Ես Անժելա Գրիգորյանն եմ, 21 տարեկան։ Ապրում եմ Եկատերինբուրգ քաղաքում (Ռուսաստան) և ներկայացնում եմ «Անի – Արմենիա» հայկական համայնքը։ Ուրալի դաշնային համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի եմ։
2022 թվականից ակտիվորեն ներգրավված եմ Եկատերինբուրգի հայկական համայնքի գործունեության մեջ։ Մեր կազմակերպությունը գործում է մի քանի ուղղությամբ՝ մշակութային ավանդույթների պահպանում, կրթական նախաձեռնություններ, ազգային և կրոնական միջոցառումների կազմակերպում։ Ես ակտիվորեն մասնակցում եմ միջոցառումների պլանավորմանն ու իրականացմանը, համակարգում եմ սոցիալական ցանցերի հետ աշխատանքը, նպաստում համայնքի անդամների միջև կապերի ամրապնդմանը և այլ ազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը։
Համալսարանում երկու տարի զբաղեցրել եմ մշակութային աշխատանքների գծով փոխնախագահի պաշտոնը՝ կազմակերպելով ուսանողական միջոցառումներ, որոնք նպաստում են միջմշակութային երկխոսությանը։ Մի շարք նախագծերի շրջանակում մասնակցել եմ Մոսկվայում անցկացված դասընթացների, էթնոարշավների, դասախոսությունների, ինչպես նաև «Национальный акцент» պորտալի համար նյութերի պատրաստման աշխատանքներին։
Գրում եմ գիտական հոդվածներ՝ նվիրված միջէթնիկ հարաբերություններին և մշակութային ժառանգության պահպանմանը։ 2024 թվականին դարձել եմ «Մարտահրավեր – 21-րդ դար» համառուսաստանյան մրցույթի դիպլոմակիր՝ «Ժամանակակցի դիմանկար» անվանակարգում՝ տարածաշրջանի մշակութային իրադարձությունների լուսաբանման համար։
Ինձ համար «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին մասնակցությունը եզակի հնարավորություն է արժանվույնս ներկայացնելու հայկական մշակույթը, նպաստելու սփյուռքի ներկայացուցիչների միջև կապերի ամրապնդմանը և զարգացնելու միջէթնիկ երկխոսությունները։ Ես ձգտում եմ պահպանել և տարածել հայկական ավանդույթները՝ դրանք ներկայացնելով երիտասարդ սերնդին հասանելի ու հետաքրքիր ձևաչափերով։ Վստահ եմ, որ այս նախագիծը կարևոր քայլ կլինի իմ մասնագիտական և հասարակական գործունեության զարգացման համար։

Я Анжела Григорян, мне 21 год.
Я живу в Екатеринбурге, Россия, представляю армянскую общину «Ани – Армения». Я студентка 4 курса факультета журналистики Уральского федерального университета.
С 2022 года я активно участвую в деятельности армянской общины Екатеринбурга. Наша организация работает в нескольких направлениях: сохранение культурных традиций, образовательные инициативы, организация национальных и религиозных мероприятий. Я активно участвую в планировании и проведении всех мероприятий, контролирую работу с социальными сетями, способствую укреплению связей между членами общины и взаимодействию с другими национальными организациями.
В университете я два года занимала должность вице-президента по культурной работе, организовывая студенческие мероприятия, направленные на межкультурный диалог. В рамках одного из проектов принимала участие в Москве в тренингах, этно-экспедициях, лекциях, а также в подготовке материалов для программы «Национальный акцент». Я пишу научные статьи по межэтническим отношениям и сохранению культурного наследия.
В 2024 году я стала дипломантом Всероссийского конкурса «Вызов – XXI век» в номинации «Портрет современника» за материалы о культурных событиях региона.
Для меня участие в проекте «Молодой посол диаспоры» — это возможность достойно представлять армянскую культуру, способствовать укреплению связей между представителями диаспоры и развивать межэтнический диалог. Я стремлюсь сохранять и распространять армянские традиции, делая их доступными и интересными для молодого поколения. Уверена, что этот проект станет важным шагом в моей профессиональной и общественной деятельности.