Էդմոն Բեջանյանը ծնվել է Թեհրանում: Բարձրագույն կրթություն է ստացել «Թեհրանի Իսլամական Ազատ» համալսարանում՝ մետալուրգիայի ճարտարագիտության ոլորտում: 2000 թվականին հիմնադրել է իր մասնավոր ընկերությունը «Ֆիլեմոն Մահամ» անունով, որն ակտիվ է եղել մետաղյա ապրանքատեսակների արտադրությամբ: 2010 թվականին ավարտել է Թեհրանի «Փայամ Նուր» համալսարանը: Իրավաբանության ոլորտում ուսումը շարունակելու նպատակով մեկնել է Գերմանիա և ստացել «Եվրոպական միության վարչարարության և օրենսդրության» մագիստրոսի կոչում: 2008-2012 թթ. եղել է Իրանի «Մարդու Իրավունքների Իսլամական Հանձախմբի» անդամ, Թեհրանի հայոց թեմի Առաքելական Սուրբ եկեղեցու «Միջ-եկեղեցական հարաբերությունների հանձնախմբի» ատենապետ և «Քրիստոնեական դաստիարակչության հանձնախմբի» նաև Սբ. Սարգիս առաջնորդանիստ եկեղեցու խորհրդի փոխատենապետ:
2012-2021 թթ. դասավանդել է Թեհրանի տարբեր հայկական դպրոցներում: Կատարել է տարբեր ուսումնասիրություններ և հետազոտություններ մարդու իրավունքների, կրոնի, միջազգային հարաբերությունների և մետալուրգիայի ճարտարագիտության ոլորտներում, որոնք տպագրվել են պատկան մեդիայում: 2022 թվականից Թեհրանում աշխատել է որպես իրավաբան և իր ակտիվ մասնակցությունն ունեցել Թեհրանի հայոց թեմի հասարակական կյանքում:

Эдмон Беджанян родился в Тегеране. В 2000 году получил высшее образование в области металлургического машиностроения, а в 2010 году окончил Университет Пайам Нур. Для продолжения обучения в области права он отправился в Германию, где получил степень магистра по направлению «Администрация и законодательство Европейского Союза».
С 2008 по 2012 годы Эдмон был членом Иранской «Исламской комиссии по правам человека», председателем «Комиссии по межцерковным связям» Тегеранской армянской епархии, а также «Комиссии христианского образования». Он занимал должность заместителя председателя Совета пресвитерианской церкви Святого Саргиса.
С 2012 по 2021 годы преподавал в различных армянских школах Тегерана. Эдмон активно занимался исследованиями в области прав человека, международных отношений и металлургического машиностроения. Результаты его работы были опубликованы в собственных медиа-проектах.