Անդրե Վարդան-Պողոսյան
Ես Անդրե Վարդան-Պողոսյանն եմ, ավստրալահայ ճարտարապետ, ծնվել և մեծացել եմ Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում:
Ունենալով ճարտարապետության մագիստրոս Սիդնեյի տեխնոլոգիական համալսարանում և ներկայումս ավարտելով հանրային քաղաքականության և կառավարման մագիստրատուրան Մելբուռնի համալսարանում, որը Ավստրալիայի աշխարհում ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող համալսարանն է, ես մոտիվացված եմ ծառայելու իմ համայնքին և՛ որպես ճարտարապետ, և՛ որպես անհատ իմ մասնագիտական հմտությունների, գիտելիքների և ազդեցիկ հանրային քաղաքականության միջոցով:
10 տարվա մասնագիտական փորձառությունից հետո վերջին չորս տարիների ընթացքում Ավստրալիայի մի շարք նահանգներում ես աշխատել եմ իմ սեփական ճարտարապետական ընկերությունում՝ «SDCW»-ում:
Բացի իմ մասնագիտական ջանքերից՝ ես ակտիվորեն ներգրավված եմ Ավստրալիայի հայ համայնքում 2006 թվականից՝ զբաղեցնելով բազմաթիվ ղեկավար պաշտոններ Սիդնեյի և Մելբուռնի մի շարք սփյուռքյան կազմակերպություններում: Ես հավատում եմ միասնության և համագործակցության ուժին և պատրաստակամ եմ աշխատելու այն համայնքային կազմակերպությունների հետ, որոնք կապված են հայկական սփյուռքին և դրական ազդեցություն են ստեղծում: Սա ընդգրկում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի մի քանի նախաձեռնություններում ակտիվ ներգրավվածությունը, ինչպիսիք են 2023 թվականի Ազգային երիտասարդական համաժողովի խորհրդատվական կոմիտեի անդամ և բանախոս լինելը:
2020-ի պատերազմից և 2022-ին շարունակվող հարձակումներից հետո ես տեղափոխվեցի Հայաստան և հիմնեցի «Kaitzak»-ը, որը շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է՝ կենտրոնացած համաշխարհային սփյուռքի ուժեղ կողմերի ուսումնասիրման, ընդգծման և ընդլայնման ուղղությամբ: Այս ընթացքում ես նաև ներդրեցի իմ ծրագրերի կառավարման հմտությունները ԹՈՒՄՈ-յում:
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ իմ առաքելությունն է ավելի ամուր կապեր հաստատել Հայաստանի և Ավստրալիայի միջև: Այս առաքելության մի մասը ենթադրում է հասկանալ և օգնել սփյուռքի և Հայաստանի համար միասնական տեսլականի սահմանմանը՝ վստահ լինելով, որ մեր ընդհանուր պատմությունը և ապագա ձգտումները համահունչ են:

Андре Вардан-Погосян
Я Андре Вардан-Погосян, архитектор австралийского происхождения, родился и вырос в Сиднее, Австралия.
Имея степень магистра архитектуры Сиднейского технологического университета и в настоящее время завершая обучение по программе магистра государственной политики и управления в Мельбурнском университете, одном из ведущих мировых университетов Австралии, я стремлюсь служить своему сообществу и как архитектор, и как личность, используя свои профессиональные навыки.
После 10 лет профессионального опыта последние четыре года я работаю в собственной архитектурной фирме SDCW в разных штатах Австралии.
Помимо своей профессиональной деятельности, с 2006 года я активно участвую в жизни армянской общины Австралии, занимая многочисленные руководящие должности в ряде диаспорских организаций в Сиднее и Мельбурне. Я верю в силу единства и сотрудничества и готов работать с общественными организациями, которые связаны с армянской диаспорой и оказывают положительное влияние. Это включает активное участие в нескольких инициативах Управления Верховного комиссара по делам диаспоры, например, членство в Консультативном комитете и спикер Национальной молодежной конференции 2023 года.
После войны 2020 года и продолжающихся атак в 2022 году я переехал в Армению и основал Кайцак, некоммерческую организацию, занимающуюся исследованием, выявлением и расширением сильных сторон глобальной диаспоры. За это время я также применил в TUMO свои навыки управления проектами.
Моя миссия как участника программы «Молодой посол диаспоры» – установить более прочные связи между Арменией и Австралией. Часть этой миссии включает в себя понимание и помощь в определении общего видения Диаспоры и Армении, обеспечение соответствия нашей общей истории и будущих устремлений.