Ես Իննա Սայադյանն եմ, 23 տարեկան։ Ծնվել եմ Հայաստանում՝ Վայոց ձորի մարզի Վայք քաղաքում։ Հինգ տարեկանում ընտանիքիս հետ տեղափոխվել եմ Մոսկվա։
2023 թվականին նա ավարտել է երկու համալսարան՝ Գ․Վ․ Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանը և Կոսիգինի անվան Ռուսաստանի պետական համալսարանը՝ սոցիոլոգիա մասնագիտությամբ։
Չնայած այս ոլորտներում ունեցած կրթությանը՝ ես պրոֆեսիոնալ վոկալիստ եմ և ավելի քան 11 տարի զբաղվում եմ երաժշտությամբ: 2019 թվականին ընդգրկվեցի աշխարհի լավագույն զուգերգերի տասնյակում՝ ըստ «The Voice Global»-ի։ Ես «X-Factor Armenia» հեռուստաշոուի արծաթե մեդալակիր եմ և ռուսական «Ձայնը» հեռուստաշոուի մասնակից, որտեղ կատարել եմ հայկական ժողովրդական երգ՝ մշակված Կոմիտաս Վարդապետի կողմից: Կատարումը լայն տարածում գտավ օտարազգի ունկնդիրների շրջանում։ Կարևոր և անհրաժեշտ եմ համարում իմ կատարումներով տարածել հայկական երաժշտության գեղեցկությունը և մեր երկրի մշակույթը՝ դրանով իսկ նպաստելով դրա հանրահռչակմանը միջազգային ասպարեզում։
2019 թվականից համագործակցում եմ դաշնային մարմնի՝ Մոսկվայի բնակչության աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության վարչության հետ, ինչի արդյունքում տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակով երաժշտական և վոկալ մրցույթների ժյուրիի անդամ եմ։ Իմ գործունեության համար արժանացել եմ շնորհակալագրերի՝ միջոցառումներին ցուցաբերած աջակցության համար։
2019 թվականից ակտիվորեն մասնակցում եմ Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի Հայ երիտասարդական միության աշխատանքներին։ 2021 թվականին նշանակվել եմ միության մշակութային և կրթական բաժնի վարիչ, որի շրջանակներում հիմնել եմ հայոց լեզվի ուսուցման դասընթաց։
Ես նաև սկսել եմ մի շարք միջոցառումներ և հանդիպումներ հայազգի հաջողակ անհատների հետ՝ հայ երիտասարդներին հետագա մասնագիտական զարգացման համար օգտակար տեղեկատվություն փոխանցելու նպատակով: Հասարակական գործունեություն ծավալելու ընթացքում համագործակցում եմ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության մշակույթի կենտրոնի, ՎԴՆԽ-ի «Հայաստան» տաղավարի, Ռուսաստանի հայերի միության և այլ կազմակերպությունների հետ։
Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո՝ 2020 թվականից սկսած, ես կազմակերպում եմ բարեգործական միջոցառումներ՝ ի աջակցություն մեր զինվորների և Հայաստանի, հաջողությամբ կազմակերպել եմ 5 բարեգործական դրամահավաք։
2014թ.-ից Մոսկվայի Հայ առաքելական եկեղեցու «Հայորդեաց տուն» հայկական կիրակնօրյա դպրոցի ակտիվ անդամ եմ:
Մասնակցելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին, ես ձգտում եմ զարգացնել մեր միությունը, ինչպես նաև Մոսկվայի հայկական սփյուռքի մշակութային և կրթական ոլորտը։ Ես բարձր եմ գնահատում այս ծրագրին մասնակցելու հնարավորությունը և կներդնեմ բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու իմ երկրի զարգացմանը։
Հայ լինելը մեծ երջանկություն է, միաժամանակ՝ հսկայական պատասխանատվություն։ Համոզված եմ, որ հայկական հստակ գաղափարախոսությամբ համատեղ աշխատանքը բերելու է անհերքելի դրական արդյունքների։

Меня зовут Инна Саядян, мне 23 года. Я родилась в Армении, в городе Вайк, Вайоц Дзорская область. В пять лет с семьей переехала в Москву.
В 2023 году окончила два университета: Российский экономический университет имени Г.В. Плеханова по профилю маркетинг и Российский государственный университет имени А.Н. Косыгина по профилю социология.
Несмотря на полученное образование в этих областях, являюсь профессиональной вокалисткой и занимаюсь музыкой более 11 лет. В 2019 году вошла в десятку лучших дуэтов мира по версии «The Voice Global». Я серебряный призер телевизионного шоу «Х-Фактор Армения» и участник российского ТВ-Шоу «Голос», где исполнила армянскую народную песню в обработке Комитаса Вардапета, сопровождаемую игрой на дудуке и армянским культурно-этническим убранством. Выступление получило широкую огласку и среди иностранных слушателей. Я считаю важным и необходимым через свои выступления распространять красоту армянской музыки и культуру нашей страны, тем самым способствуя её популяризации на международной арене.
С 2019 года сотрудничаю с федеральными органом Департаментом труда и социальной защиты населения города Москвы, в результате которого являюсь членом жюри в музыкально-вокальных конкурсах регионального и международного уровня. За свою деятельность была удостоена благодарственными письмами за содействие и поддержку мероприятий.
С 2019 года активно участвую в деятельности Союза Армянской Молодежи при РЭУ им. Г.В. Плеханова. В 2021 году я была назначена руководителем культурно-образовательного отдела союза, в рамках которого основала курс по изучению армянского языка. Также мной запущен ряд мероприятий и встреч с успешными личностями армянского происхождения с целью передать полезную информацию армянской молодежи для их дальнейшего профессионального развития. В ходе ведения общественной деятельности сотрудничаю с Культурным центром Посольства Республики Армения в России, Павильоном Армения на ВДНХ, Союзом Армян России и другими организациями.
После второй Арцахской войны с 2020 года занимаюсь организацией благотворительных мероприятий в поддержку наших солдат и Армении, таким образом мной успешно были организованы 5 благотворительных сборов совместно с единомышленниками.
С 2014 года являюсь активной подопечной армянской воскресной школы «Айордеац Тун» при Армянской Апостольской Церкви Москвы.
Участвуя в программе «Молодой посол диаспоры», я стремлюсь развить наш союз, а также культурно-образовательную сферу Армянской Диаспоры в Москве. Я высоко ценю возможность участвовать в данной программе и приложу все усилия для содействия развитию моей страны.
Быть армянином это огромное счастье, в то же время и огромная ответственность. Убеждена в том, что грамотно организованное объединение сил в совместной работе при четкой армянской идеологии приведет к неоспоримо положительным результатам для укрепления Армении в будущем.