Արմեն Աբելյանը ծնվել է Երևանում, մեծացել՝ ԱՄՆ-ում: Կալիֆոռնիայի պետական համալսարանում ստացել է հաշվապահական հաշվառման բակալավրի աստիճան: Լոս Անջելեսի Դատական հաշվապահական ընկերությունում աշխատել է որպես հաշվապահ, ինչպես նաև՝ Ներքին եկամուտների ծառայությունում (IRS) որպես փոքր և միջին բիզնեսի ավագ աուդիտոր:
Մի քանի տարի անց հրավիրվել է Ֆինանսների նախարարություն՝ իրավապահ մարմիններում քրեական հետախույզի պաշտոնում աշխատելու։ Հետագայում աշխատել է որպես դաշնային կառավարության հարկային խորհրդատու:
2024 թվականին նա ստացել է Կայունացման համակարգերի միջազգային կառավարման մագիստրոսի կոչում։ Ուսման ընթացքում պրակտիկան անցել է «Armenia Tree Project»-ում՝ խորհրդատվություն տալով կայուն զարգացման նպատակներին առնչվող դրամաշնորհների վերաբերյալ: Աշխատել է նաև ՀԿ-ում որպես խորհրդատու, որը ծառայություններ է մատուցել Աթենքի (Հունաստան) խոցելի բնակչությանը և խորհրդատվություն տրամադրել՝ Գանայի խորհրդարանի շրջակա միջավայրի, գիտության և տեխնոլոգիաների հանձնաժողովին:

Армен Абелян родился в Ереване, вырос в Америке. Он получил степень бакалавра наук в области бухгалтерского учета в университете штата Калифорния. Он работал бухгалтером в фирме по судебному бухгалтерскому учету в Лос-Анджелесе. Также работал в Налоговой службе США (IRS) старшим аудитором для малых и средних предприятий.
Через несколько лет его пригласили в министерство финансов на должность уголовного следователя в правоохранительных органах. Позже он открыл собственную практику в качестве консультанта по вопросам налогообложения для федерального правительства.
В мае 2024 года он завершил магистратуру по международному менеджменту в области устойчивого развития. Во время обучения он стажировался в Armenia Tree Project, консультируя по вопросам грантов, связанных с Целями устойчивого развития. Также он работал консультантом для НПО, которая оказывала услуги уязвимым группам населения в Афинах (Греция), и предоставлял консультации комитету по экологии, науке и технологиям Парламента Ганы.