Ես Գայանե Կարապետյանն եմ, 24 տարեկան, ծնվել և մեծացել եմ Ռուսաստանում՝ Տվեր քաղաքում: 2023 թվականին ավարտել եմ Տվերի պետական բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը։ Հիմա սովորում եմ օրդինատուրայում՝ բժիշկ-թերապևտի մասնագիտությամբ։
Ունեմ կամավորական աշխատանքի փորձ, 2015 թ. մինչև 2020 թ. եղել եմ «Волонтеры Победы» համառուսաստանյան հասարակական շարժման Տվերի մասնաճյուղի անդամ: Մասնակցել եմ քաղաքային տարբեր հայրենասիրական միջոցառումներին:
Ծնողներիս դաստիարակության շնորհիվ հայերեն եմ խոսում, գրում ու կարդում եմ, պատմություն եմ ուսումնասիրում, հարգում եմ մեր մշակույթն ու ավանդույթները: 2018 թվականից ամեն տարի համալսարանի հայերի հետ ներկայացնում եմ հայկական մշակույթը Տվերի պետական բժշկական համալսարանի ազգային մշակույթների ամանորյա փառատոնում: Ժամանակի ընթացքում ես հասկացա, որ նորից ուզում եմ զբաղվել հասարակական աշխատանքով և դառնալ քաղաքի հայ ակտիվ երիտասարդության մաս, ուստի հաջորդ մեծ քայլն ինձ համար համայնքին միանալն էր:
2023 թվականի սեպտեմբերից Տվերի Հայ ազգային-մշակութային «ԱՐԱՐԱՏ» ինքնավարության կազմում գործող «Ուրարտու» երիտասարդական ասոցիացիայի անդամ եմ: Մասնակցում եմ մեր համայնքի կողմից կազմակերպված քաղաքային մշակութային տարբեր միջոցառումներին, օգնում եմ կազմակերպել կլոր սեղաններ՝ նվիրված հայոց պատմությանն ու մշակույթին: Հայրենակիցների հետ շփվելու և ազգամիջյան միջոցառումներին մասնակցելու շնորհիվ ես սկսեցի զգալ, որ իմ կապը Հայաստանի հետ ավելի է ամրապնդվում։
Կարծում եմ, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում ձեռք բերված գիտելիքները կօգնեն բարելավել համայնքի աշխատանքների կազմակերպումը՝ լուծելու այն կարևորագույն խնդիրները, որոնք են հայ ժողովրդի միասնությունը, մեր ավանդույթների և ինքնության պահպանումը, ինչպես նաև համայնքի և Հայաստանի կապերի ամրապնդումը:

Меня зовут Гаянэ Карапетян, мне 24 года, я родилась и выросла в России, в городе Тверь. В 2023 году окончила Тверской государственный медицинский университет факультет «Лечебное дело». Сейчас же учусь в ординатуре по специальности врач-терапевт.
У меня есть опыт волонтерской работы, - с 2015 до 2020 года была членом Тверского отделения Всероссийского общественного движения «Волонтеры Победы». Принимала участие в различных городских мероприятиях патриотической направленности.
По определенным обстоятельствам в последний раз я была в Армении в 2017 году, но благодаря воспитанию родителей я говорю, пишу и читаю на армянском языке, изучаю историю, чтут культуру и традиции. С 2018 года ежегодно представляю армянскую культуру вместе с армянами из моего университета на Новогоднем фестивале национальных культур ТГМУ. С течением времени я поняла, что вновь хочу заниматься общественной работой, а именно стать частью активной армянской молодежи города, поэтому следующим большим шагом для меня стало вступление в ряды общины.
С сентября 2023 года я являюсь членом Молодёжной ассоциации «Урарту» города Твери под руководством Тверской городской Армянской национально-культурной автономии «АРАРАТ». Принимаю участие в представлении нашей общины на различных культурно-массовых мероприятиях города, помогаю в проведении круглых столов, посвященных изучению армянской истории и культуры. Благодаря общению с соотечественниками и благодаря участию в межнациональных мероприятиях я стала чувствовать, что моя связь с Арменией становиться все крепче.
Я думаю, знания, полученные в программе «Молодой посол диаспоры», помогут улучшить организацию работы общины для решения главнейших задач, которыми являются единение армянского народа, сохранение наших традиций и самобытности, а также укрепление связей между общиной и Арменией.