Ես Ալեքս Սոլոմոնյանն եմ, 26 տարեկան։ Ապրում եմ Փարիզում՝ մի քաղաք, որի բազմամշակութային կենսուրախությունը միշտ էլ սնուցել է իմ ինքնությունն ու նվիրվածությունը Հայաստանին։ Թեպետ ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանից դուրս, հայկական ժառանգությունը մշտապես եղել է իմ անձնական և մասնագիտական ուղու հիմքում։ Մանկությանս առաջին տարիներից իմ ընտանիքը մեծ կարևորություն է տվել մեր մշակույթի փոխանցմանը, և ես ակտիվորեն մասնակցել եմ բազմաթիվ նախաձեռնությունների, որոնք ամրապնդում են Ֆրանսիայի և Հայաստանի կապերը։
Ավարտել եմ Լյուքսեմբուրգի համալսարանի օրենսդրական ուսումնասիրությունների մագիստրատուրան և Էքս-Մարսելի համալսարանի պետական իրավունքի և օրենսդրական ուսումնասիրությունների մագիստրատուրան ։ Ունեմ նաև կրկնակի բակալավրի աստիճան իրավաբանական և պետական կառավարման ոլորտներում՝ ստացած Բուրգունդիայի համալսարանում։ Այս ամենը հիմք է դարձել, որ ամբողջությամբ նվիրվեմ հասարակական գործերի աշխարհին՝ միշտ հավատալով, որ ժողովուրդների և հաստատությունների միջև երկխոսությունը առաջընթացի հզոր գործիք է։
2023 թվականի սեպտեմբերից աշխատում եմ որպես հանրային գործերի պատասխանատու մեծ ֆրանսիական ընկերությունում, որը մասնագիտացած է միջազգային տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում։ Իմ ամենօրյա աշխատանքը ներառում է ազդեցության ռազմավարությունների մշակում խորհրդարանականների և կառավարության պաշտոնյաների համար, օրենսդրական փոփոխությունների և դիրքորոշման փաստաթղթերի կազմավորում, ինչպես նաև իրադարձությունների կազմակերպում՝ ինստիտուցիոնալ ոլորտում իրազեկվածություն բարձրացնելու նպատակով։ Նախկինում եղել եմ հանրային գործերի պատասխանատու «Enterprise Holdings»-ում՝ հատկապես տնտեսության դեկարբոնիզացիայի և օրենսդրական գործընթացների վերահսկողության ոլորտներում, իսկ դրանից առաջ կարճ փորձ եմ ձեռք բերել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում։
Հայաստանի հանդեպ իմ նվիրվածությունը մշտապես ուղեկցել է ինձ իմ աշխատանքային փորձի ընթացքում։ 2022 թվականին միացել եմ Ֆրանսիայի դեսպանատան քաղաքական դիվանատանը Հայաստանում, որտեղ կազմել եմ զեկույցներ տեղական քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ և խորացրել իմ գիտելիքները Կովկասի տարածաշրջանի մասին։ 2024 թվականի փետրվարից հանդիսանում եմ G2iA-ի (ֆրանսահայկական ընկերություններ խթանող կառույց) հանրային կապերի պատասխանատու, որտեղ համակարգում եմ փաստարկային աշխատանքը հայկական ուղղությամբ ֆրանսիական ինստիտուտների հետ։
Եղել եմ Ֆրանսիայի օրենսդրական և խորհրդարանական ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի փոխնախագահ, ինչպես նաև Պաշտպանության Ազգային Բարձրագույն Ինստիտուտի (IHEDN) երիտասարդական բաժնի անդամ։ Բացի այդ, մասնակցել եմ Շալոն-սյուր-Սոն քաղաքում անցկացված տեղական ինքնակառավարման ընտրություններին՝ որպես թեկնածու։
Ազատ տիրապետում եմ հայերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն լեզուներին, իսկ գերմաներենն ու ռուսերենը գիտեմ առաջադեմ մակարդակով։ Նվիրված եմ համայնքների միջև կամուրջներ կառուցելուն։ Իմ ուղին մշտապես նշանավորվել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի մերձեցման, փոխադարձ ըմբռնման խթանման և մեր երկու մշակույթների խաչմերուկում նոր սերնդի դերակատարների ձևավորման անկեղծ ձգտմամբ։

Я Алекс Соломонян, мне 26 лет. Живу в Париже — городе, чья многокультурная и жизнерадостная атмосфера всегда питала мою идентичность и преданность Армении. Хотя я родился и вырос за пределами Родины, армянское наследие всегда было основой моего личного и профессионального пути. С раннего детства моя семья придавала большое значение передаче нашей культуры, и я активно участвовал во множестве инициатив, направленных на укрепление связей между Францией и Арменией.
Я окончил магистратуру по законодательным исследованиям в Университете Люксембурга и магистратуру по государственному праву и законодательным исследованиям в Университете Экс-Марселя. Кроме того, у меня двойной бакалавр в области юриспруденции и государственного управления, полученный в Университете Бургундии. Всё это стало прочной основой для моего полного вовлечения в сферу общественных дел, ведь я искренне верю, что диалог между народами и институтами — мощный инструмент прогресса.
С сентября 2023 года я работаю руководителем по общественным связям в крупной французской компании, специализирующейся на международных перевозках и логистике. Моя повседневная работа включает разработку стратегий влияния для парламентариев и правительственных чиновников, подготовку аналитических и законодательных документов, а также организацию мероприятий, направленных на повышение институциональной осведомлённости. Ранее я занимал аналогичную должность в компании «Enterprise Holdings», где занимался вопросами декарбонизации экономики и мониторинга законодательных процессов. До этого получил короткий, но ценный опыт работы в Национальном собрании Франции.
Моя приверженность Армении всегда сопровождала меня в профессиональной деятельности. В 2022 году я присоединился к политическому отделу посольства Франции в Армении, где занимался подготовкой аналитических отчётов о местной политической ситуации и углублял знания о Кавказском регионе. С февраля 2024 года я являюсь ответственным за общественные связи в G2iA — организации, продвигающей франко-армянские компании, где координирую работу по взаимодействию с французскими институтами по армянскому направлению.
Я также был вице-президентом Ассоциации законодательных и парламентских исследований Франции и членом молодёжного отдела Высшего института национальной обороны (IHEDN). Кроме того, участвовал в муниципальных выборах в городе Шалон-сюр-Сон в качестве кандидата.
Свободно владею армянским, французским и английским языками, а немецкий и русский знаю на продвинутом уровне. Я глубоко предан идее строительства мостов между сообществами. Мой путь всегда был отмечен искренним стремлением укреплять взаимопонимание между Францией и Арменией, содействовать их сближению и формировать новое поколение лидеров на перекрёстке наших культур.