Ես Ռոզա Շմավոնյանն եմ, 22 տարեկան, ապրում եմ Սանկտ Պետերբուրգում։ Ծնվել եմ Երևանում, սակայն մանկուց ընտանիքիս հետ տեղափոխվել եմ Ռուսաստան, որտեղ արդեն ավելի քան 20 տարի ապրում եմ։ Ծնողներս փոքր տարիքից ինձ հետ խոսել են թե՛ ռուսերեն, թե՛ հայերեն, ինչի շնորհիվ հայերենին ազատ տիրապետում եմ, չնայած Հայաստանից դուրս ապրելուն։
2025 թվականին ավարտել եմ բակալավրիատը «Միջազգային հարաբերություններ և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականություն» մասնագիտությամբ՝ Սանկտ Պետերբուրգի Պետական Տնտեսագիտական Համալսարանում։ Ուսանողական տարիներին ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել ոչ միայն ուսումնական, այլև արտաուսումնական գործունեության մեջ՝ մասնակցել ուսանողական և երիտասարդական խորհուրդների աշխատանքներին, կազմակերպել միջոցառումներ, հանդես եկել գիտաժողովներում և ներգրավվել կրթական նախագծերում։
Ունեմ հարուստ փորձ պետական, կրթական, մշակութային և երիտասարդական ֆորումների մասնակցության ոլորտում, որոնց թվում են՝
-
Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորում (2024) — պատվիրակությունների ընդունում և նավիգացիա, մասնակիցների ցուցակների համակարգում, տրանսֆերի կազմակերպում, պատվիրակությունների հետ հաղորդակցություն,
Երիտասարդական ֆորում (2022),
Աշխատանքի ֆորում (2023),
ԲՌԻԿՍ ֆորում (2023), ինչպես նաև մի շարք ուսանողական ֆորումներ և գիտաժողովներ։
2021–2025 թվականների ընթացքում ձգտել եմ ներգրավված լինել ուսանողական և հասարակական կյանքի բոլոր կարևոր իրադարձություններին։ 2025 թվականի գարնանը աշխատել եմ որպես Հայաստանի Ազգային ժողովի ներկայացուցչի օգնական ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովում, որտեղ ապահովում էի Հայաստանի և ԱՊՀ երկրների պատվիրակությունների աջակցության գործընթացը խորհրդի նիստերի ընթացքում՝ Սանկտ Պետերբուրգում (2025 թ․ մարտ–ապրիլ)։
2022 թվականից հանդիսանում եմ Սանկտ Պետերբուրգի Հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիայի (АРМА) ակտիվիստ։ АРМА-ում մասնակցում եմ հայկական սփյուռքի գործունեության զարգացմանը և նրա շահերի պաշտպանությանը՝ թե՛ քաղաքային մակարդակում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս։ Մեդիա ոլորտում պատասխանատու եմ կազմակերպության նախագծերի համար՝ որպես կրեատիվ մենեջեր և վիդեոմեյքեր։ Մեդիա գործունեությունը մեր ասոցիացիայի առանցքային ուղղություններից մեկն է՝ նպատակ ունենալով լուսաբանել արդիական իրադարձություններ, ստեղծել բովանդակալից կոնտենտ և ամրապնդել կապերը այլ սփյուռքյան կառույցների հետ։

Меня зовут Роза Шмавонян, мне 22 года, я живу в Санкт-Петербурге.
Я родилась в Ереване, однако в раннем детстве вместе с семьёй переехала в Россию, где живу уже более 20 лет. С детства родители разговаривали со мной как на русском, так и на армянском языках, поэтому, несмотря на жизнь за пределами Армении, я свободно владею армянским.
В 2025 году я окончила бакалавриат по направлению «Международные отношения и внешняя политика России» в Санкт-Петербургском государственном экономическом университете. В студенческие годы активно занималась не только учёбой, но и внеучебной деятельностью: участвовала в работе учебных и молодёжных советов, организовывала мероприятия, выступала на конференциях, занималась образовательными проектами.
У меня богатый опыт участия в различных форумах — правительственных, образовательных, культурных и молодёжных. Среди них:
• Петербургский международный экономический форум (2024) — навигация приезжающих делегаций, работа со списками участников, организация трансфера, коммуникация с представителями делегаций;
• Молодёжный форум (2022);
• Трудовой форум (март 2023);
• Форум БРИКС (осень 2023);
а также целый ряд студенческих форумов и конференций. На протяжении 2021–2025 годов я старалась быть вовлечённой во все значимые события студенческой и общественной жизни.
Весной 2025 года я получила опыт работы помощником представителя Национального собрания Армении в Межпарламентской Ассамблее стран СНГ. В мои обязанности входила поддержка работы делегаций Армении и стран СНГ во время заседаний Совета в Санкт-Петербурге (март–апрель 2025 года).
С 2022 года я являюсь активисткой Армянской региональной молодёжной ассоциации Санкт-Петербурга (АРМА). Здесь я участвую в развитии деятельности армянской диаспоры, отстаиваю её интересы как на городском уровне, так и за пределами Санкт-Петербурга.
В рамках АРМА я отвечаю за медиа-проекты организации: являюсь креативным менеджером и видеомейкером. Медиа-пространство — одна из ключевых сфер деятельности нашей организации, и мы стремимся развиваться в ногу со временем, транслировать актуальные события и создавать контент, полезный для общины и для укрепления связей с другими диаспорами.