Ես Արեգ Ֆարիշյանն եմ, 25 տարեկան։ Ապրում եմ Ռուսաստանի Դաշնության Մայկոպ քաղաքում, որտեղ էլ ծնվել եմ։ Չնայած դրան, վաղ տարիքից ինձ սերմանել են հայ լինելու զգացողությունը և հայրենի արժեքների պահպանման կարևորությունը։
Մեծացել եմ Մայկոպի հայ համայնքում՝ ակտիվորեն մասնակցելով համայնքային կյանքին և շարունակելով ծնողներիս նախաձեռնությունները։ Ավարտել եմ Ադիգեայի Պետական համալսարանի բանկային գործի բակալավրիատը, իսկ մագիստրոսական կրթությունս ստացել եմ զբոսաշրջության կառավարման ուղղությամբ։
2017 թվականից ղեկավարում եմ մեր քաղաքի հայ երիտասարդների միավորումը։ Մեր գործունեության կարևորագույն ուղղություններից է համագործակցությունը Ռուսաստանի այլ քաղաքներում գործող հայ երիտասարդական միությունների հետ։
Ավելի քան հինգ տարի հանդիսանում եմ «Սբերբանկի» լավագույն մենեջերներից մեկը՝ պատասխանատու լինելով բիզնեսի զարգացման աջակցման և ընկերության էկոհամակարգի ընդլայնման համար։
Որպես Ադիգեի Հանրապետությունը ներկայացնող երիտասարդ դեսպան՝ պատրաստ եմ նպաստել տարբեր քաղաքների և երկրների սփյուռքահայերի միջև կապերի ամրապնդմանը։ Վստահ եմ, որ իմ փորձը, հմտությունները և նվիրվածությունը օգտակար կլինեն ինչպես Ծրագրի, այնպես էլ Գրասենյակի համար։

My name is Areg Farishyan, I am 25 years old and currently live in Maykop, Russian Federation, where I was born and raised. From an early age, I was raised with a strong sense of Armenian identity and the importance of preserving our national values.
I grew up within Maykop’s Armenian community, actively participating in community life and continuing the initiatives of my parents. I hold a Bachelor’s degree in Banking from Adyghe State University and a Master’s degree in Tourism Management.
Since 2017, I have served as the head of the Union of Armenian Youth in Maykop, where one of our main priorities is building partnerships with Armenian youth organizations across other Russian cities.
In addition to my community work, I have built a professional career at Sberbank, where for over five years I have been recognized among the top managers. In this role, I am responsible for driving business development and expanding the company’s ecosystem.
As the Diaspora Youth Ambassador representing the Republic of Adygea in the Russian Federation, my goal is to strengthen connections among Armenians across different cities and countries. I am confident that my experience, skills, and commitment will allow me to contribute meaningfully to the Program and to the work of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia.