Ես Սիրանուշ Հովակիմյանն եմ, 24 տարեկան։ Ապրում եմ Բուխարեստում։ Ծնվել և մեծացել եմ Ռումինիայում, բայց մանկուց շրջապատված եմ եղել հայկական միջավայրով։ Ընտանիքս մեծ ուշադրություն է դարձրել մեր մշակույթի պահպանմանը, և հայոց լեզուն ես սովորել եմ Ռումինիայում՝ զուգահեռաբար հաճախելով սովորական դպրոց։
Ունեմ բակալավրի և մագիստրոսի աստիճաններ՝ ստացած Բուխարեստի Տնտեսագիտական համալսարանում՝ մասնագիտանալով հաշվապահական հաշվառման և կառավարման տեղեկատվական համակարգերի ոլորտում։
Արդեն ութ տարի հանդիսանում եմ Ռումինիայի Հայերի Միության ակտիվ անդամ՝ կարևոր դեր ունենալով հայ մշակույթի և ավանդույթների տարածման գործում։ Իմ ջանքերի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն է Հայկական փողոցային փառատոնի («Festivalul Strada Armenească») իրագործումը, որը 2025 թվականին ներգրավել է շուրջ 27,000 այցելու։
Հանդիսանում եմ նաև Բուխարեստի հայկական համայնքի «Վարդավառ» պարային համույթի անդամ։ Համույթի հետ մասնակցում ենք միջազգային փառատոների՝ ներկայացնելով և տարածելով հայկական մշակույթն ու ավանդույթները աշխարհում։ Բացի այդ, անդամակցում եմ Ռումինիայի Հայ Երիտասարդական Կազմակերպությանը և Ռումինիայի Հայոց Թեմի Երիտասարդական Միությանը, որտեղ կազմակերպում ենք երիտասարդական ճամբարներ, ստեղծագործական ու մշակութային սեմինարներ և միջոցառումներ հայ երիտասարդների համար ամբողջ երկրում։
Ոգևորված եմ, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններ» ծրագրի միջոցով հնարավորություն կունենամ ստեղծել ազդեցիկ կապեր աշխարհի տարբեր մասնագետների հետ և իմ ներդրումն ունենալ համաշխարհային հայ համայնքի կյանքում։ Անհամբեր սպասում եմ կապերի խորացմանը Հայաստանի հետ և համատեղ մշակութային ու սոցիալական նախագծերին՝ նոր հեռանկարներ և համագործակցային ոգի հաղորդելու համար։

My name is Siranush Hovakimyan, I’m 24 years old and I live in Bucharest.
I was born and raised in Romania, but I grew up in a strong Armenian environment. My family always made sure I stayed connected to our culture, so while studying in Romanian schools, I also learned Armenian. I earned both my Bachelor’s and Master’s degrees in Accounting and Management Information Systems from the Bucharest University of Economic Studies.
For the past eight years, I’ve been actively involved with the Union of Armenians in Romania, helping promote Armenian culture and traditions. One of our biggest achievements has been creating the Armenian Street Festival (“Festivalul Strada Armenească”), which welcomed 27,000 visitors at its ninth edition in 2025. I’m also part of the “Vardavar” Armenian community dance ensemble in Bucharest, performing at international festivals to share Armenian traditions with audiences worldwide. In addition, I’m involved with both the Armenian Youth Organization of Romania and the Armenian Church Youth Organization of Romania, where we organize youth camps, creative workshops, and cultural events for young Armenians across the country.
Through the Diaspora Youth Ambassador program, I’m excited to connect with professionals around the world, contribute to the global Armenian community, and strengthen our ties with Armenia by bringing new perspectives and collaborative energy to our cultural and social projects.