Ես Անի Մարգարյանն եմ, ծնվել եմ Երևանում։ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բնակիչ եմ վերջին ութ տարիների ընթացքում:
Նախքան Չինաստան տեղափոխվելը՝ փորձ եմ ձեռք բերել արվեստի գնահատման և ազգագրության ոլորտներում՝ ներգրավվելով արվեստի տարբեր կենտրոններում և հաստատություններում, օրինակ՝ «Տերյան» մշակութային կենտրոնում: Այնուհետև հիմնել եմ իմ սեփական արվեստի խանութ-ցուցասրահը՝ համախմբելով մոտ 100 հայ արվեստագետների։ Համահեղինակել եմ նաև հայկական տեսողական և կատարողական արվեստի պահպանմանն ուղղված նախագծեր, ինչպիսիք են «Սարի աղջիկ» հայկական ժողովրդական երգը և լավաշը։
Ունեմ արվեստի պատմության բակալավրի, մագիստրոսի և դոկտորի կոչումներ և հայկական արվեստը և Հայաստանի և Չինաստանի միջև պատմամշակութային կապերը ուսումնասիրելու տասնամյա փորձ: Ներկայումս ես աշխատում եմ որպես ասպիրանտ Չինաստանի նշանավոր համալսարաններից մեկում՝ «Soochow University»-ում, որտեղ ներգրավված եմ հետազոտական նախագծում: Այն կենտրոնացած է հայկական ավանդական հագուստի առանձնահատուկ հատկանիշների և Մեծ Մետաքսի ճանապարհի հետ դրա կապերի բացահայտման ուղղությամբ:
Հեղինակել եմ ավելի քան 20 հոդված անգլերենով և չինարենով՝ խորասուզվելով չին-հայկական և չին-արևմտյան մշակութային փոխազդեցությունների թեմաներում: Բացի այդ՝ ես երկու վերլուծական կայքերի հիմնադիր ու բովանդակության հեղինակ եմ: Մեկը մանրակրկիտ ուսումնասիրում է չինական ազդեցությունն արևմտյան վիզուալ մշակույթում (www.chinamericanart.com), իսկ մյուսը կենտրոնանում է չին-հայկական մշակութային փոխանակումների վրա (www.chinarmart.com) և հանդիսանում է Չինաստանի Հայ ուսանողական ասոցիացիայի տեղեկատվական գործընկերը:
Հայկական մշակույթը խթանելու իմ հանձնառությունն ավելի ակնհայտ է դառնում Չինաստանի տարբեր քաղաքների ակադեմիական և հասարակական համաժողովներում ունեցած դասախոսություններով: Այս դասախոսությունները ոչ միայն տեղեկացրին չինացի լսարանին հայկական մշակույթի մասին, այլ նաև նպաստեցին մեր ժառանգության ավելի խորը ըմբռնմանը և գնահատմանը: Տարիների ընթացքում ես արժանացել եմ մի քանի կրթաթոշակների, այդ թվում՝ Ցզյանսուի կառավարության կրթաթոշակին 2021 թվականին և Նանջինգի քաղաքապետարանի օտարերկրյա ուսանողների կրթաթոշակին 2017 թվականին: 2023 թվականին Նանջինգի նորմալ համալսարանի մրցույթում արժանացել եմ առաջին մրցանակին անգլերեն կարճ պատմվածքի՝ «Անցնելով Մետաքսի ճանապարհը» պատվածքի համար:
Որպես Չինաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ ես հանձնառու եմ պահպանել և առաջ մղել հայկական ինքնությունը մեր հայրենիքից հեռու՝ ստեղծելով մնայուն հարթակներ: Ես ձգտում եմ աջակցել Չինաստանի հայ համայնքին՝ բացահայտելով նրանց կարիքները և ծանոթացնելով հայրենիքի հետ համագործակցության հնարավորություններին:

Меня зовут Ани Маргарян, я родилась в Ереване. Последние восемь лет я проживаю в Китайской Народной Республике.
До переезда в Китай я приобрела опыт в оценке произведений искусства и этнографии, работая в различных художественных центрах и учреждениях, таких как Культурный центр Терьяна. Впоследствии я основала собственную художественную галерею-магазин, объединив около 100 армянских мастеров. Я также была соавтором проектов, направленных на сохранение армянского изобразительного и исполнительского искусства, таких как «Сари Ахчик — армянская народная песня» и «Лаваш».
У меня есть степени бакалавра, магистра и доктора в области истории искусств, а также десятилетний опыт изучения армянского искусства и исторических и культурных связей между Арменией и Китаем. В настоящее время я работаю в качестве постдокторанта в Университете Сучжоу, одном из ведущих университетов Китая, где я занимаюсь исследовательским проектом, направленным на выявление отличительных черт армянской традиционной одежды и ее связей с Великим шелковым путем.
Я написала более 20 статей на английском и китайском языках, углубляясь в темы китайско-армянского и китайско-западного культурного взаимодействия. Кроме того, я являюсь основателем и автором контента двух аналитических веб-сайтов. Один из них изучает китайское влияние на западную визуальную культуру (www.chinamericanart.com), а другой фокусируется на китайско-армянских культурных обменах (www.chinarmart.com) и является информационным партнером Армянской студенческой ассоциации Китая.
Моя приверженность продвижению армянской культуры еще раз подтверждается лекциями, которые я читала в различных китайских городах на академических и общественных форумах. Эти лекции не только просвещали китайскую аудиторию об армянской культуре, но и способствовали более глубокому пониманию и оценке нашего наследия. За эти годы я была удостоена нескольких стипендий, включая стипендию правительства Цзянсу на 2021 год и стипендию для иностранных студентов муниципального правительства Нанкина в 2017 году. В 2023 году я выиграла первый приз за короткий рассказ на английском языке «Crossing the Silk Road» на конкурсе Нанкинского педагогического университета.
Как молодой посол диаспоры в Китае, я стремлюсь поддерживать и продвигать армянскую идентичность вдали от нашей родины, создавая устойчивые и структурированные платформы. Я стремлюсь поддерживать армянскую общину в Китае, выявляя их потребности и знакомя их с возможностями для сотрудничества, в рамках программы «Молодой посол диаспоры».