Լյուդմիլա Ամիրջանյան
5-րդ դասարանն ավարտելուց հետո` 11 տարեկանում, ընտանիքս տեղափոխվեց Ռուսաստան` Պերմի երկրամաս։ Դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել եմ Պերմի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում: Ամուսնությունից հետո տեղափոխվել եմ քաղաք Սոչի։
Չնայած փոքր էի, երբ 2000 թ. ընտանիքս հեռացավ Հայաստանից, սակայն այդ իրադարձությունն ինձ համար իսկապես մանկության տրավմա էր, և միշտ երազել եմ Հայաստան վերադարձի մասին:
Իմ ողջ գիտակից կյանքի ընթացքում եղել եմ հայ համայնքի հասարակական կյանքի ակտիվիստ, ինչպես նաև` գիտակից քաղաքացի և էկոակտիվիստ։ Իմ երազանքն է, որ իմ 3 որդիները Հայաստանում ապրեն ու զարգանան իրենց Հայրենիքում։ Եվ ես ձգտում եմ վերադառնալ։ Կարծում եմ, որ մենք պիտի պահպանենք մեր հողը` ֆիզիկապես կանգնելով նրա վրա։ Այնուամենայնիվ, գիտակցելով այն փաստը, որ, ցավոք, ոչ բոլոր մեր հայրենակիցներն են պատրաստ հայրենադարձության, կարծում եմ, որ իմ պարտքն է, գուցե իմ սուրբ առաքելությունը, աշխատանք տանել նրանց հետ այստեղ` սփյուռքում: Փորձել ամրապնդել կապերը հայրենիքի հետ` զարգացնելով նրանց կապը արմատների հետ` մեր պատմության, արվեստի, գրականության և ինքնության այլ արժեքների միջոցով։ Իմ աշխատանքի վերջնական արդյունքն ու նպատակն է, որ հնարավորինս շատ հայեր ցանկանան վերադառնալ հայրենիք և իմանան մեր պատմությունն ու մշակույթը:

Меня зовут Людмила Амирджанян.
Я родилась в 1988 году в Лорийской области. Я училась в средней школе села Базум Гугаркского района.
После окончания 5 класса, в 11 лет, моя семья переехала в Россию, в Пермский край. Окончив школу, я училась на юридическом факультете Пермского государственного университета. После замужества я переехала в город Сочи.
Несмотря на то, что наш переезд из Армении произошел в моем юном возрасте, - на мне это очень сильно отразилось и имело негативные последствия, так как будучи сытой и счастливой, я не чувствовала себя как дома и у меня всегда была заветная мечта вернуться в Армению.
На протяжении всей своей сознательной жизни я была активисткой общественной жизни армянской диаспоры, а также сознательным гражданином и экоактивистом. Моя мечта, чтобы наши сыновья жили в Армении и развивались на своей Родине. И я сама стремлюсь к репатриации. Я думаю, что мы должны защищать нашу землю, физически стоя на ней. Однако, осознавая тот факт, что, к сожалению, не все наши соотечественники готовы к репатриации, я считаю, что мой долг, и возможно моя святая миссия – работать с ними здесь, в Диаспоре. Стараться укреплять связи с Родиной, воспитывая наших соотечественников, развивая их связь с корнями через нашу историю, искусство, литературу и другие ценности важные для идентичности. Конечный результат и цель моей работы заключается в том, чтобы как можно больше армян захотели вернуться на Родину и знали о нашей истории и культуре.