Ես Անահիտ Գրիգորյանն եմ, ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանում։ 2017 թվականին տեղափոխվել եմ Սանկտ Պետերբուրգ։ Բարձրագույն կրթությունս ստացել եմ Սանկտ Պետերբուրգում՝ ավարտելով ԵՎՐԱԶԵՍ միջխորհրդարանական վեհաժողովին կից համալսարանը՝ ստանալով իրավագիտության բակալավրի աստիճան։
Իմ ակտիվ աշխատանքը հայ համայնքում սկսվել է 2022 թվականի մարտից, երբ միացա «Նոր Սերունդ» երիտասարդական կազմակերպությանը։ Մասնակցել եմ կազմակերպության նոր թիմի կազմավորմանը։
2022 և 2023 թվականներին ներկայացրել եմ կազմակերպությունը «HEHEM» համահայկական համաժողովում, որն ինձ թույլ է տվել կապեր հաստատել աշխարհի հայ համայնքների հետ և ընդլայնել համագործակցության հնարավորությունները։
2023 թվականից «Զարթոնք» համույթում ուսումնասիրում եմ հայկական ազգային պարեր և հանդիսանում եմ կազմակերպչական խորհրդի անդամ։
Ներկայումս Հայ առաքելական եկեղեցու «Նոր Սերունդ» երիտասարդական կազմակերպության հիմնասյուներից եմ։ Իմ գործառույթները ներառում են մարդկային ռեսուրսների կառավարման խմբի աշխատանքների համակարգումը, քաղաքային և միջկրոնական միջոցառումներին մասնակցության ուսումնասիրությունը և կազմակերպումը, ինչպես նաև ակտիվ աշխատանքը լրատվամիջոցների հետ:
Ի լրումն այս պարտականություններին՝ ես ստանձնել եմ երիտասարդ սերնդին հայկականության ոգով դաստիարակելու, մայրենի լեզվի և պատմության մասին գիտելիքներ փոխանցելու կարևոր առաքելությունը:
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ ես մտադիր եմ ամրապնդել կապերը հայրենիքիս հետ, խթանել սփյուռքում միասնության ձևավորմանը, աջակցել համայնքի մշակութային ժառանգությանը և ինքնությանը, զարգացնել երիտասարդական նախաձեռնություններ և նպաստել սփյուռքի և Հայաստանի միջև արդյունավետ փոխգործակցությանը:

Я Анаит Григорян, родилась и выросла в Армении. В 2017 году переехала в Санкт-Петербург. Высшее образование получила в Санкт-Петербурге, окончив университет при МПА ЕврАзЭС со степенью бакалавра по специальности «юриспруденция».
Моя активная деятельность в армянской общине началась в марте 2022 года, когда я присоединилась к новому поколению молодежной организации «Нор Серунд». Участвовала в формировании новой команды «Нор Серунд».
В 2022 и 2023 годах представляла организацию на Всеармянском форуме «HEHEM», что позволило мне наладить связи с армянскими общинами по всему миру и расширить возможности сотрудничества.
С 2023 года занимаюсь армянскими этническими танцами в ансамбле «Зартонк», состою в его организационном совете.
В настоящее время являюсь одним из столпов молодежной организации «Нор Серунд» Армянской Апостольской церкви. В моей компетенции - координация работы HR-группы, мониторинг и организация участия в городских и межконфессиональных мероприятиях города, а также активная работа в медиа-команде.
Помимо этих обязанностей, я взяла на себя важную миссию воспитания молодого поколения в духе армянства, передавая знания о родном языке и истории.
Как участник программы «Молодой посол диаспоры», я намерена укреплять связь с Родиной, способствовать сплочению диаспоры, поддерживать культурное наследие и идентичность общины, развивать молодежные инициативы и содействовать эффективному взаимодействию между диаспорой и Арменией.