Ժանեթա Պուրունսուզյան
Ես Ժանետա Բուրունսուզյանն եմ, ծնվել եմ Սիրիայի Դամասկոս քաղաքում: Դամասկոսի համալսարանում սովորել եմ դեղագործություն և ստացել եմ լաբորատոր ախտորոշման մագիստրոսի կոչում: Զուգահեռաբար ավարտել եմ Երաժշտության բարձրագույն ինստիտուտը՝ որպես դաշնակահար։
Ես մեծացել եմ կենսունակ հայկական համայնքում և եղել եմ Հայ կաթողիկե միության և Համազգային կրթական և մշակութային միության ակտիվ անդամ: Այս յուրահատուկ միջավայրում ես խորացրեցի իմ պատկերացումները հայկական մշակույթի, ժառանգության, պատմության և ինքնության մասին՝ միշտ հիշելով, որ ես 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ:
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան մի երկրում, որը վերջին 13 տարիների ընթացքում խորը ճգնաժամ է ապրել, իմ առաքելությունն է հույս տալ սիրիահայերին: Նպատակ ունեմ ամրապնդել նրանց կապերը մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի հետ: Ես ուզում եմ խրախուսել և օգնել մարդկանց, հատկապես երիտասարդներին, հայրենադարձվել՝ միաժամանակ հիշեցնելով իմ համայնքին պաշտպանելու մեր արժեքները, մշակույթը, լեզուն և պատմությունը:

Janeta Bourounsouzian
My name is Janeta Bourounsouzian. I was born in Damascus, Syria, which makes me a Syrian-Armenian. I studied pharmacy at Damascus University and earned my Master's degree in laboratory diagnosis. In parallel, I graduated from the Higher Institute of Music as a pianist.
I grew up in a vibrant Armenian community and was an active member of the Armenian Catholic Union and the Hamazkayin Educational and Cultural Society. Within this unique environment, I deepened my understanding of Armenian culture, heritage, history, and identity, always remembering that I am a descendant of survivors of the 1915 Armenian Genocide.
As a participant of the Diaspora Youth Ambassador program from a country that has endured a terrible crisis over the past 13 years, my mission is to give hope to Syrian-Armenians. I aim to strengthen their connections with our homeland, Armenia, and raise awareness about its realities. I want to encourage and assist people, especially youth, to repatriate while reminding my community to uphold our values, culture, language, and history.