Ես Աննա Համամջյանն եմ, 26 տարեկան։ Ծնվել և մեծացել եմ Լիտվայում՝ մշտապես հայկական մշակույթի մեջ։ Մեր ընտանիքում կարևոր տեղ է զբաղեցրել հայկական ավանդույթների պահպանումն ու փոխանցումը։ Իմ ծնողները ավելի քան քսան տարի եղել են տարածաշրջանի հայկական համայնքի առաջնորդներ՝ կազմակերպելով ծրագրեր ու ճամփորդություններ ինչպես երիտասարդների, այնպես էլ ավագ սերնդի համար։ Նրանց գործունեությունը նպաստել է հայկական մշակույթի պահպանմանը և Լիտվայի ու Հայաստանի միջև կապերի ամրապնդմանը։
Բարձրագույն կրթությունս ստացել եմ Բելգիայում և Ֆրանսիայում՝ այդ ընթացքում զարգացնելով հաղորդակցման հմտություններս և համագործակցելով տարբեր կազմակերպությունների հետ։ Յուրաքանչյուր երկրում ես պահպանում և ամրապնդում էի կապերը տեղի հայկական համայնքների հետ։
Այս պահին աշխատում եմ ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերությունում՝ պատասխանատու լինելով տարբեր բաժինների, ինչպես նաև Եվրոպայի և Աֆրիկայի ֆրանսախոս երկրների միջև հաղորդակցության համար։ Աշխատանքս ինձ հնարավորություն է տալիս հանդիպելու տարբեր մարդկանց և շփվելու բազմազան թեմաների շուրջ։
Որպես մարդ, ով մանկությունից ներգրավված է եղել հայկական համայնքային և մշակութային կյանքում, ինձ համար բնական է մասնակցել «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին։ Հավատում եմ, որ այս նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա ոչ միայն կիսվել իմ գիտելիքներով ու փորձով, այլև նոր բաներ սովորել, կապ հաստատել տարբեր սփյուռքահայ երիտասարդների հետ և միասին ավելի մեծ ներդրում ունենալ Հայաստանի ու Սփյուռքի համագործակցության ամրապնդման գործում։

Меня зовут Анна Амамджян, мне 26 лет. Родилась и выросла в Литве, всегда будучи погружённой в армянскую культуру. В нашей семье особое место занимало сохранение и передача армянских традиций. Мои родители более двадцати лет были лидерами армянской общины региона, организовывая программы и поездки как для молодежи, так и для старшего поколения. Их деятельность способствовала сохранению армянской культуры и укреплению связей между Литвой и Арменией.
Высшее образование я получила в Бельгии и Франции, в ходе чего развивала навыки коммуникации и сотрудничала с различными организациями. В каждой стране я поддерживала и укрепляла связи с местными армянскими общинами.
В настоящее время я работаю в компании, действующей в сфере финансовых технологий, отвечая за коммуникацию между различными отделами, а также между франкоязычными странами Европы и Африки. Моя работа даёт мне возможность встречаться с разными людьми и общаться на разнообразные темы.
Будучи человеком, с детства вовлечённым в жизнь армянской общины и культуры, для меня естественно участвовать в программе «Молодой посол диаспоры». Я верю, что эта инициатива даст возможность не только делиться моими знаниями и опытом, но и учиться новому, устанавливать связи с разными молодыми армянами диаспоры и вместе вносить более значительный вклад в укрепление сотрудничества между Арменией и диаспорой.