Ես Աննա Սարկիսյանն եմ, ծնվել եմ Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում, քաղաք, որը հայտնի է իր հարուստ մշակույթներով և պատմությամբ: Մեծանալով կենսունակ և բազմազան միջավայրում՝ ես խորապես կրել եմ հայկական ժառանգության ազդեցությունը, որը վճռորոշ դեր է խաղացել իմ ինքնության ձևավորման գործում: Իմ ուսումնական ճամփորդությունը սկսվել է հայկական տարրական դպրոցում, որտեղ ես խորասուզվել եմ հայկական արմատներիս մեջ:
Բարձրագույն կրթություն եմ ստացել միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում: Ուսանողական տարիներին ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել լրատվամիջոցների աշխատանքներում՝ կենտրոնացած լինելով ապատեղեկատվության դեմ պայքարի և հայ համայնքի գործունեության ուղղությամբ:
Իմ աշխատանքի միջոցով ես հանդես եմ եկել էթնիկ հայերի` որպես Վրաստանի քաղաքացի, իրավունքների և պարտականությունների մասին իրազեկության բարձրացման օգտին` ընդգծելով հանրային դիսկուրսում ներառականության և ներկայացվածության կարևորությունը:
Հետագայում ես զարգացրեցի իմ կարիերան՝ որպես միջազգային կրթական ծրագրերի մենեջեր, ինչը թույլ տվեց ինձ հնարավորություններ ստեղծել Վրաստանի երիտասարդների համար, հատկապես էթնիկ փոքրամասնությունների պատկանող երիտասարդների համար մասնակցել տարբեր փոխանակման ծրագրերի:
Ես այժմ աշխատում եմ Դանիայի թագավորական դեսպանատանը՝ որպես Հայաստանի հարցերով համակարգող և որպես հանրային դիվանագիտության պատասխանատու, որտեղ նպաստում եմ Դանիայի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը:

Меня зовут Анна Саркисян, я родилась в Тбилиси (Грузия), в городе, известным своим богатым разнообразием культур и историй народов. Выросшая в яркой и разнообразной среде, я находилась под сильным влиянием армянского наследия, которое сыграло решающую роль в формировании моей идентичности. Мой образовательный путь начался в армянской начальной школе, где я погрузилась в армянские культурные корни, одновременно выстраивая свою жизнь в грузинском обществе.
Моя желание учиться и стремление к знаниям послужили толчком для получения высшего образования в Грузии, где я училась на факультете международных отношений. В студенческие годы я активно работала в СМИ на благо этнического армянского меньшинства в Грузии и уделяла особое внимание борьбе с дезинформацией, а также активно участвовала в деятельности армянской общины.
В своей работе я решительно выступала за повышение осведомленности о правах и обязанностях этнических армян как граждан Грузии, подчеркивая важность инклюзивности и представительства в общественном дискурсе. Позже я продвинулась по карьерной лестнице в качестве менеджера портфеля проектов для международных образовательных программ, что позволило мне создать возможности для молодежи в Грузии, особенно для представителей этнических меньшинств, дав им возможность участвовать в различных программах обмена.
В настоящее время я работаю в посольстве Королевства Дании в качестве координатора по вопросам Армении и сотрудника по общественной дипломатии, где я вношу вклад в укрепление двусторонних отношений между Данией и Арменией.