Գրիգոր Մանուկյանը ծնվել է Հայաստանում: Ավարտել է Սանկտ Պետերբուրգի նյութատեխնիկական ապահովման ռազմական ակադեմիան:
2016 թվականին սկսել է աշխատել ռազմական շինարարության ոլորտում ռուսական «Սպեցդտրոյ» ընկերությունում: 2019 թվականին լրացուցիչ վերապատրաստվել է «Նավթամթերքների պահպանման և վերամշակման օբյեկտների շինարարության անվտանգություն» ծրագրով: Աշխատել է Մոսկվայի 20-րդ կենտրոնական գիտահետազոտական ինստիտուտում, որտեղ զբաղեցրել է գլխավոր ինժեների պաշտոնը:
2022 թվականին ավարտելով համապատասխան դասընթացները Մոսկվայի Բաումանի անվան պետական տեխնիկական համալսարանում, մասնակցել է «Վաստոչնի» տիեզերակայանի և Մ․Վ․ Խրունիչևի պետական տիեզերական գիտահետազոտական և արտադրական կենտրոնի աուդիտի և արդիականացման նախագծերին:
2023 թվականին փոխելով մասնագիտական գործունեության ուղղությունը տեղափոխվել է Մոսկվայի մետրոպոլիտենի շինարարության ոլորտ: Համապատասխան դասընթացներն ավարտել է Լրացուցիչ մասնագիտական կրթության կենտրոնում և ընդունվել՝ Մոսկվայի կապի և ինֆորմատիկայի տեխնիկական համալսարանի հեռակա կուրսը:
«իԳործ» ծրագրի շրջանականերում աշխատավայր՝ Երևանի քաղաքապետարանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմ՝ քաղաքաշինության բաժին:

Grigor Manukyan was born in Armenia and graduated from the Military Logistics Academy in St. Petersburg.
In 2016, he began working in military construction with Spetsstroy. In 2019, he completed a program on "Safety in the Construction of Petroleum Products Storage and Processing Facilities." He then worked as the chief engineer at the 20th Central Research Institute in Moscow.
After completing relevant courses at Bauman Moscow State Technical University in 2022, Grigor participated in projects to audit and modernize the Vostochny Cosmodrome and the Khrunichev State Research and Production Space Center.
In 2023, he shifted his focus to Moscow Metro construction. He completed courses at the Institute of Advanced Professional Education and started a correspondence program at the Moscow Technical University of Communications and Informatics (MTUCI).