Եվգենիա Հարությունյան
Ես Եվգենիա Հարությունյանն եմ։ Ծնվել և մեծացել եմ Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում՝ ավանդական հայ ընտանիքում։ Մանկուց շփվելով հայ մշակույթի, հավատքի և ավանդույթների հետ՝ ձևավորվել է իմ ամուր կապը հայրենիքի հետ՝ միաժամանակ հաջողությամբ ինտեգրվելով լատվիական հասարակության մեջ։
Այս տարի ավարտում եմ Լատվիայի Գեղարվեստի Ակադեմիայի գրաֆիկ դիզայնի բաժինը։ Նախքան դա սովորել եմ նորաձևության և կերպարվեստի քոլեջում։ Ստեղծագործական կրթությունս ձևավորել է ազատ ու նորարարական մտածելակերպ, որի միջոցով ձգտում եմ նպաստել մշակույթի, ինքնության և ժամանակակից արվեստի զարգացմանը։
Ուսման հետ զուգահեռ ակտիվ մասնակցություն եմ ունեցել համայնքային կյանքին՝ հանդիսանալով «Լատվիայի Հայերի Միության» անդամ։ Իմ գործունեության շրջանակում ընդգրկված են մշակութային և սոցիալական միջոցառումների կազմակերպումը, թվային հաղորդակցության համակարգումը, ինչպես նաև այն նախաձեռնությունների աջակցությունը, որոնք ուղղված են Լատվիայում հայ համայնքի համախմբման և համագործակցության ամրապնդմանը։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ իմ առաքելությունը տեսնում եմ երկկողմանի․ մի կողմից՝ ոգեշնչել հայ երիտասարդությանը սիրել և պահպանել իրենց լեզուն, հայրենիքը, ավանդույթներն ու մշակույթը, իսկ մյուս կողմից՝ նպաստել միջմշակութային երկխոսության ընդլայնմանը հայերի, լատվացիների և այլ համայնքների միջև։
Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել այս ծրագրի մի մասը։ Վստահ եմ, որ մյուս դեսպանների հետ միասին կկարողանանք ամրապնդել ու խորացնել կապերը մեր հայրենիքի և սփյուռքի միջև՝ ստեղծելով նոր համագործակցության ու համախմբվածության կամուրջներ։

Я — Евгения Арутюнян. Родилась и выросла в столице Латвии, Риге, в традиционной армянской семье. С детства, находясь в тесном соприкосновении с армянской культурой, верой и традициями, у меня сформировалась прочная связь с Родиной, при этом я успешно интегрировалась в латвийское общество.
В этом году я заканчиваю факультет графического дизайна Латвийской академии художеств. До этого училась в колледже моды и изобразительного искусства. Моё творческое образование сформировало у меня свободное и инновационное мышление, с помощью которого я стремлюсь способствовать развитию культуры, идентичности и современного искусства.
Параллельно с учёбой я активно участвовала в жизни общины, являясь членом «Союза армян Латвии». В рамках своей деятельности я занималась организацией культурных и социальных мероприятий, координацией цифровой коммуникации, а также поддержкой инициатив, направленных на укрепление сплочённости и сотрудничества армянской общины в Латвии.
В качестве Молодого посла диаспоры я вижу свою миссию двусторонней: с одной стороны — вдохновлять армянскую молодёжь любить и сохранять свой язык, Родину, традиции и культуру; с другой — способствовать расширению межкультурного диалога между армянами, латышами и представителями других сообществ.
Для меня огромная честь быть частью этой программы. Уверена, что вместе с другими послами мы сможем укрепить и углубить связь между нашей Родиной и Диаспорой, создавая новые мосты сотрудничества и единства.