Ես Թագուհի Սահակյանն եմ, 22 տարեկան, ապրում եմ Թբիլիսիում։ Ծնվել եմ Ռուսաստանի Դաշնությունում, մանկությունս անցել է Ջավախքում՝ Ասպինձայի շրջանի Դամալա գյուղում։ Չնայած Հայաստանից դուրս մեծանալուն՝ դաստիարակվել եմ հայկական ավանդույթներով հարուստ միջավայրում։ Ընտանիքս մանկուց իմ մեջ սերմանել է հայրենասիրություն և հայրենաճանաչություն։ Վրաստանում գործող հայկական կազմակերպություններն ու եկեղեցիները հնարավորություն են տվել մշտապես լինել հայ համայնքի ակտիվ մաս։
Ավարտել եմ Իվանե Ջավախիշվիլու անվան Թբիլիսիի պետական համալսարանը՝ Միջազգային հարաբերությունների մասնագիտացմամբ։ Այս տարի դիմել եմ մագիստրոսական ծրագրի՝ Միջազգային անվտանգության և դիվանագիտության ուղղությամբ։
Արդեն յոթ տարի ակտիվորեն զբաղվում եմ կամավորությամբ՝ կազմակերպելով վերապատրաստումներ Վրաստանի հայ համայնքի համար այնպիսի թեմաներով, ինչպիսիք են մարդու և կանանց իրավունքները, հասարակական ակտիվությունը, ինչպես նաև կրթության հնարավորությունները Վրաստանում և արտերկրում։ Աշխատել եմ որպես հայոց լեզվի և մշակույթի գործընկեր Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհրդում, որտեղ զբաղվել եմ ապակենտրոնացված համագործակցությամբ՝ նպաստելով հայկական մշակույթի և լեզվի տարածմանը ամերիկյան կրթական հաստատություններում։
Ես «Ջավախքի կանանց ակումբի» հիմնադիրն եմ, որի նպատակն է աջակցել հայ կանանց հզորացմանը, զբաղվածության ապահովմանը և նորարարական նախաձեռնությունների խթանմանը։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի Վրաստանի ներկայացուցիչ՝ ձգտում եմ ավելի ամրապնդել սփյուռքի հայերի և Հայաստանի կապերը։ Իմ հիմնական նպատակներից է քաղաքացիական հասարակության և համայնքների համախմբումը մեկ գաղափարի շուրջ՝ մոտեցնելու Վրաստանն ու Հայաստանն ավելի սերտ քաղաքական հեռանկարում։

Меня зовут Тагуи Саакян, мне 22 года, я живу в Тбилиси. Я родилась в Российской Федерации, а детство провела в селе Дамала Аспиндзского района Джавахка. Несмотря на то, что выросла за пределами Армении, я воспитывалась в среде, богатой армянскими традициями. С детства моя семья прививала мне патриотизм и любовь к родине. Я всегда была окружена армянами — благодаря множеству организаций и церквей, действующих в Грузии.
Я окончила Тбилисский государственный университет имени Иванэ Джавахишвили по направлению «Международные отношения». В этом году подала документы в магистратуру и планирую продолжить обучение по специальности «Международная безопасность и дипломатия».
Уже семь лет я активно занимаюсь волонтёрской деятельностью, организуя тренинги для армянской общины Грузии на такие темы, как права человека и права женщин, гражданская активность, а также образовательные возможности в Грузии и за рубежом.
Я работала партнёром по армянскому языку и культуре в Американском совете по международному образованию, где занималась децентрализованным сотрудничеством, способствуя распространению армянской культуры и языка в американских образовательных учреждениях.
Я являюсь основательницей «Женского клуба Джавахка», целью которого является поддержка расширения прав и возможностей армянских женщин, обеспечение их занятости и содействие инновационным инициативам.
Как представительница Грузии в программе «Молодой посол диаспоры», я стремлюсь к ещё более прочному укреплению связей между армянами диаспоры и Арменией. Одна из моих главных целей — консолидация гражданского общества и общин вокруг одной идеи: сближение Грузии и Армении в более тесной политической перспективе.