Անահիտ Թումասյանը ծնվել է Հայաստանում, սակայն փոքր տարիքից ապրել է Ֆրանսիայում։ Նա գերազանցությամբ ավարտել է Թուլուզի Կապիտոլիումի համալսարանը՝ ստանալով իրավագիտության բակալավրի աստիճան, և միաժամանակ մասնագիտացել է Գերմանիայի Մաննհայմի համալսարանում՝ հանրային կառավարման ոլորտում։
Շարունակելով ուսումը՝ Անահիտը մասնակցել է ֆրանս-հունական կրկնակի մագիստրոսական ծրագրին միջազգային և եվրոպական իրավունքի ոլորտում․ մասնագիտացել է Թուլուզի Կապիտոլիումի համալսարանում՝ ընդհանուր եվրոպական իրավունքի, և Թեսալոնիկեի Արիստոտելի համալսարանում՝ եվրոպական սոցիալական իրավունքի ուղղություններով։
Նա խորացրել է գիտելիքները բիզնես իրավունքի ոլորտում՝ մասնավորապես եվրոպական շուկայի կարգավորման և ներդրումային քաղաքականության հարցերում։ Անահիտի հիմնական մասնագիտացման ոլորտներն են միջազգային, եվրոպական և բիզնես իրավունքը։
2021 թվականից աշխատել է Օքսիտանիայի տարածաշրջանային խորհրդում՝ որպես իրավաբան, այնուհետև՝ Ֆրանսիայի կրթության և երիտասարդության նախարարության տարածաշրջանային ներկայացուցչությունում, որտեղ պատասխանատու է եղել տեղական և միջազգային ներդրումային ծրագրերի կառավարման համար։ Բացի այդ, աշխատել է Հունաստանում՝ Ֆրանսիայի հյուպատոսությունում, որպես միջազգային իրավունքի մասնագետ։

Анаит Тумасян родилась в Армении, но с раннего детства живёт во Франции. Она с отличием окончила Университет Тулузы Капитолий, получив степень бакалавра права, а также параллельно специализировалась в области государственного управления в Университете Мангейма (Германия).
Продолжая образование, Анаит принимала участие в франко-греческой двойной магистратуре по международному и европейскому праву: в Университете Тулузы Капитолий — по общему европейскому праву, а в Университете Аристотеля в Салониках — по европейскому социальному праву.
Она углубила знания в области бизнес-права, в частности по вопросам регулирования европейского рынка и инвестиционной политики. Основные направления её специализации — международное, европейское и бизнес-право.
С 2021 года Анаит работала юристом в Региональном совете Окситании, затем — в региональном представительстве Министерства образования и молодёжи Франции, где отвечала за управление местными и международными инвестиционными программами. Также она работала в Генконсульстве Франции в Греции в качестве специалиста по международному праву.