:

Окончил факультет коммерции Университета Конкордия, Канада (специализация: финансы и деловое администрирование/бакалавр).
В 2003 году Мигран Баронян основал в швейцарском Шаффхаузене компанию «Азад Фарма АГ», которая занимается созданием фармацевтического сырья.
В 2000-2009 годах президент робототехнической компании «Tecan» (Маннедорф/Цюрих).
2000-2002 гг. исполнительный директор Белпской ветеринарно-стоматологической компании «Асклия».
1998-1999 гг. исполнительный директор Центральных лабораторий в Берне, основанных Швейцарским Красным Крестом.
1990-1997 гг. вице-президент европейских подразделений Cilag AG в Цуге и Шаффхаузене. Прежде чем стать вице-президентом работал в компании «Ortho-Clinical Diagnostics Inc» (Рочестер, США).
Имеет большой опыт работы в области фармацевтики и в 1969-1990 гг. занимал ряд ответственных должностей в глобальной организации «Джонсон & Джонсон» (США и Канада).
In 2017, Mihran Baronian established the Swiss-Armenian Chamber of Commerce to enhance Armenia’s economic development and bolster bilateral trade and cooperation. Under his leadership, groups of Swiss businessmen have visited Armenia to explore investment opportunities and strengthen business ties between the two countries
Mihran Baronian is a Swiss-Armenian businessman and philanthropist, currently serving as the President of the Armenian-Swiss Chamber of Commerce and a board member of the Swiss charity, the Armenian Relief Fund. Founded in 1988 following the Spitak earthquake, the fund has also launched numerous charitable initiatives, especially in Armenia's border regions such as Tavush.
- Французский (отлично)
Паронян — швейцарско-армянский бизнесмен и филантроп. Он также является президентом Армяно-швейцарской торговой палаты, членом попечительского совета швейцарского благотворительного фонда «Помоги Армении».
В 1988 году был создан швейцарский благотворительный фонд «Помоги Армении», реализовавший множество благотворительных проектов в приграничных селах Армении (Тавушская область) после Спитакского землетрясения.
2017 год основал торговую палату «Швейцария-Армения». Программы палаты направлены на экономическое развитие Армении и укрепление двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
В рамках его организации группы швейцарских бизнесменов из Швейцарии несколько раз приезжали в Армению, чтобы узнать о возможностях инвестирования в Армению, а также развивать и укреплять двусторонние деловые связи.