Ժանեթա Պուրունսուզյան
Ես Ժանետա Բուրունսուզյանն եմ, ծնվել եմ Սիրիայի Դամասկոս քաղաքում: Դամասկոսի համալսարանում սովորել եմ դեղագործություն և ստացել եմ լաբորատոր ախտորոշման մագիստրոսի կոչում: Զուգահեռաբար ավարտել եմ Երաժշտության բարձրագույն ինստիտուտը՝ որպես դաշնակահար։
Ես մեծացել եմ կենսունակ հայկական համայնքում և եղել եմ Հայ կաթողիկե միության և Համազգային կրթական և մշակութային միության ակտիվ անդամ: Այս յուրահատուկ միջավայրում ես խորացրեցի իմ պատկերացումները հայկական մշակույթի, ժառանգության, պատմության և ինքնության մասին՝ միշտ հիշելով, որ ես 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ:
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան մի երկրում, որը վերջին 13 տարիների ընթացքում խորը ճգնաժամ է ապրել, իմ առաքելությունն է հույս տալ սիրիահայերին: Նպատակ ունեմ ամրապնդել նրանց կապերը մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի հետ: Ես ուզում եմ խրախուսել և օգնել մարդկանց, հատկապես երիտասարդներին, հայրենադարձվել՝ միաժամանակ հիշեցնելով իմ համայնքին պաշտպանելու մեր արժեքները, մշակույթը, լեզուն և պատմությունը:

Меня зовут Жанета Бурунсузян, я родилась в Дамаске, училась на фармации в Дамасском университете, окончила Высший институт музыки по классу пианистки.
Я выросла в динамичной армянской общине и была активным членом Армянского католического союза и Национального образовательного и культурного союза. В этой уникальной среде я углубила свое понимание армянской культуры, наследия, истории и идентичности, всегда помня, что я потомок переживших Геноцид армян 1915 года.
Как молодой посол диаспоры в стране, которая последние 13 лет переживает глубокий кризис, моя миссия – дать надежду сирийским армянам. Я хочу укрепить их связи с нашей родиной, Арменией, с моей общиной, чтобы сохранить наши ценности, культура, язык и историю.