Ես Հասմիկ Խաչատրյանն եմ։ Ծնվել եմ Հայաստանի Հանրապետությունում, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում։ Հինգ տարեկան էի, երբ ընտանիքով տեղափոխվեցինք Ռուսաստան՝ Վորոնեժ քաղաք, որտեղ էլ ապրում և աշխատում եմ մինչ օրս։
Սովորել եմ Վորոնեժի պետական ճարտարապետական-շինարարական համալսարանում՝ մասնագիտությամբ տնտեսագետ, և արդեն ավելի քան հինգ տարի հաջողությամբ աշխատում եմ իմ ոլորտում։
Ակտիվորեն մասնակցում եմ Վորոնեժի հայ համայնքի կյանքին՝ ավելի քան տասը տարի։ Որպես նախաձեռնող ակտիվիստ, թիմով կազմակերպել ենք մեծածավալ միջոցառումներ, որոնք նպաստել են մեր համայնքի ամրապնդմանը և զարգացմանը։ 2020 թվականին կազմակերպել ենք հումանիտար օգնություն մեր զինվորներին և պատերազմի գոտիներում գտնվող բնակչությանը՝ ցույց տալով հոգատարություն և աջակցություն դժվար ժամանակներում։
2025 թվականին դարձել եմ Վորոնեժի «Անի» մշակութային-քրիստոնեական հասարակական կազմակերպության «Կենտրոնական վերահսկողական հանձնաժողովի» անդամ՝ պատասխանատու կազմակերպության ֆինանսական և իրավական գործունեության վերահսկման համար։
Տարիներ շարունակ, լինելով հեռու հայրենիքից, մշտապես պահել եմ կապը Հայաստանի հետ՝ պահպանելով նրա մշակույթը, լեզուն և ավանդույթները։
Որպես սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ պատրաստ եմ պատվով և արժանապատվությամբ կատարել իմ պարտականությունները։ Համագործակցելով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ՝ նպատակ եմ դնում իրականացնել նոր ծրագրեր, փոխանակվել փորձով և անել ամեն ինչ մեր հայրենիքի բարգավաճման համար։

Я Асмик Хачатрян. Я родилась в Республике Армения, в городе Мартуни Гегаркуникской области. Когда мне было пять лет, моя семья переехала в Россию, в город Воронеж, где я живу и работаю по сей день.
Я получила образование в Воронежском государственном архитектурно-строительном университете по специальности «финансист». Уже более пяти лет успешно работаю в этой сфере.
Более десяти лет я активно участвую в жизни армянской общины города Воронежа. Как инициативная активистка вместе с командой мы организовали масштабные мероприятия, способствующие укреплению и развитию нашей нации.
В 2020 году совместно с единомышленниками мы организовали гуманитарную помощь для наших солдат и мирных жителей в зоне военных действий, проявив заботу и поддержку в трудные времена.
В 2025 году я стала членом Центральной контрольной комиссии культурно-христианской общественной организации «Ани» в Воронеже, где отвечаю за контроль финансовой и правовой деятельности организации.
На протяжении многих лет, находясь вдали от Родины, я всегда стремлюсь сохранять связь с ней, чтобы не потерять культуру, язык и традиции.
В качестве Молодого посла диаспоры я с честью и достоинством выполню свои обязанности. Сотрудничая с Офисом Главного уполномоченного по делам диаспоры, планирую реализовывать новые программы, обмениваться опытом и делать всё возможное ради процветания нашей Родины.