Ես Պարգև Խաչատրյանն եմ։ Ծնվել եմ 2004 թվականի ապրիլի 15-ին Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր գյուղում։ Վեց տարեկան հասակում ընտանիքով տեղափոխվել եմ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Մոսկվա քաղաք։
Գերազանցությամբ ավարտել եմ Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանի քոլեջը «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ և ներկայումս շարունակում եմ ուսումս նույն համալսարանում՝ «Քրեական իրավունք» կրթական ծրագրով։
2020թ. Արցախյան պատերազմի ընթացքում ակտիվորեն մասնակցել եմ Ռուսաստանից Հայաստան մարդասիրական օգնության հավաքագրման, կազմակերպման և առաքման աշխատանքներին՝ համագործակցելով Մոսկվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ։ Այդ ժամանակ էլ առաջացավ Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարանում հայկական համայնք ստեղծելու գաղափարը։ Նույն թվականին ընտրվել եմ համայնքի նախագահ։ Իմ թիմի հետ աջակցել ենք ինչպես դժվար իրավիճակում հայտնված հայերին, այնպես էլ վիրավոր զինվորներին և Արցախյան պատերազմում զոհվածների մայրերին։
2022-2023թթ. Հայկական երիտասարդական միությունների նախագահների հետ համատեղ հիմնադրել ենք ՀՊՄ (Armenian Students Union) ուսանողական միավորումը, որի նպատակն է տարբեր բուհերում սովորող հայ ուսանողների համախմբումը։ Այս պահին ղեկավարում եմ ինչպես իրավաբանական բաժինը, այնպես էլ ՀՊՄՀ անվտանգության բաժինը։ Բացի դրանից՝ վարում եմ մասնավոր իրավաբանական պրակտիկա՝ աշխատելով քաղաքացիական և քրեական իրավագիտության ոլորտներում, ինչպես նաև ուսումնասիրում եմ միջազգային հարաբերություններ և միջազգային իրավունք։ Ամուր ու վստահելի կապեր ունեմ պետական տարբեր հաստատությունների և մարմինների հետ։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ պատրաստ եմ անել առավելագույնը՝ ծրագրի առջև դրված խնդիրների իրականացման, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև փոխհարաբերությունների ամրապնդման և համայնքային կապերի զարգացման համար։

Я, Паргев Хачатрян, родился 15 апреля 2004 года в селе Меградзор, Котайкской области, республики Армения, в возрасте 6 лет, вместе с семьей переехал на постоянное место жительство в Российскую Федерацию, в город Москва.
С отличием окончил колледж Московского городского педагогического университета по специальности «Юриспруденция» и в настоящее время продолжаю обучение в том же университете по образовательной программе «Уголовное право».
Во время Арцахской войны 2020 года активно участвовал в сборе, организации и отправке гуманитарной помощи из России в Армению, сотрудничая с Посольством Республики Армения в Москве. Именно тогда появилась идея создать армянскую общину в Московском городском педагогическом университете. В том же году я был избран председателем этой общины. Совместно с моей командой мы оказывали поддержку как армянам, оказавшимся в сложных жизненных обстоятельствах, так и раненым солдатам и матерям погибших в Арцахской войне.
В 2022–2023 годах совместно с председателями армянских молодёжных союзов мы основали студенческое объединение АСО (Armenian Students Union), целью которого является консолидация армянских студентов, обучающихся в разных вузах. В настоящее время я руковожу как юридическим отделом организации, так и отделом безопасности АСО.
Помимо этого, веду частную юридическую практику, работая в сферах гражданского и уголовного права, а также изучаю международные отношения и международное право. У меня налажены прочные и надёжные связи с различными государственными учреждениями и органами.
В качестве Молодого посла диаспоры я готов сделать всё возможное для реализации целей программы, укрепления отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией, а также развития общинных связей.