Ես Մարալ Մաթիգն եմ, 24 տարեկան, ծնվել և մեծացել եմ Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում։ Արմատներս սկիզբ են առնում Արևմտյան Հայաստանի Կեսարիա և Քիլիս քաղաքներից։
Ավարտել եմ Ջոն Աբբոտ քոլեջը՝ արվեստի, գրականության և հաղորդակցության ոլորտում, որտեղ նաև ուսումնասիրել եմ իսպաներեն, գերմաներեն և պարսկերեն։ Ստացել եմ բակալավրի աստիճան դիզայնի և հաշվողական արվեստի մասնագիտությամբ Մոնրեալի Կոնկորդիա համալսարանում՝ ուսումը կենտրոնացնելով հայկական մշակույթի պահպանման և ներկայացման վրա։
Համալսարանական տարիներին միացել եմ «Կոնկորդիա հայ ուսանողների միությանը»՝ սկզբում որպես մարքեթինգի փոխնախագահ, ապա՝ կազմակերպության ղեկավար։ Այս ընթացքում նախաձեռնել և իրականացրել եմ տարբեր համայնքային միջոցառումներ՝ հայ ուսանողներին միավորելու, հայրենասիրությունը խթանելու և մշակութային կապերը պահպանելու նպատակով։
Ներկայումս ղեկավարում եմ սեփական դիզայնի բիզնեսը, որը ներառում է ձեռագործություն, գրաֆիկական դիզայն, հայերեն տառատեսակների ստեղծում, ինչպես նաև նկարչություն և տպագրություն։ Այս գործունեությունը հնարավորություն է տալիս համագործակցել աշխարհի տարբեր հատվածներում բնակվող հայերի հետ՝ ստեղծելով մշակութային և ստեղծագործական կամուրջներ։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ նպատակ ունեմ ամրապնդել Մոնրեալի հայ համայնքի ներկայությունն ու ակտիվությունը, ինչպես նաև ստեղծել ամուր կապեր հայ երիտասարդության միջև՝ Հայաստանում և Սփյուռքում։

My name is Maral Matig. I am 24 years old and was born and currently live in Montreal, Canada. My roots trace back to the cities of Caesarea and Kilis in Western Armenia.
I graduated from John Abbott College in Arts, Literature, and Communications, where I also studied several languages, including Spanish, German, and Persian. I hold a Bachelor’s degree in Design and Computation Arts from Concordia University in Montreal, where my studies focused on the preservation of Armenian culture.
During university, I joined the Concordia Armenian Students’ Association as Vice President of Marketing and was later elected President. In this role, I organized community events to unite Armenian students, including fundraising campaigns, exhibitions, and gatherings that promoted patriotism and cultural awareness.
Currently, I run my own design business, which includes handmade crafts, graphic design, the creation of Armenian typefaces, painting, and printing. This work allows me to connect with Armenians around the world.
As part of the Diaspora Youth Ambassador program, my goal is to strengthen the Armenian community in Montreal, promote Armenian culture, and build meaningful connections between diaspora communities and Armenia.