Իմ անունը Ասպրամ Մխիթարյան է, ծնվել եմ կանաչապատ լեռներով շրջապատված Վանաձոր քաղաքում։ Տասնչորս տարեկանից ապրում եմ Ֆրանսիայի Նիցցա քաղաքում:
Ավարտել եմ Նիցցայի պետական համալսարանը Université Côte d’Azur երկու մագիստրոսական աստիճանով: Մասնագիտությամբ իրավաբան եմ՝ միջազգային բիզնես իրավունքի ոլորտում: Կրթությունս համալրել եմ ֆինանսների ոլորտում միջազգային հարստության կառավարման մասնագիտությամբ: Ունեմ նաև փողերի լվացման կանխարգելման մասնագետի միջազգային որակավորում (Certified Anti-Money Laundering Specialist):
Ներկայումս աշխատում եմ միջազգային ընկերությունում՝ որպես ռիսկերի կառավարման բաժնի ղեկավար։
Հայրենիքիս ծառայելու գաղափարը ծնվեց 2020 թվականին՝ իԳործ ծրագրի մեկնարկով, որին հնարավորություն եմ ունեցել մասնակցել և աշխատել Հայաստանի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում։ Այդ ժամանակահատվածում ես բացահայտեցի ազգային պարը, որը դարձավ իմ կյանքի անբաժան մաս։
Ֆրանսիա վերադառնալուս պես՝ համայնքի աջակցությամբ, կազմակերպեցի ավանդական պարերի դասընթացներ Գագիկ Գինոսյանի գլխավորությամբ։ Այդ նախաձեռնությունը մեր համայնքում ձևավորեց մի գեղեցիկ ու սիրելի ավանդույթ, որը շարունակվում է մինչ օրս։ Ազգային պարը սերունդներին միավորող կենդանի կամուրջ է՝ ինքնության դրսևորում, միասնության և հայ ժողովրդի անսպառ ոգու պահպանման միջոց։
Հայաստանն իմ հոգու և մտքի բնակավայրն է։ Ինձ համար մեծագույն պատիվ է ներկայացնել իմ երկիրը: Այս պատասխանատվությունը ստանձնում եմ խորին համոզմամբ որ իմ ակտիվ և դրական ներգրավվածությամբ կարող եմ նպաստել Նիցցայի և Երևանի միջև ձևավորված երկարամյա հարաբերություններին։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ ես պատրաստ եմ ներդնել իմ ամբողջ եռանդը զարգացնելու հայկական մշակույթի ներկայությունը համայնքի ներսում որպեսզի հայկական ոգին՝ ինչպես հավերժ մի պար, շարունակի ոգեշնչել, կապել և համախմբել համայնքի հայությանը։

My name is Aspram Mkhitaryan, I was born in Vanadzor, a city surrounded by the verdant mountains. I have lived in Nice, France, since the age of fourteen.
I hold two master’s degrees from Université Côte d’Azur. My academic background is in law, with a specialisation in International Business Law. I later completed a second master’s in finance, focusing on International Wealth Management. I am also a certified anti-money laundering specialist (CAMS). Currently I am Head of Risk and Compliance in an international multi-family office.
The idea of serving my Homeland was born with the launch of the iGorts program. In 2020, I participated in the first edition and worked at Armenia’s Corruption Prevention Commission. During that time, I discovered Armenian folk dances, which became a meaningful part of my life. Through dance, I discovered the power of connection — every step linking us to our roots, every movement telling our story.
Upon returning to France, and with the support of the local community, I organised a workshop led by Gagik Ginosyan. This initiative created a beautiful and beloved tradition within our community, which continues to this day. The national dance is a living bridge between generations, a powerful expression of our identity, a source of unity, and a vessel for preserving the boundless spirit of our people.
For me, Armenia is a place that I inhabit with my heart and mind. Having the opportunity to represent my country is a blessing mission. I am deeply honored to take on this responsibility, with a heartfelt desire to contribute actively and positively to the longstanding relationship between Nice and Yerevan.
As a Diaspora Youth Ambassador in Nice, I will devote my energy to ensuring that Armenia’s spirit — like a dance that never ends — continues to inspire, connect, and bring Armenian people together within the community.