Ես Մանե Վարդանյանն եմ, 25 տարեկան։ Ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանում, ներկայումս բնակվում և սովորում եմ Չինաստանի Նանկին քաղաքում՝ Նանկինի համալսարանում (Nanjing University)՝ միջազգային հարաբերությունների մագիստրատուրայում։ Նախկինում ավարտել եմ Հայ-ռուսական համալսարանի Արտասահմանյան տարածաշրջանագիտության բաժնում։
Մինչ Չինաստան տեղափոխվելը աշխատել եմ Հայ-չինական բարեկամության դպրոց հիմնադրամում՝ որպես չինարեն լեզվի ուսուցիչ։ Չինաստանում գտնվելու ընթացքում որպես փորձնակ աշխատել եմ China Development Brief կազմակերպությունում՝ որպես հետազոտական հոդվածների հեղինակ և թարգմանիչ։ Իմ մասնագիտական ու կրթական գործունեության կողքին ակտիվորեն ներգրավված եմ եղել նաև տարբեր կամավորական ծրագրերում։
Չինաստանում գտնվելու ընթացքում պարզել եմ, որ մեծ անհրաժեշտություն կա չինացիներին ներկայացնելու Հայաստանի և հայկական մշակույթի մասին, քանի որ շատերը քիչ պատկերացում ունեն մեր երկրի մասին։ Այդ պատճառով փորձում եմ տեղային գործունեությամբ ներկայացնել և տարածել հայկական մշակույթը։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի միջոցով հուսով եմ ավելի համակարգված ձևով զարգացնել այս նախաձեռնությունը, հնարավորություն տալ չինացիներին ճանաչել Հայաստանի բազմադարյա պատմությունն ու մշակույթը, և ամրապնդել Չինաստանում հայկական համայնքի կապը հայրենիքի հետ։

My name is Mane Vardanyan; I am 25 years old and currently pursuing a Master’s degree in International Relations at Nanjing University. I was born and raised in Armenia and later moved to Nanjing, China, after graduating from the Faculty of Foreign Regional Studies at the Russian-Armenian University.
Before moving to China, I worked as a Chinese language teacher at the Armenian-Chinese Friendship School. In China, I completed an internship at China Development Brief, contributing as an author and translator of research papers and articles. Alongside my academic and professional activities, I actively participate in volunteer projects.
Through my experiences in China, I have recognized the importance of promoting greater awareness of Armenia and Armenian culture, as many people there know little about our country. To address this, I regularly organize and participate in initiatives that introduce Armenian culture and history to the Chinese public.
I believe that my participation in the Diaspora Youth Ambassador program will provide an opportunity to promote Armenian culture in a more systematic way, deepen understanding of Armenia’s centuries-old history for Chinese people, and strengthen ties between the Armenian community in China and our homeland.