Ես Ռոզա Շմավոնյանն եմ, 22 տարեկան, ապրում եմ Սանկտ Պետերբուրգում։ Ծնվել եմ Երևանում, սակայն մանկուց ընտանիքիս հետ տեղափոխվել եմ Ռուսաստան, որտեղ արդեն ավելի քան 20 տարի ապրում եմ։ Ծնողներս փոքր տարիքից ինձ հետ խոսել են թե՛ ռուսերեն, թե՛ հայերեն, ինչի շնորհիվ հայերենին ազատ տիրապետում եմ, չնայած Հայաստանից դուրս ապրելուն։
2025 թվականին ավարտել եմ բակալավրիատը «Միջազգային հարաբերություններ և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականություն» մասնագիտությամբ՝ Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Տնտեսագիտական Համալսարանում։ Ուսանողական տարիներին ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել ոչ միայն ուսումնական, այլև արտաուսումնական գործունեության մեջ՝ մասնակցել ուսանողական և երիտասարդական խորհուրդների աշխատանքներին, կազմակերպել միջոցառումներ, հանդես եկել գիտաժողովներում և ներգրավվել կրթական նախագծերում։
Ունեմ հարուստ փորձ պետական, կրթական, մշակութային և երիտասարդական ֆորումների մասնակցության ոլորտում, որոնց թվում են՝
-
Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորում (2024) — պատվիրակությունների ընդունում և նավիգացիա, մասնակիցների ցուցակների համակարգում, տրանսֆերի կազմակերպում, պատվիրակությունների հետ հաղորդակցություն,
Երիտասարդական ֆորում (2022),
Աշխատանքի ֆորում (2023),
ԲՌԻԿՍ ֆորում (2023), ինչպես նաև մի շարք ուսանողական ֆորումներ և գիտաժողովներ։
2021–2025 թվականների ընթացքում ձգտել եմ ներգրավված լինել ուսանողական և հասարակական կյանքի բոլոր կարևոր իրադարձություններին։ 2025 թվականի գարնանը աշխատել եմ որպես Հայաստանի Ազգային ժողովի ներկայացուցչի օգնական ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովում, որտեղ ապահովում էի Հայաստանի և ԱՊՀ երկրների պատվիրակությունների աջակցության գործընթացը խորհրդի նիստերի ընթացքում՝ Սանկտ Պետերբուրգում (2025 թ․ մարտ–ապրիլ)։
2022 թվականից հանդիսանում եմ Սանկտ Պետերբուրգի Հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի (АРМА) ակտիվիստ։ АРМА-ում մասնակցում եմ հայկական սփյուռքի գործունեության զարգացմանը և նրա շահերի պաշտպանությանը՝ թե՛ քաղաքային մակարդակում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս։ Մեդիա ոլորտում պատասխանատու եմ կազմակերպության նախագծերի համար՝ որպես կրեատիվ մենեջեր և վիդեոմեյքեր։ Մեդիա գործունեությունը մեր ասոցիացիայի առանցքային ուղղություններից մեկն է՝ նպատակ ունենալով լուսաբանել արդիական իրադարձություններ, ստեղծել բովանդակալից կոնտենտ և ամրապնդել կապերը այլ սփյուռքյան կառույցների հետ։

My name is Roza Shmavonyan, I am 22 years old and currently live in Saint Petersburg. I was born in Yerevan, and at an early age my family moved to Russia, where I have lived for over 20 years. Growing up bilingual, I am fluent in both Armenian and Russian.
In 2025, I graduated with a Bachelor’s degree in International Relations and Russia’s Foreign Policy from Saint Petersburg State University of Economics. Alongside my studies, I was actively involved in student councils, youth initiatives, conferences, and educational projects.
I have taken part in a wide range of forums, including the Saint Petersburg International Economic Forum (2024), the Labour Forum (2023), the BRICS Forum (2023), and the Youth Forum (2022), as well as numerous student and cultural conferences. From 2021 to 2025, I consistently engaged in the key events of student and public life.
In spring 2025, I gained professional experience as an assistant to a representative of the National Assembly of Armenia at the Interparliamentary Assembly of CIS Countries, supporting delegations during Council sessions in Saint Petersburg.
Since 2022, I have also been an active member of the Armenian Regional Youth Association of Saint Petersburg (ARMA). Within ARMA, I manage media projects as a creative manager and video maker, helping to share community events and strengthen ties both within the Armenian diaspora and with other communities.