Ես Արմինե Սերոբյանն եմ, 33 տարեկան։ Վերջին տասը տարին ապրում եմ Էստոնիայում։ Ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանում՝ Աբովյան քաղաքում։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ուսանել եմ Հայաստանի Պետական Մանկավարժական Համալսարանում։
Իմ հասարակական գործունեության սկիզբը դրվել է դեռ 13 տարեկանում՝ Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերությունում կամավորական աշխատանքով։ Տասնմեկ տարվա ընթացքում մասնակցել եմ բազմաթիվ ծրագրերի իրականացմանը, ղեկավարել «Սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն մենակ ապրող տարեցներին» ծրագիրը, աջակցել սիրիահայ երեխաների ադապտացիոն գործընթացին, ինչպես նաև հանդես եկել որպես դասընթացավար համալսարաններում և ամառային դպրոցներում՝ կազմակերպելով առողջ ապրելակերպի սեմինարներ։ Եղել եմ Առաջին օգնության թիմի անդամ, ներգրավվել արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման պատրաստվածության ծրագրերում և 2012 թվականին մասնակցել Գերմանիայում անցկացված միջազգային փոխանակման ծրագրին։
2015 թվականից Էստոնիա տեղափոխվելուց հետո շարունակել եմ ակտիվորեն ներգրավվել համայնքային կյանքում՝ աշխատելով հայկական կիրակնօրյա դպրոցում և մասնակցելով մշակութային, կրթական ու հոգևոր նախաձեռնություններին։ Միաժամանակ գործնական փորձ եմ ձեռք բերել մասնավոր հատվածում․ հինգ տարի աշխատել եմ CMA CGM լոգիստիկ ընկերությունում, այնուհետև շվեյցարական Cargoo տեղեկատվական տեխնոլոգիական ընկերությունում՝ հաճախորդների աջակցման մասնագետի պաշտոնում։
Վերջին տարիներին աջակցել եմ մի շարք միջազգային ու մշակութային նախաձեռնությունների։ Մասնավորապես, եղել եմ Լիտվայում ՀՀ դեսպանատան կողմից կազմակերպված Հայաստանի անկախության օրվա միջոցառման աջակիցը և պատասխանատու եմ եղել 2024–2025 թթ. կայանալիք Եվրոպական Հայկական Խաղերում Էստոնիայի թիմի կազմավորման ու կազմակերպման համար։
Իմ կազմակերպչական և առաջնորդական հմտությունները, միջմշակութային հաղորդակցման փորձը, հանրային խոսքի կարողությունները և թիմային աշխատանքի փորձառությունը հնարավորություն են տալիս ինձ վստահորեն ստանձնել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը ներկայացնելու պատասխանատվությունը։

Я Армине Серобян, мне 33 года.
Меня зовут Армине Серобян, мне 33 года. Последние десять лет я живу в Эстонии. Родилась и выросла в Армении, в городе Абовян. После окончания школы училась в Армянском государственном педагогическом университете.
Моя общественная деятельность началась ещё в 13 лет с волонтёрской работы в Армянском обществе Красного Креста. В течение одиннадцати лет я участвовала в реализации множества программ, руководила проектом «Социально-психологическая поддержка одиноко проживающих пожилых людей», содействовала процессу адаптации детей-сирийцев, а также выступала в качестве тренера в университетах и летних школах, организуя семинары по здоровому образу жизни. Я была участницей команды первой помощи, принимала участие в программах по подготовке к чрезвычайным ситуациям и в 2012 году прошла международную программу обмена в Германии.
С 2015 года, после переезда в Эстонию, я продолжила активно участвовать в жизни армянской общины — работала в армянской воскресной школе и принимала участие в культурных, образовательных и духовных инициативах. Одновременно я приобрела практический опыт в частном секторе: пять лет работала в логистической компании CMA CGM, а затем — в швейцарской IT-компании Cargoo на должности специалиста по поддержке клиентов.
В последние годы я оказывала поддержку ряду международных и культурных инициатив. В частности, я содействовала в организации мероприятия по случаю Дня независимости Армении, проведённого Посольством Армении в Литве, а также отвечаю за формирование и организацию команды Эстонии для участия в Европейских Армянских Играх 2024–2025 гг.
Мои организаторские и лидерские качества, опыт межкультурной коммуникации, навыки публичных выступлений и умение работать в команде позволяют мне с уверенностью взять на себя ответственность за представление программы «Молодой посол диаспоры».