Ես Եվա Հովսեփյանն եմ։ Ծնվել եմ Երևանում և մինչև 14 տարեկանս ապրել այնտեղ։ Հեռու լինելով հայրենիքից՝ խորապես գիտակցել եմ մեր մշակույթի մեծությունը․ հենց կարոտն է, որ թույլ տվեց ինձ նորից սիրահարվել Հայաստանին, մեր լեզվին ու գրին։
Այժմ սովորում եմ Վարշավայի համալսարանում՝ ֆրանսիական գրականության և մշակույթի բաժնում։ Կյանքիս մեծ մասը սերտորեն կապված է թե՛ արվեստի, թե՛ մարդկանց հետ։ Տարիների ընթացքում աշխատել եմ տարբեր կազմակերպություններում՝ սկսած գաղթյալներին աջակցելու ծրագրերից մինչև կանանց անվտանգության նախաձեռնությունները։
Այսօր իմ ուղին շարունակվում է Վարշավայի Ազգային օպերայում, որտեղ ամեն օր հանդիպում եմ մարդկանց, ովքեր գալիս են զգալու երաժշտության և բեմարվեստի կախարդանքը։ Այդ միջավայրը ինձ մշտապես հիշեցնում է, որ արվեստը ունակ է միավորելու բոլորին՝ անկախ տարիքից, փորձից կամ պատմությունից։
Ազատ ժամանակ զբաղվում եմ անալոգային լուսանկարչությամբ։ 19 տարեկանում ունեցել եմ իմ առաջին անհատական ցուցահանդեսը՝ «Czułość / Tenderness» վերնագրով։ Լուսանկարչությունը, ինչպես նաև գրականությունն ու բեմարվեստը, ինձ համար ոչ միայն ինքնարտահայտման միջոց են, այլև կամուրջներ մարդկանց միջև։
Որպես «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից՝ ցանկանում եմ խորացնել կապերը Հայաստանի և սփյուռքի միջև՝ արվեստի միջոցով։ Հավատում եմ, որ այն կարող է դառնալ ամենաուժեղ գործիքը մշակույթների և հասարակությունների միջև փոխըմբռնման ու համերաշխության համար։ Իմ նպատակն է արվեստի և մշակութային համագործակցության միջոցով ավելի մոտեցնել Հայաստանն ու սփյուռքը՝ ստեղծելով երկխոսություն, որը կբացի նոր հնարավորություններ ապագայի համար։

Я Ева Овсепян. Я родилась в Ереване и жила там до четырнадцати лет. Оказавшись вдали от родины, я глубоко осознала величие нашей культуры: именно тоска по дому позволила мне вновь влюбиться в Армению, наш язык и письменность.
Сейчас я учусь в Варшавском университете на факультете французской литературы и культуры. Большая часть моей жизни тесно связана как с искусством, так и с людьми. За эти годы я работала в различных организациях — от программ помощи мигрантам до инициатив, направленных на обеспечение безопасности женщин.
Сегодня мой путь продолжается в Национальной опере Варшавы, где я ежедневно встречаю людей, приходящих, чтобы почувствовать волшебство музыки и сценического искусства. Эта среда постоянно напоминает мне, что искусство способно объединять всех — независимо от возраста, опыта или истории.
В свободное время я занимаюсь аналоговой фотографией. В девятнадцать лет у меня состоялась первая персональная выставка под названием «Czułość / Нежность». Фотография, как и литература и театральное искусство, для меня — не просто способ самовыражения, а мост между людьми.
Как участница программы «Молодой посол диаспоры», я стремлюсь укреплять связи между Арменией и диаспорой через искусство. Верю, что именно оно может стать самым мощным инструментом взаимопонимания и солидарности между культурами и обществами. Моя цель — с помощью искусства и культурного сотрудничества приблизить Армению и диаспору, создав диалог, который откроет новые возможности для будущего.