Արմեն Աբելյանը ծնվել է Երևանում, մեծացել՝ ԱՄՆ-ում: Կալիֆոռնիայի պետական համալսարանում ստացել է հաշվապահական հաշվառման բակալավրի աստիճան: Լոս Անջելեսի Դատական հաշվապահական ընկերությունում աշխատել է որպես հաշվապահ, ինչպես նաև՝ Ներքին եկամուտների ծառայությունում (IRS) որպես փոքր և միջին բիզնեսի ավագ աուդիտոր:
Մի քանի տարի անց հրավիրվել է Ֆինանսների նախարարություն՝ իրավապահ մարմիններում քրեական հետախույզի պաշտոնում աշխատելու։ Հետագայում աշխատել է որպես դաշնային կառավարության հարկային խորհրդատու:
2024 թվականին նա ստացել է Կայունացման համակարգերի միջազգային կառավարման մագիստրոսի կոչում։ Ուսման ընթացքում պրակտիկան անցել է «Armenia Tree Project»-ում՝ խորհրդատվություն տալով կայուն զարգացման նպատակներին առնչվող դրամաշնորհների վերաբերյալ: Աշխատել է նաև ՀԿ-ում որպես խորհրդատու, որը ծառայություններ է մատուցել Աթենքի (Հունաստան) խոցելի բնակչությանը և խորհրդատվություն տրամադրել՝ Գանայի խորհրդարանի շրջակա միջավայրի, գիտության և տեխնոլոգիաների հանձնաժողովին:

Armen Abelyan was born in Yerevan and grew up in the United States. He earned a Bachelor of Science degree in Accounting from California State University. As an accountant, he worked for a forensic accounting firm in Los Angeles and later served as a Senior Auditor for small and medium-sized enterprises at the IRS (Internal Revenue Service).
A few years later, Armen was recruited by the Department of the Treasury in a law enforcement capacity as a Criminal Investigator. He then started his own consulting practice, specializing in tax matters with the federal government.
In 2024, he earned a Master of Science degree in International Management with a focus on Sustainability Systems. Armen also interned as a consultant for the Armenia Tree Project, working on SDG-related grants, consulted for an NGO in Athens, Greece, that provided services to vulnerable populations, and advised the Environment, Science, and Technology Committee of the Ghanaian Parliament.