Ես Աննա Սարկիսյանն եմ, ծնվել եմ Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում, քաղաք, որը հայտնի է իր հարուստ մշակույթներով և պատմությամբ: Մեծանալով կենսունակ և բազմազան միջավայրում՝ ես խորապես կրել եմ հայկական ժառանգության ազդեցությունը, որը վճռորոշ դեր է խաղացել իմ ինքնության ձևավորման գործում: Իմ ուսումնական ճամփորդությունը սկսվել է հայկական տարրական դպրոցում, որտեղ ես խորասուզվել եմ հայկական արմատներիս մեջ:
Բարձրագույն կրթություն եմ ստացել միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում: Ուսանողական տարիներին ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել լրատվամիջոցների աշխատանքներում՝ կենտրոնացած լինելով ապատեղեկատվության դեմ պայքարի և հայ համայնքի գործունեության ուղղությամբ:
Իմ աշխատանքի միջոցով ես հանդես եմ եկել էթնիկ հայերի` որպես Վրաստանի քաղաքացի, իրավունքների և պարտականությունների մասին իրազեկության բարձրացման օգտին` ընդգծելով հանրային դիսկուրսում ներառականության և ներկայացվածության կարևորությունը:
Հետագայում ես զարգացրեցի իմ կարիերան՝ որպես միջազգային կրթական ծրագրերի մենեջեր, ինչը թույլ տվեց ինձ հնարավորություններ ստեղծել Վրաստանի երիտասարդների համար, հատկապես էթնիկ փոքրամասնությունների պատկանող երիտասարդների համար մասնակցել տարբեր փոխանակման ծրագրերի:
Ես այժմ աշխատում եմ Դանիայի թագավորական դեսպանատանը՝ որպես Հայաստանի հարցերով համակարգող և որպես հանրային դիվանագիտության պատասխանատու, որտեղ նպաստում եմ Դանիայի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը:

I am Anna Sarkisyan and I was born in Tbilisi, Georgia, a city known for its rich tapestry of cultures and histories. Growing up in a vibrant and diverse environment, I was deeply influenced by Armenian heritage, which played a crucial role in shaping my identity. My educational journey began in an Armenian primary school, where I was immersed in Armenian cultural roots while simultaneously navigating my life in a Georgian society.
My dedication to education and my pursuit of knowledge led me to higher education in Georgia, where I studied at the faculty of International Relations. Throughout my student years, I became actively involved in the media, working to serve the ethnic Armenian minority community in Georgia focused on combating disinformation as well as was actively engaged in activities of Armenian community.
Through my work I strongly advocated for raising awareness about the rights and responsibilities of ethnic Armenians as citizens of Georgia, emphasizing the importance of inclusivity and representation in public discourse.
Later, I advanced my career as a project portfolio manager for international educational programs, which allowed me to create opportunities for youth in Georgia, particularly those from ethnic minority backgrounds, enabling them to participate in various exchange programs.
I am currently working at the Royal Danish Embassy as the focal point for Armenia and as a Public Diplomacy Officer, where I contribute to strengthening bilateral relations between Denmark and Armenia.