Ես Պարգև Խաչատրյանն եմ։ Ծնվել եմ 2004 թվականի ապրիլի 15-ին Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր գյուղում։ Վեց տարեկան հասակում ընտանիքով տեղափոխվել եմ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Մոսկվա քաղաք։
Գերազանցությամբ ավարտել եմ Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանի քոլեջը «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ և ներկայումս շարունակում եմ ուսումս նույն համալսարանում՝ «Քրեական իրավունք» կրթական ծրագրով։
2020թ. Արցախյան պատերազմի ընթացքում ակտիվորեն մասնակցել եմ Ռուսաստանից Հայաստան մարդասիրական օգնության հավաքագրման, կազմակերպման և առաքման աշխատանքներին՝ համագործակցելով Մոսկվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ։ Այդ ժամանակ էլ առաջացավ Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանում հայկական համայնք ստեղծելու գաղափարը։ Նույն թվականին ընտրվել եմ համայնքի նախագահ։ Իմ թիմի հետ աջակցել ենք ինչպես դժվար իրավիճակում հայտնված հայերին, այնպես էլ վիրավոր զինվորներին և Արցախյան պատերազմում զոհվածների մայրերին։
2022-2023թթ. Հայկական երիտասարդական միությունների նախագահների հետ համատեղ հիմնադրել ենք ՀՊՄ (Armenian Students Union) ուսանողական միավորումը, որի նպատակն է տարբեր բուհերում սովորող հայ ուսանողների համախմբումը։ Այս պահին ղեկավարում եմ ինչպես իրավաբանական բաժինը, այնպես էլ ՀՊՄՀ անվտանգության բաժինը։ Բացի դրանից՝ վարում եմ մասնավոր իրավաբանական պրակտիկա՝ աշխատելով քաղաքացիական և քրեական իրավագիտության ոլորտներում, ինչպես նաև ուսումնասիրում եմ միջազգային հարաբերություններ և միջազգային իրավունք։ Ամուր ու վստահելի կապեր ունեմ պետական տարբեր հաստատությունների և մարմինների հետ։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ պատրաստ եմ անել առավելագույնը՝ ծրագրի առջև դրված խնդիրների իրականացման, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև փոխհարաբերությունների ամրապնդման և համայնքային կապերի զարգացման համար։

My name is Pargev Khachatryan, and I was born in Meghradzor, Kotayk region, Republic of Armenia. At the age of six, my family and I moved to Moscow, Russia, where I have lived ever since.
I graduated with honors from Moscow State Pedagogical University with a degree in Law and am currently continuing my studies in the Criminal Law program. I also maintain a private law practice, working in civil and criminal law, while studying international relations and international law.
During the 2020 Artsakh War, I actively contributed to providing humanitarian aid from Russia to Armenia through the Embassy of the Republic of Armenia in Moscow. Inspired by this experience, I helped establish the Armenian community at Moscow State Pedagogical University and was elected its President. Together with my team, we supported Armenians in difficult circumstances, including wounded soldiers and the families of those who lost their lives.
In 2022–2023, I co-founded the Armenian Students Union (ASU) with other Armenian youth leaders to unite Armenian students across universities. I currently serve as head of the Legal Department and the ASU Security Department.
As a Diaspora Youth Ambassador, I am committed to fulfilling my responsibilities and strengthening relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation.