Ես Գայանե Կարապետյանն եմ, 24 տարեկան, ծնվել և մեծացել եմ Ռուսաստանում՝ Տվեր քաղաքում: 2023 թվականին ավարտել եմ Տվերի պետական բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը։ Հիմա սովորում եմ օրդինատուրայում՝ բժիշկ-թերապևտի մասնագիտությամբ։
Ունեմ կամավորական աշխատանքի փորձ, 2015 թ. մինչև 2020 թ. եղել եմ «Волонтеры Победы» համառուսաստանյան հասարակական շարժման Տվերի մասնաճյուղի անդամ: Մասնակցել եմ քաղաքային տարբեր հայրենասիրական միջոցառումներին:
Ծնողներիս դաստիարակության շնորհիվ հայերեն եմ խոսում, գրում ու կարդում եմ, պատմություն եմ ուսումնասիրում, հարգում եմ մեր մշակույթն ու ավանդույթները: 2018 թվականից ամեն տարի համալսարանի հայերի հետ ներկայացնում եմ հայկական մշակույթը Տվերի պետական բժշկական համալսարանի ազգային մշակույթների ամանորյա փառատոնում: Ժամանակի ընթացքում ես հասկացա, որ նորից ուզում եմ զբաղվել հասարակական աշխատանքով և դառնալ քաղաքի հայ ակտիվ երիտասարդության մաս, ուստի հաջորդ մեծ քայլն ինձ համար համայնքին միանալն էր:
2023 թվականի սեպտեմբերից Տվերի Հայ ազգային-մշակութային «ԱՐԱՐԱՏ» ինքնավարության կազմում գործող «Ուրարտու» երիտասարդական ասոցիացիայի անդամ եմ: Մասնակցում եմ մեր համայնքի կողմից կազմակերպված քաղաքային մշակութային տարբեր միջոցառումներին, օգնում եմ կազմակերպել կլոր սեղաններ՝ նվիրված հայոց պատմությանն ու մշակույթին: Հայրենակիցների հետ շփվելու և ազգամիջյան միջոցառումներին մասնակցելու շնորհիվ ես սկսեցի զգալ, որ իմ կապը Հայաստանի հետ ավելի է ամրապնդվում։
Կարծում եմ, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում ձեռք բերված գիտելիքները կօգնեն բարելավել համայնքի աշխատանքների կազմակերպումը՝ լուծելու այն կարևորագույն խնդիրները, որոնք են հայ ժողովրդի միասնությունը, մեր ավանդույթների և ինքնության պահպանումը, ինչպես նաև համայնքի և Հայաստանի կապերի ամրապնդումը:

My name is Gayane Karapetyan and I am 24 years old. I was born and raised in Russia, in the city of Tver. I graduated from Tver State Medical University (The Faculty of General Medicine) in 2023. Now I am a medical resident as a general practitioner.
I have experience in volunteering. I was a member of the Tver branch of the All-Russian Public Movement “Volunteers of Victory” from 2015 to 2020. I took part in various city patriotic activities.
Due to certain circumstances, the last time I was in Armenia was in 2017, but thanks to my parents’ upbringing, I speak, write and read in Armenian, study history, and honor culture and traditions. I annually represent Armenian culture together with Armenians from my university at the New Year Festival of National Cultures of TSMU since 2018. Over time, I realized that I want to be active in local affairs again and to become part of the active Armenian youth of the city, so the next big step for me was joining in a number of communities.
Since September 2023, I have been a member of the Urartu Youth Association of the Ararat Armenian National Cultural Autonomy in Tver. I take part in representing our community at various cultural events in the city and help in holding roundtable discussions dedicated to the study of Armenian history and culture. Thanks to communication with compatriots and thanks to participation in international events I began to feel that my connection with Armenia was becoming stronger.
I think that the knowledge gained in the Diaspora Youth Ambassador Program will help to improve the organization of the community’s work to solve the most important tasks, which are the unity of the Armenian people, the preservation of our traditions and identity, as well as strengthening ties between the community and Armenia.