Ես Մարալ Մաթիգն եմ, 24 տարեկան, ծնվել և մեծացել եմ Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում։ Արմատներս սկիզբ են առնում Արևմտյան Հայաստանի Կեսարիա և Քիլիս քաղաքներից։
Ավարտել եմ Ջոն Աբբոտ քոլեջը՝ արվեստի, գրականության և հաղորդակցության ոլորտում, որտեղ նաև ուսումնասիրել եմ իսպաներեն, գերմաներեն և պարսկերեն։ Ստացել եմ բակալավրի աստիճան դիզայնի և հաշվողական արվեստի մասնագիտությամբ Մոնրեալի Կոնկորդիա համալսարանում՝ ուսումը կենտրոնացնելով հայկական մշակույթի պահպանման և ներկայացման վրա։
Համալսարանական տարիներին միացել եմ «Կոնկորդիա հայ ուսանողների միությանը»՝ սկզբում որպես մարքեթինգի փոխնախագահ, ապա՝ կազմակերպության ղեկավար։ Այս ընթացքում նախաձեռնել և իրականացրել եմ տարբեր համայնքային միջոցառումներ՝ հայ ուսանողներին միավորելու, հայրենասիրությունը խթանելու և մշակութային կապերը պահպանելու նպատակով։
Ներկայումս ղեկավարում եմ սեփական դիզայնի բիզնեսը, որը ներառում է ձեռագործություն, գրաֆիկական դիզայն, հայերեն տառատեսակների ստեղծում, ինչպես նաև նկարչություն և տպագրություն։ Այս գործունեությունը հնարավորություն է տալիս համագործակցել աշխարհի տարբեր հատվածներում բնակվող հայերի հետ՝ ստեղծելով մշակութային և ստեղծագործական կամուրջներ։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ նպատակ ունեմ ամրապնդել Մոնրեալի հայ համայնքի ներկայությունն ու ակտիվությունը, ինչպես նաև ստեղծել ամուր կապեր հայ երիտասարդության միջև՝ Հայաստանում և Սփյուռքում։

Меня зовут Марал Матиг, мне 24 года, я родилась и выросла в городе Монреаль, Канада. Мои корни берут начало в западноармянских городах Кесария и Килис.
Я окончила колледж Джон Аббот (John Abbott College), где изучала искусство, литературу и коммуникации, а также изучала испанский, немецкий и персидский языки. Получила степень бакалавра по дизайну и вычислительному искусству (Design and Computation Arts) в Университете Конкордия в Монреале, сосредоточив обучение на сохранении и презентации армянской культуры.
В годы учёбы в университете я присоединилась к «Ассоциации армянских студентов Конкордии», сначала в качестве вице-президента по маркетингу, а затем — как руководитель организации. За это время я инициировала и реализовала различные мероприятия для объединения армянских студентов, поощрения патриотизма и сохранения культурных связей.
В настоящее время я управляю собственным дизайнерским бизнесом, который включает ручную работу, графический дизайн, создание армянских шрифтов, а также живопись и печать. Эта деятельность позволяет мне сотрудничать с армянами, проживающими в разных частях мира, создавая культурные и творческие мосты.
Как участница программы «Молодой посол диаспоры», моя цель — укрепить присутствие и активность армянской общины Монреаля, а также создать прочные связи между армянской молодёжью в Армении и Диаспоре.