Ես Անաիտ Խուդանյանն եմ, ապրում եմ Ռուսաստանի Տամբով քաղաքում։
Կրթությունս ստացել եմ Տամբովի պետական համալսարանում՝ ավարտելով բանասիրական բաժինը՝ անգլերենի և գերմաներենի մասնագիտացմամբ, ինչպես նաև ստանալով իրավագիտության բակալավրի կոչում: Հաջողությամբ պաշտպանել եմ իմ ատենախոսությունը բանասիրական գիտությունների թեկնածուի աստիճանի համար։
Ես միշտ բաց եմ նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու համար, հետևաբար պարբերաբար անցնում եմ վերապատրաստման խորացված դասընթացներ, ինչպես նաև մեծ հետաքրքրություն եմ ցուցաբերում տարբեր համաժողովների և կոնֆերանսների նկատմամբ:
Ներկայումս համալսարանում աշխատում եմ որպես անգլերենի ուսուցչուհի, իսկ ազատ ժամանակ երեխաներին անգլերեն և հայերեն եմ դասավանդում։ Ես իսկապես հաճույք եմ ստանում երիտասարդների և երեխաների հետ աշխատանքից:
Իմ ժամանակի զգալի մասը տրամադրում եմ համայնքային գործունեությանը, որը սկսվել է 2023 թվականից։ Տամբովի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու «Արարատ» երիտասարդական կազմակերպության մյուս անդամների հետ մեր հոգևոր առաջնորդի գլխավորությամբ կազմակերպում ենք տարբեր միջոցառումներ՝ մեծ ուշադրություն դարձնելով հայ հոգևոր արժեքների, մշակույթի և ավանդույթների պահպանմանը։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի միջոցով ձեռք բերած կապերը, գիտելիքներն ու փորձն օգտակար կլինեն մեր համայնքում առկա խնդիրների լուծման, կապերի հաստատման և արդյունավետ փոխգործակցության հաստատման համար ամբողջ աշխարհի հայ համայնքների միջև:

Меня зовут Анаит Худанян, я проживаю в г.Тамбове, Россия.
Я получила образование в Тамбовском государственном университете, окончив специалитет по направлению подготовки «зарубежная филология: английский и немецкий языки», бакалавриат по направлению подготовки «юриспруденция», а также успешно защитила диссертацию на соискание ученой степени кандидата филологических наук. Кроме того, я всегда открыта для получения новых знаний, в связи с чем регулярно прохожу курсы повышения квалификации, а также с большим интересом отношусь к различным форумам и конференциям.
Свою трудовую деятельность я начала со студенческих лет, и связана она со сферой образования. На данный момент я работаю преподавателем английского языка в университете, а в свободное время преподаю английский и армянский языки детям. Мне очень нравится работать с молодежью и детьми, поскольку я люблю развиваться сама и помогать развиваться другим.
Значительную часть своего времени я уделяю общинной деятельности, которая началась в 2023 году. Вместе с остальными членами молодежной организации «Арарат» при церкви «Сурб Мариам Аствацацин» г. Тамбова во главе с нашим духовным лидером мы занимаемся организацией различных мероприятий для нашей общины, уделяя большое внимание сохранению армянских духовных ценностей, культуры и традиций.
Знакомства, знания и опыт, приобретенные в рамках программы «Молодой посол диаспоры», будут полезны в решении существующих внутри нашей общины вопросов, установлении контактов и налаживании плодотворного взаимодействия между армянскими общинами по всему миру.