Ես Սիլվա Սահակյանն եմ, 29 տարեկան և ապրում եմ Փարիզում։
Ես ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանից դուրս, սակայն միշտ ապրել եմ հայկական միջավայրում։ Իմ մանկության ընթացքում իմ ընտանիքն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել մեր մշակույթի պահպանմանը, և ես միշտ շրջապատված եմ եղել հայերով՝ հատկապես Ֆրանսիայում գործող բազմաթիվ կազմակերպությունների և եկեղեցիների շնորհիվ։
Ավարտել եմ Բեռլինի Ազատ համալսարանի եվրոպական իրավունքի մագիստրոսական ծրագրի (Freie Universität Berlin) առաջին տարին, ինչպես նաև ավարտել եմ Ժան Մուլեն Լիոն III համալսարանի եվրոպական բիզնես իրավունքի մագիստրատուրան։
Արդեն 5 տարի է աշխատում եմ որպես խորհրդատու ֆրանսիական մարզերի նախագահների համար, ովքեր հանդիսանում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրյալներ, միջազգային հարաբերությունների, եվրոպական և օվկիանոսային, հաշմանդամության հարցերով։
Իմ պաշտոնի շրջանակներում ես մասնավորապես զբաղվում եմ ապակենտրոնացված համագործակցությամբ, ներառյալ ֆրանսիական և հայկական համայնքների միջև գործընկերությունները։
Ես «Աշխարհի Տապան» կազմակերպության գլխավոր քարտուղարն եմ, որի նպատակն է նպաստել համերաշխության, հանդուրժողականության և ազգերի ու ժողովուրդների միջև բարեկամության արժեքների ամրապնդմանը և խորացմանը։ Կազմակերպությունն իր առաջին նպատակ է համարում Համահայկական երիտասարդ մասնագետների միության ստեղծումը։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում Ֆրանսիայի ներկայացուցիչ՝ ցանկանում եմ խրախուսել կապերը սփյուռքի հայերի և Հայաստանի միջև։ Ես նաև ցանկանում եմ քաղաքացիական հասարակության և համայնքների օգնությամբ ավելի մոտեցնել Ֆրանսիան և Հայաստանը՝ ապակենտրոնացված համագործակցությամբ:

Меня зовут Сильва Саакян, мне 29 лет, я живу в Париже.
Я родилась и выросла за пределами Армении, но всегда жила в армянской среде. В детстве моя семья уделяла особое внимание сохранению нашей культуры, благодаря многочисленным организациям и церквям, действующим во Франциии меня всегда окружали армяне.
Я окончила первый год магистерской программы по европейскому праву в Свободном университете Берлина (Freie Universität Berlin), а также степень магистра по европейскому коммерческому праву в Университете Жана Мулена Лиона III.
Вот уже 5 лет как я работаю консультантом губернаторов французских регионов (которые избираются в органы местного самоуправления) по вопросам международных отношений, вопросам Европы и Океании, и вопросам инвалидности.
В рамках своей должности я уделяю особенное внимание децентрализованному сотрудничеству, в том числе и партнерству между французской и армянской общинами.
Я являюсь генеральным секретарем организации «Ковчег Мира», целью которой является содействие укреплению и углублению ценностей солидарности, толерантности и дружбы между нациями и народами. Своей первой целью организация считает создание Всеармянского союза молодых специалистов.
Являясь представителем Франции в программе «Молодой посол диаспоры», я буду содействовать установлению связей между армянами других диаспор и теми, кто живет в Армении. Я также хочу сблизить французскую и армянскую общины с помощью гражданского общества и общин, чтобы можно было создавать новые децентрализованные организации по сотрудничеству.