Ես Անի Մելոյանն եմ, 21 տարեկան։ Տյումենի պետական համալսարանի հասարակական և հումանիտար գիտությունների ինստիտուտի 4-րդ կուրսի ուսանող եմ։
Իմ ամբողջ ազատ ժամանակը՝ թե՛ դպրոցում, թե՛ համալսարանում, զբաղվել եմ հասարակական գործունեությամբ։ Սկզբում ակտիվիստ էի կամավորական կազմակերպություններում, այնուհետև՝ Ռուսաստանի դպրոցականների շարժման շրջանակներում: Այնուհետ դարձա քաղաքային երիտասարդական վարչության անդամ և Տյումենի մարզի հասարակական երիտասարդական պալատի անդամ: Երկու անգամ եղել եմ շրջանի ուսանողական խորհրդի անդամ։
2016 թվականի ապրիլին տեղափոխվեցի Տյումեն քաղաք և սկսեցի հաճախել «Նաիրի» համույթի հայկական ժողովրդական պարերին։
2018 թվականին բացվեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հայկական մշակութային կենտրոնը։ Սկսեցի այցելել կենտրոն և ուսումնասիրել հայոց լեզուն, պատմությունը, և 2022 թվականին դարձա առաջին շրջանավարտներից մեկը։
Այս պահին ես Տյումենի մարզի հայերի միության երիտասարդական թևի անդամ եմ:
Մենք ակտիվորեն իրականացնում ենք տարաբնույթ միջոցառումներ։
Համայնքային կառույցներում, մարզի հասարակական կազմակերպություններում իմ գործունեության համար արժանացել եմ Տյումենի մարզի նահանգապետի, Տյումեն քաղաքի ղեկավարի և Տյումենի հայերի միության ղեկավարի շնորհակալագրերին և պարգևներին։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ նախատեսում եմ աշխատել շհայրենիքի և սփյուռքի միջև հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։ Այս դժվարին պահին մենք՝ հայերս, ավելի քան երբևէ համախմբվելու կարիք ունենք։

Меня зовут Ани Мелоян, мне 21 год. Учусь на 4 курсе Института Социально-гуманитарных наук Тюменского государственного университета.
Всё свое внеучебное время, как в школе, так и в университете, я занималась общественной деятельностью. Сначала являлась активисткой волонтерских организаций, затем активисткой Российского Движения Школьников и, наконец, стала членом Молодежной Администрации города и членом Общественной молодежной палаты Тюменской области. Дважды входила в состав Студенческого совета области.
В апреле 2016 года я переехала в город Тюмень и уже через месяц начала посещать армянские народные танцы ансамбля «Наири».
В 2018 году открылся Армянский культурный центр имени Месропа Маштоца. Я начала посещать центр и изучать армянский язык, историю, а в 2022 году я стала одной из его первых выпускниц.
На данный момент, я являюсь членом молодежного крыла САТО (Союза армян Тюменской области) - КАМТО.
В КАМТО мы активно развиваем несколько направлений через организацию ряда мероприятий, приуроченных памятным датам; проводим единоразовые акции, инклюзивные события и ведем работу с молодежью.
За свою деятельность в диаспоральных структурах, в общественных организациях области, получила благодарственные письма и награды от губернатора Тюменской области, главы города Тюмени и главы САТО.
Как участник программы «Молодой посол диаспоры» я планирую работать над развитием связей Родины с диаспорой. В это непростое время, нам армянам, нужно сплотиться как никогда раньше.