Գայանե Ղազարյանը (Բայաթյան) հագուստի դիզայներ, մշակութաբան և լեզվաբան է, ծնվել է Հայաստանում, հետագայում տեղափոխվել Ռուսաստան: Նա ստացել է լեզվաբանության բակալավրի աստիճան Վ․ Բրյուսովի անվան Երևանի Պետական Լեզվաբանական Համալսարանում, Մշակութաբանության մագիստրոսի և Հագուստի դիզայնի բակալավրի աստիճան Կրասնոդարի Մշակույթի Պետական Ինստիտուտում: 2015թ․-ից նա Կրասնոդարի Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Հյուսիսային Կովկասի Հայոց Թեմի Եկեղեցասեր Երիտասարդաց Միության Խորհրդի անդամ է:
Տարիների ընթացքում Գայանեն մասնակցել է տարբեր ծրագրերի, աշխատել է «ՀԱՅԿ» կինոընկերությունում (Ռուսաստան)՝ հանդես գալով որպես զգեստների նկարիչ «Արշալույս» ֆիլմում: Նախաձեռնել է նորաձևության պատմության դասընթացներ և աշխատել որպես հագուստների թիմի անդամ Ջիվան Ավետիսյանի «Վերածնվածը» ֆիլմում (Հայաստան): Գայանեն մասնակցել է նաև Birthright Armenia ծրագրին, որի շրջանակներում համագործակցել է Junior Eurovision 2022-ի, Հայաստանի նորաձևության և դիզայնի պալատի, AGBU Katapult Pavilion-ի հետ։
Գայանեն մասնակցել է Yerevan Fashion Week 2023-ին և 2024-ին, որպես անգլիական «Fashion Scout» մրցույթի եզրափակիչ փուլի մասնակից իր բրենդ՝ «BAYATYAN»-ի երկու հավաքածուներով, որոնցից առաջինը ոգեշնչված էր հայկական ճարտարապետությամբ, իսկ երկրորդը՝ Սերգեյ Փարաջանովի կյանքով: Գայանեն նաև մասնակցել է «Փարաջանովը և Նորաձևությունը» ցուցահանդեսին:
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում Գայանեն աշխատում է Երևանի պետական կամերային թատրոնում՝ որպես զգեստների նկարիչ:

Gayane Ghazaryan (Bayatyan) is a fashion and costume designer, culturologist, and linguist, originally from Armenia and later based in Russia. She earned a Bachelor’s Degree in Linguistics from Yerevan State University of Languages and Social Sciences after V. Brusov, a Master’s Degree in Cultural Studies, and another Bachelor's Degree in Fashion Design from the Krasnodar State Institute of Culture. Since 2015, she has served as a Council member of the Armenian Church Youth Organization for the Krasnodar and North Caucasus Diocese of the Armenian Apostolic Church.
Over the years, Gayane has worked as the costume designer for the film Arshaluys at HAYK Film Company and taught fashion history courses in Russia. She also worked as a set costumer for Jivan Avetisyan’s film Revival in Armenia.
In 2022, Gayane returned to Armenia through the Birthright Armenia program. As part of this program, she collaborated with the Junior Eurovision Song Contest 2022, the Fashion and Garment Chamber of Armenia, and contributed to the AGBU Katapult Pavilion.
Gayane's fashion brand, BAYATYAN, has presented two collections inspired by Armenian architecture and the life of Sergey Parajanov. Her work was featured at Yerevan Fashion Week in both 2023 and 2024, where she was a finalist in the Fashion Scout Armenia competition for emerging designers. She also took part in the Parajanov and Fashion exhibition in 2024 and is currently involved in Creative Armenia’s Artbox program.