Ես Արմինե Սերոբյանն եմ, 33 տարեկան։ Վերջին տասը տարին ապրում եմ Էստոնիայում։ Ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանում՝ Աբովյան քաղաքում։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ուսանել եմ Հայաստանի Պետական Մանկավարժական Համալսարանում։
Իմ հասարակական գործունեության սկիզբը դրվել է դեռ 13 տարեկանում՝ Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերությունում կամավորական աշխատանքով։ Տասնմեկ տարվա ընթացքում մասնակցել եմ բազմաթիվ ծրագրերի իրականացմանը, ղեկավարել «Սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն մենակ ապրող տարեցներին» ծրագիրը, աջակցել սիրիահայ երեխաների ադապտացիոն գործընթացին, ինչպես նաև հանդես եկել որպես դասընթացավար համալսարաններում և ամառային դպրոցներում՝ կազմակերպելով առողջ ապրելակերպի սեմինարներ։ Եղել եմ Առաջին օգնության թիմի անդամ, ներգրավվել արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման պատրաստվածության ծրագրերում և 2012 թվականին մասնակցել Գերմանիայում անցկացված միջազգային փոխանակման ծրագրին։
2015 թվականից Էստոնիա տեղափոխվելուց հետո շարունակել եմ ակտիվորեն ներգրավվել համայնքային կյանքում՝ աշխատելով հայկական կիրակնօրյա դպրոցում և մասնակցելով մշակութային, կրթական ու հոգևոր նախաձեռնություններին։ Միաժամանակ գործնական փորձ եմ ձեռք բերել մասնավոր հատվածում․ հինգ տարի աշխատել եմ CMA CGM լոգիստիկ ընկերությունում, այնուհետև շվեյցարական Cargoo տեղեկատվական տեխնոլոգիական ընկերությունում՝ հաճախորդների աջակցման մասնագետի պաշտոնում։
Վերջին տարիներին աջակցել եմ մի շարք միջազգային ու մշակութային նախաձեռնությունների։ Մասնավորապես, եղել եմ Լիտվայում ՀՀ դեսպանատան կողմից կազմակերպված Հայաստանի անկախության օրվա միջոցառման աջակիցը և պատասխանատու եմ եղել 2024–2025 թթ. կայանալիք Եվրոպական Հայկական Խաղերում Էստոնիայի թիմի կազմավորման ու կազմակերպման համար։
Իմ կազմակերպչական և առաջնորդական հմտությունները, միջմշակութային հաղորդակցման փորձը, հանրային խոսքի կարողությունները և թիմային աշխատանքի փորձառությունը հնարավորություն են տալիս ինձ վստահորեն ստանձնել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը ներկայացնելու պատասխանատվությունը։

My name is Armine Serobyan, and I am 33 years old. I have been living in Estonia for the past ten years.
I was born and raised in Abovyan, Armenia, and completed my higher education at the Khachatur Abovian Armenian State Pedagogical University. From the age of thirteen, I volunteered with the Armenian Red Cross Society, participating in numerous programs and projects over eleven years. During this time, I led the “Social and Psychological Support for Elderly Living Alone” program, supported the adaptation of Syrian-Armenian children, and served as a trainer, organizing seminars on healthy lifestyles at universities and summer schools. I also participated in emergency preparedness programs, served on the First Aid team, and in 2012 took part in an international exchange program in Germany.
After relocating to Estonia in 2015, I continued my engagement in social and community life, focusing on the Armenian diaspora. I worked for three years at an Armenian Sunday school and have consistently contributed to various cultural, educational, and spiritual initiatives within the Armenian community in Estonia.
My professional experience also includes work in the private sector. I spent five years at CMA CGM logistics company and later joined the Swiss IT company Cargoo as a Customer Support Specialist.
Currently, I am involved in several cultural and international initiatives. I contributed to an event organized by the Embassy of Armenia in Lithuania for Armenia’s Independence Day and coordinated Estonia’s team for the 2024–2025 European Armenian Games.
I believe my experience in social engagement, strong communication skills, and active involvement in the Armenian community make me well-prepared to serve as a Diaspora Youth Ambassador.