Ես Անաիտ Խուդանյանն եմ, ապրում եմ Ռուսաստանի Տամբով քաղաքում։
Կրթությունս ստացել եմ Տամբովի պետական համալսարանում՝ ավարտելով բանասիրական բաժինը՝ անգլերենի և գերմաներենի մասնագիտացմամբ, ինչպես նաև ստանալով իրավագիտության բակալավրի կոչում: Հաջողությամբ պաշտպանել եմ իմ ատենախոսությունը բանասիրական գիտությունների թեկնածուի աստիճանի համար։
Ես միշտ բաց եմ նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու համար, հետևաբար պարբերաբար անցնում եմ վերապատրաստման խորացված դասընթացներ, ինչպես նաև մեծ հետաքրքրություն եմ ցուցաբերում տարբեր համաժողովների և կոնֆերանսների նկատմամբ:
Ներկայումս համալսարանում աշխատում եմ որպես անգլերենի ուսուցչուհի, իսկ ազատ ժամանակ երեխաներին անգլերեն և հայերեն եմ դասավանդում։ Ես իսկապես հաճույք եմ ստանում երիտասարդների և երեխաների հետ աշխատանքից:
Իմ ժամանակի զգալի մասը տրամադրում եմ համայնքային գործունեությանը, որը սկսվել է 2023 թվականից։ Տամբովի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու «Արարատ» երիտասարդական կազմակերպության մյուս անդամների հետ մեր հոգևոր առաջնորդի գլխավորությամբ կազմակերպում ենք տարբեր միջոցառումներ՝ մեծ ուշադրություն դարձնելով հայ հոգևոր արժեքների, մշակույթի և ավանդույթների պահպանմանը։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի միջոցով ձեռք բերած կապերը, գիտելիքներն ու փորձն օգտակար կլինեն մեր համայնքում առկա խնդիրների լուծման, կապերի հաստատման և արդյունավետ փոխգործակցության հաստատման համար ամբողջ աշխարհի հայ համայնքների միջև:

My name is Anahit Khudanyan. I live in Tambov, Russia.
I studied at Tambov State University where I received a specialist degree in Foreign philology (English and German languages), a Bachelor’s degree in Law and successfully defended my PhD thesis in Philology. In addition, I am always open to receive new knowledge, and therefore regularly take advanced training courses and I am always enthusiastic about various forums and conferences.
I started my career as a student in education. Currently I work as an English teacher at a university and in my free time I teach English and Armenian to children. I really enjoy working with young people and children because I like to improve myself and to help others grow.
I spend a lot of time on community activities, which began in 2023. Along with the other members of the Ararat youth organization at St. Mariam Astvatsatsin Church in Tambov headed by our spiritual leader, we organize various events for our community, paying great attention to the preservation of Armenian spiritual values, culture and traditions.
Contacts, knowledge and experience gained through the Diaspora Youth Ambassador Program will be useful in resolving existing issues within our community, establishing contacts and establishing fruitful interaction between Armenian communities around the world.