Ես Հասմիկ Խաչատրյանն եմ։ Ծնվել եմ Հայաստանի Հանրապետությունում, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում։ Հինգ տարեկան էի, երբ ընտանիքով տեղափոխվեցինք Ռուսաստան՝ Վորոնեժ քաղաք, որտեղ էլ ապրում և աշխատում եմ մինչ օրս։
Սովորել եմ Վորոնեժի պետական ճարտարապետական-շինարարական համալսարանում՝ մասնագիտությամբ տնտեսագետ, և արդեն ավելի քան հինգ տարի հաջողությամբ աշխատում եմ իմ ոլորտում։
Ակտիվորեն մասնակցում եմ Վորոնեժի հայ համայնքի կյանքին՝ ավելի քան տասը տարի։ Որպես նախաձեռնող ակտիվիստ, թիմով կազմակերպել ենք մեծածավալ միջոցառումներ, որոնք նպաստել են մեր համայնքի ամրապնդմանը և զարգացմանը։ 2020 թվականին կազմակերպել ենք հումանիտար օգնություն մեր զինվորներին և պատերազմի գոտիներում գտնվող բնակչությանը՝ ցույց տալով հոգատարություն և աջակցություն դժվար ժամանակներում։
2025 թվականին դարձել եմ Վորոնեժի «Անի» մշակութային-քրիստոնեական հասարակական կազմակերպության «Կենտրոնական վերահսկողական հանձնաժողովի» անդամ՝ պատասխանատու կազմակերպության ֆինանսական և իրավական գործունեության վերահսկման համար։
Տարիներ շարունակ, լինելով հեռու հայրենիքից, մշտապես պահել եմ կապը Հայաստանի հետ՝ պահպանելով նրա մշակույթը, լեզուն և ավանդույթները։
Որպես սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ պատրաստ եմ պատվով և արժանապատվությամբ կատարել իմ պարտականությունները։ Համագործակցելով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ՝ նպատակ եմ դնում իրականացնել նոր ծրագրեր, փոխանակվել փորձով և անել ամեն ինչ մեր հայրենիքի բարգավաճման համար։

My name is Hasmik Khachatryan. I was born in Martuni, Gegharkunik Province, Republic of Armenia. When I was five years old, my family moved to Voronezh, Russia, where I continue to live and work today.
I studied Finance at Voronezh State University of Architecture and Civil Engineering, and for more than five years I have been successfully building my career in this field.
For over a decade, I have been actively involved in the Armenian community of Voronezh. As an engaged activist, I have organized large-scale events with my team, contributing to the preservation and strengthening of our national identity. In 2020, together with my team, we coordinated humanitarian aid for soldiers and civilians in war-affected areas, providing support during a time of great difficulty.
In 2025, I became a member of the Central Supervisory Commission of the Voronezh “Ani” Cultural-Christian NGO, where I am responsible for overseeing the organization’s financial and legal activities.
Although I have lived far from my homeland for many years, I have always remained deeply connected to it, working to preserve Armenian culture, language, and traditions.
As a Diaspora Youth Ambassador, I am committed to fulfilling my responsibilities with honor and dignity. In partnership with the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, I aim to develop new initiatives, encourage knowledge exchange, and contribute to the prosperity of our homeland.