Ես Սիրանուշ Հովակիմյանն եմ, 24 տարեկան։ Ապրում եմ Բուխարեստում։ Ծնվել և մեծացել եմ Ռումինիայում, բայց մանկուց շրջապատված եմ եղել հայկական միջավայրով։ Ընտանիքս մեծ ուշադրություն է դարձրել մեր մշակույթի պահպանմանը, և հայոց լեզուն ես սովորել եմ Ռումինիայում՝ զուգահեռաբար հաճախելով սովորական դպրոց։
Ունեմ բակալավրի և մագիստրոսի աստիճաններ՝ ստացած Բուխարեստի Տնտեսագիտական համալսարանում՝ մասնագիտանալով հաշվապահական հաշվառման և կառավարման տեղեկատվական համակարգերի ոլորտում։
Արդեն ութ տարի հանդիսանում եմ Ռումինիայի Հայերի Միության ակտիվ անդամ՝ կարևոր դեր ունենալով հայ մշակույթի և ավանդույթների տարածման գործում։ Իմ ջանքերի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն է Հայկական փողոցային փառատոնի («Festivalul Strada Armenească») իրագործումը, որը 2025 թվականին ներգրավել է շուրջ 27,000 այցելու։
Հանդիսանում եմ նաև Բուխարեստի հայկական համայնքի «Վարդավառ» պարային համույթի անդամ։ Համույթի հետ մասնակցում ենք միջազգային փառատոների՝ ներկայացնելով և տարածելով հայկական մշակույթն ու ավանդույթները աշխարհում։ Բացի այդ, անդամակցում եմ Ռումինիայի Հայ Երիտասարդական Կազմակերպությանը և Ռումինիայի Հայոց Թեմի Երիտասարդական Միությանը, որտեղ կազմակերպում ենք երիտասարդական ճամբարներ, ստեղծագործական ու մշակութային սեմինարներ և միջոցառումներ հայ երիտասարդների համար ամբողջ երկրում։
Ոգևորված եմ, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններ» ծրագրի միջոցով հնարավորություն կունենամ ստեղծել ազդեցիկ կապեր աշխարհի տարբեր մասնագետների հետ և իմ ներդրումն ունենալ համաշխարհային հայ համայնքի կյանքում։ Անհամբեր սպասում եմ կապերի խորացմանը Հայաստանի հետ և համատեղ մշակութային ու սոցիալական նախագծերին՝ նոր հեռանկարներ և համագործակցային ոգի հաղորդելու համար։

Я Сирануш Овакимян, мне 24 года. Живу в Бухаресте. Родилась и выросла в Румынии, но с детства была окружена армянской средой. Моя семья всегда придавала большое значение сохранению нашей культуры, и армянский язык я выучила в Румынии, посещая при этом обычную школу.
У меня есть степени бакалавра и магистра, полученные в Бухарестском экономическом университете, где я специализировалась в области бухгалтерского учета и информационных систем управления.
Вот уже восемь лет я являюсь активным членом Союза армян Румынии, играя важную роль в распространении армянской культуры и традиций. Одним из значимых достижений моей деятельности стало проведение Армянского уличного фестиваля (Festivalul Strada Armenească), который в 2025 году собрал около 27 000 посетителей.
Я также являюсь участницей армянского танцевального ансамбля «Вардавар» при армянской общине Бухареста. Вместе с коллективом мы принимаем участие в международных фестивалях, представляя и популяризируя армянскую культуру и традиции по всему миру. Кроме того, я состою в Армянской молодежной организации Румынии и Молодежном союзе Армянской епархии Румынии, где мы организуем молодежные лагеря, творческие и культурные семинары, а также мероприятия для армянской молодежи по всей стране.
Я вдохновлена возможностью, которую предоставляет программа «Молодой посол диаспоры», — установить значимые связи с профессионалами со всего мира и внести свой вклад в жизнь армянской общины за рубежом. С нетерпением жду укрепления связей с Арменией и реализации совместных культурных и социальных проектов, которые принесут новые перспективы и дух сотрудничества.