Ես Ալեքս Սոլոմոնյանն եմ, 26 տարեկան։ Ապրում եմ Փարիզում՝ մի քաղաք, որի բազմամշակութային կենսուրախությունը միշտ էլ սնուցել է իմ ինքնությունն ու նվիրվածությունը Հայաստանին։ Թեպետ ծնվել և մեծացել եմ Հայաստանից դուրս, հայկական ժառանգությունը մշտապես եղել է իմ անձնական և մասնագիտական ուղու հիմքում։ Մանկությանս առաջին տարիներից իմ ընտանիքը մեծ կարևորություն է տվել մեր մշակույթի փոխանցմանը, և ես ակտիվորեն մասնակցել եմ բազմաթիվ նախաձեռնությունների, որոնք ամրապնդում են Ֆրանսիայի և Հայաստանի կապերը։
Ավարտել եմ Լյուքսեմբուրգի համալսարանի օրենսդրական ուսումնասիրությունների մագիստրատուրան և Էքս-Մարսելի համալսարանի պետական իրավունքի և օրենսդրական ուսումնասիրությունների մագիստրատուրան ։ Ունեմ նաև կրկնակի բակալավրի աստիճան իրավաբանական և պետական կառավարման ոլորտներում՝ ստացած Բուրգունդիայի համալսարանում։ Այս ամենը հիմք է դարձել, որ ամբողջությամբ նվիրվեմ հասարակական գործերի աշխարհին՝ միշտ հավատալով, որ ժողովուրդների և հաստատությունների միջև երկխոսությունը առաջընթացի հզոր գործիք է։
2023 թվականի սեպտեմբերից աշխատում եմ որպես հանրային գործերի պատասխանատու մեծ ֆրանսիական ընկերությունում, որը մասնագիտացած է միջազգային տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում։ Իմ ամենօրյա աշխատանքը ներառում է ազդեցության ռազմավարությունների մշակում խորհրդարանականների և կառավարության պաշտոնյաների համար, օրենսդրական փոփոխությունների և դիրքորոշման փաստաթղթերի կազմավորում, ինչպես նաև իրադարձությունների կազմակերպում՝ ինստիտուցիոնալ ոլորտում իրազեկվածություն բարձրացնելու նպատակով։ Նախկինում եղել եմ հանրային գործերի պատասխանատու «Enterprise Holdings»-ում՝ հատկապես տնտեսության դեկարբոնիզացիայի և օրենսդրական գործընթացների վերահսկողության ոլորտներում, իսկ դրանից առաջ կարճ փորձ եմ ձեռք բերել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում։
Հայաստանի հանդեպ իմ նվիրվածությունը մշտապես ուղեկցել է ինձ իմ աշխատանքային փորձի ընթացքում։ 2022 թվականին միացել եմ Ֆրանսիայի դեսպանատան քաղաքական դիվանատանը Հայաստանում, որտեղ կազմել եմ զեկույցներ տեղական քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ և խորացրել իմ գիտելիքները Կովկասի տարածաշրջանի մասին։ 2024 թվականի փետրվարից հանդիսանում եմ G2iA-ի (ֆրանսահայկական ընկերություններ խթանող կառույց) հանրային կապերի պատասխանատու, որտեղ համակարգում եմ փաստարկային աշխատանքը հայկական ուղղությամբ ֆրանսիական ինստիտուտների հետ։
Եղել եմ Ֆրանսիայի օրենսդրական և խորհրդարանական ուսումնասիրությունների ասոցիացիայի փոխնախագահ, ինչպես նաև Պաշտպանության Ազգային Բարձրագույն Ինստիտուտի (IHEDN) երիտասարդական բաժնի անդամ։ Բացի այդ, մասնակցել եմ Շալոն-սյուր-Սոն քաղաքում անցկացված տեղական ինքնակառավարման ընտրություններին՝ որպես թեկնածու։
Ազատ տիրապետում եմ հայերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն լեզուներին, իսկ գերմաներենն ու ռուսերենը գիտեմ առաջադեմ մակարդակով։ Նվիրված եմ համայնքների միջև կամուրջներ կառուցելուն։ Իմ ուղին մշտապես նշանավորվել է Ֆրանսիայի և Հայաստանի մերձեցման, փոխադարձ ըմբռնման խթանման և մեր երկու մշակույթների խաչմերուկում նոր սերնդի դերակատարների ձևավորման անկեղծ ձգտմամբ։

My name is Alex Solomonyan. I am 26 years old and live in Paris, a city whose multicultural vibrancy has shaped my identity and strengthened my commitment to Armenia. Although I was born and raised outside of Armenia, my Armenian heritage has always been at the core of my personal and professional journey. From an early age, my family placed great importance on transmitting our culture, and I have actively taken part in numerous initiatives aimed at strengthening ties between France and Armenia.
After earning a Master’s degree in Legislative Studies from the University of Luxembourg and a Master’s degree in Public Law and Legislative Studies from Aix-Marseille University, I devoted myself to the field of public affairs, always guided by the conviction that dialogue between peoples and institutions is a powerful driver of progress. I also hold dual bachelor’s degrees in Law and in Public Administration from the University of Burgundy.
Since September 2023, I have been working as a Public Affairs Officer at a major French company specializing in international transport and logistics. My responsibilities include designing influence strategies for parliamentarians and government officials, drafting amendments and position papers, and preparing events to raise awareness within the institutional sphere. Previously, I served as a Public Affairs Officer at Enterprise Holdings, where I focused on issues related to the decarbonization of the economy and legislative monitoring. Prior to that, I gained experience at the French National Assembly.
My commitment to Armenia has been a constant thread throughout my career. In 2022, I joined the Political Chancellery of the French Embassy in Armenia, where I drafted reports on the local political situation and deepened my understanding of the Caucasus region. Since February 2024, I have served as Public Relations Officer at G2iA (a network of French-Armenian business promotion structures), where I lead advocacy initiatives with French institutions in support of Armenia.
In addition, I served as Vice-President of the French Association for Legislative and Parliamentary Studies and was an active member of the youth branch of the IHEDN (Institute of Advanced National Defence Studies). I have also been a candidate in the municipal elections in Chalon-sur-Saône.
Fluent in French, Armenian, and English, with advanced proficiency in German and Russian, I am deeply committed to building bridges between communities. My journey reflects a constant desire to bring France and Armenia closer together, to foster mutual understanding, and to contribute to the emergence of a new generation of leaders at the crossroads of our two cultures.