Իմ անունը Ասպրամ Մխիթարյան է, ծնվել եմ կանաչապատ լեռներով շրջապատված Վանաձոր քաղաքում։ Տասնչորս տարեկանից ապրում եմ Ֆրանսիայի Նիցցա քաղաքում:
Ավարտել եմ Նիցցայի պետական համալսարանը Université Côte d’Azur երկու մագիստրոսական աստիճանով: Մասնագիտությամբ իրավաբան եմ՝ միջազգային բիզնես իրավունքի ոլորտում: Կրթությունս համալրել եմ ֆինանսների ոլորտում միջազգային հարստության կառավարման մասնագիտությամբ: Ունեմ նաև փողերի լվացման կանխարգելման մասնագետի միջազգային որակավորում (Certified Anti-Money Laundering Specialist):
Ներկայումս աշխատում եմ միջազգային ընկերությունում՝ որպես ռիսկերի կառավարման բաժնի ղեկավար։
Հայրենիքիս ծառայելու գաղափարը ծնվեց 2020 թվականին՝ իԳործ ծրագրի մեկնարկով, որին հնարավորություն եմ ունեցել մասնակցել և աշխատել Հայաստանի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում։ Այդ ժամանակահատվածում ես բացահայտեցի ազգային պարը, որը դարձավ իմ կյանքի անբաժան մաս։
Ֆրանսիա վերադառնալուս պես՝ համայնքի աջակցությամբ, կազմակերպեցի ավանդական պարերի դասընթացներ Գագիկ Գինոսյանի գլխավորությամբ։ Այդ նախաձեռնությունը մեր համայնքում ձևավորեց մի գեղեցիկ ու սիրելի ավանդույթ, որը շարունակվում է մինչ օրս։ Ազգային պարը սերունդներին միավորող կենդանի կամուրջ է՝ ինքնության դրսևորում, միասնության և հայ ժողովրդի անսպառ ոգու պահպանման միջոց։
Հայաստանն իմ հոգու և մտքի բնակավայրն է։ Ինձ համար մեծագույն պատիվ է ներկայացնել իմ երկիրը: Այս պատասխանատվությունը ստանձնում եմ խորին համոզմամբ որ իմ ակտիվ և դրական ներգրավվածությամբ կարող եմ նպաստել Նիցցայի և Երևանի միջև ձևավորված երկարամյա հարաբերություններին։
Որպես Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ ես պատրաստ եմ ներդնել իմ ամբողջ եռանդը զարգացնելու հայկական մշակույթի ներկայությունը համայնքի ներսում որպեսզի հայկական ոգին՝ ինչպես հավերժ մի պար, շարունակի ոգեշնչել, կապել և համախմբել համայնքի հայությանը։

Я — Аспрам Мхитарян. Родилась в городе Ванадзор, окружённом зелёными горами. С четырнадцати лет живу во французском городе Ницца.
Я окончила Государственный университет Ниццы (Université Côte d’Azur), получив две степени магистра. По профессии я юрист, специализируюсь в области международного коммерческого права. Своё образование я дополнила знаниями в сфере финансов, по специальности — международное управление капиталом.
У меня также есть международная квалификация специалиста по предотвращению отмывания денег (Certified Anti-Money Laundering Specialist). В настоящее время я работаю в международной компании в должности руководителя отдела управления рисками.
Идея служить Родине родилась в 2020 году, во время запуска программы «iGorts», в которой я имела возможность принять участие и работать в Комиссии по предотвращению коррупции Армении. В тот период я открыла для себя национальные танцы, которые стали неотъемлемой частью моей жизни.
После возвращения во Францию, при поддержке общины, я организовала курсы традиционных танцев под руководством Гагика Гиносяна. Эта инициатива заложила в нашей общине прекрасную и любимую традицию, которая продолжается и по сей день.
Национальный танец — это живой мост, соединяющий поколения, проявление идентичности, средство единения и сохранения неиссякаемого духа армянского народа.
Армения — это обитель моей души и мыслей. Для меня величайшая честь представлять свою страну. Я принимаю эту ответственность с глубоким убеждением в том, что моё активное участие может способствовать укреплению многолетних связей между Ниццей и Ереваном.
В качестве молодого посла диаспоры я готова вложить всю свою энергию в развитие присутствия армянской культуры внутри общины, чтобы армянский дух, словно вечный танец, продолжал вдохновлять, объединять и сплачивать армян нашей общины.