Ես Մարինե Գրիգորյանն եմ։ Ծնվել եմ Սանկտ Պետերբուրգում և ներկայումս բնակվում եմ Եկատերինբուրգում։ Արմատներով Սյունիքից եմ։
Համայնքային գործունեության մեջ իմ առաջին քայլերն արել եմ 2013 թվականին, երբ առաջին անգամ այցելեցի հայկական կիրակնօրյա դպրոց։ Համայնքի ակտիվիստները ոգեշնչեցին ինձ, և ես սկսեցի հաճախել հայոց լեզվի և խոսքի մշակույթի դասերի, ինչպես նաև դհոլի, քանոնի և պարի պարապմունքներին։ Ժամանակի ընթացքում ավելի խորը ինտեգրվեցի հայ համայնքի աշխատանքներին։ Վերջին շրջանում ես կազմակերպում եմ մշակութային և զանգվածային միջոցառումներ Եկատերինբուրգի «Անի-Արմենիա» հայկական համայնքի կազմակերպության համար։
Աշխատել եմ որպես ռադիոհաղորդավար «RadioVyshka24» երիտասարդական ռադիոկայանում։ Մասնակցել եմ նաև OTV հեռուստաընկերության «Школа с акцентом» նախագծին՝ ներկայացնելով հայկական մշակույթը։ Նախագծի նպատակն էր խրախուսել մարդկանց չամաչել իրենց ազգային պատկանելությունից, հպարտանալ դրանով և տարածել իրենց մշակույթը։
2020-2024 թվականներին վարել եմ «Ուրարտուի ժառանգները» հաղորդումը, որը 2002 թվականից հեռարձակվում է մարզային հեռուստատեսությամբ։
2021 թվականին գերազանցությամբ ավարտել եմ Ուրալի անշարժ գույքի և կառավարման քոլեջը «Հրատարակչական գործ» մասնագիտությամբ։ Իմ դիպլոմային աշխատանքը նվիրված էր մեդիատեքստերի գեղարվեստական վերլուծությանը՝ օգտագործելով «Անի-Արմենիա» հայկական համայնքի օրինակը։
Ներկայումս սովորում եմ Ուրալի դաշնային համալսարանի լրագրության ֆակուլտետում։ Համալսարանի Հայ ուսանողական միության անդամ եմ։ Դոցենտ Մարիա Ֆեդորի Պոպովայի հետ համատեղ, ով ղեկավարում է պարբերական մամուլի և ցանցային հրատարակությունների ամբիոնը, մենք իրականացնում ենք հետազոտական աշխատանք «Անի-Արմենիա» հայ համայնքի հանդուրժողականության մեդիառազմավարությունների թեմայով։
Իմ հետազոտությունն ինձ ոգեշնչեց ստեղծել իմ սեփական նախագիծը՝ «BAREV» մեդիապլատֆորմը։ Պլատֆորմի հիմնական նպատակն է տարածել հայկական մշակույթը Ռուսաստանում և նրա սահմաններից դուրս։ Ծրագրում կներկայացվեն նեթվորքինգ, հայ համայնքների միջոցառումների ազդագրեր, կենդանի կոնտենտ, հարցումներ և հարցազրույցներ տարբեր ոլորտների փորձագետների հետ։

Меня зовут Маринэ Григорян. Я родилась в Санкт-Петербурге и проживаю в Екатеринбурге. Корни моей семьи из Сюника.
Мои первые шаги в общественной деятельности начались в 2013 году, когда я впервые пришла в армянскую воскресную школу. Активисты общины вдохновили меня, и я начала посещать уроки армянского языка и культуры речи, а также занятия по дхолу, канону и танцам. Со временем я глубже интегрировалась в работу армянской общины. В последнее время являюсь организатором культурно-массовых мероприятий РОО СО «Армянская община «АНИ-Армения» в Екатеринбурге.
Я работала радиоведущей на профессионально-молодёжном радио РадиоВышка24. Участвовала в проекте ОТВ «Школа с акцентом», представляя армянскую культуру. Цель проекта — научить людей не стесняться своей национальной принадлежности, гордиться ею и популяризировать свою культуру.
С 2020 по 2024 год я была телеведущей программы «Наследники Урарту», которая выходила в эфир на областном телевидении с 2002 г. Официальная группа региональной общественной организации «Армянская община «АНИ-Армения» в Екатеринбурге.
В 2021 году я с отличием окончила Уральский колледж недвижимости и управления по специальности «Издательское дело». Моя дипломная работа была посвящена анализу особенностей написания текстов для СМИ на примере РОО СО «Армянская община «АНИ-Армения» в Екатеринбурге.
В настоящее время я учусь на факультете журналистики Уральского федерального университета имени Б.Н. Ельцина. Я являюсь членом Армянского студенческого союза при УрФУ (АСС УрФУ). Совместно с доцентом, заведующей кафедрой периодической печати и сетевых изданий, Поповой Марией Федоровной я провожу исследовательскую работу на тему «Медиастратегии толерантности армянской общины «АНИ-Армения».
Моё исследование вдохновило меня на создание собственного проекта — медиаплатформы «BAREV». Основная задача платформы — популяризация армянской культуры в России и за её пределами. В программе будут представлены нетворкинг, афиши мероприятий армянских общин, лайв-контент, опросы и интервью с экспертами из разных сфер.