Անահիտ Թումասյանը ծնվել է Հայաստանում, սակայն փոքր տարիքից ապրել է Ֆրանսիայում։ Նա գերազանցությամբ ավարտել է Թուլուզի Կապիտոլիումի համալսարանը՝ ստանալով իրավագիտության բակալավրի աստիճան, և միաժամանակ մասնագիտացել է Գերմանիայի Մաննհայմի համալսարանում՝ հանրային կառավարման ոլորտում։
Շարունակելով ուսումը՝ Անահիտը մասնակցել է ֆրանս-հունական կրկնակի մագիստրոսական ծրագրին միջազգային և եվրոպական իրավունքի ոլորտում․ մասնագիտացել է Թուլուզի Կապիտոլիումի համալսարանում՝ ընդհանուր եվրոպական իրավունքի, և Թեսալոնիկեի Արիստոտելի համալսարանում՝ եվրոպական սոցիալական իրավունքի ուղղություններով։
Նա խորացրել է գիտելիքները բիզնես իրավունքի ոլորտում՝ մասնավորապես եվրոպական շուկայի կարգավորման և ներդրումային քաղաքականության հարցերում։ Անահիտի հիմնական մասնագիտացման ոլորտներն են միջազգային, եվրոպական և բիզնես իրավունքը։
2021 թվականից աշխատել է Օքսիտանիայի տարածաշրջանային խորհրդում՝ որպես իրավաբան, այնուհետև՝ Ֆրանսիայի կրթության և երիտասարդության նախարարության տարածաշրջանային ներկայացուցչությունում, որտեղ պատասխանատու է եղել տեղական և միջազգային ներդրումային ծրագրերի կառավարման համար։ Բացի այդ, աշխատել է Հունաստանում՝ Ֆրանսիայի հյուպատոսությունում, որպես միջազգային իրավունքի մասնագետ։

Anahit Tumasyan was born in Armenia but grew up in France. She graduated with honors from Toulouse Capitole University with a bachelor’s degree in Law and simultaneously specialized in Public Administration at the University of Mannheim in Germany.
She went on to pursue a French–Greek dual master’s program in International and European Law, focusing on General European Law at Toulouse Capitole University and European Social Law at Aristotle University of Thessaloniki.
Anahit further strengthened her expertise in Business Law, particularly in EU market regulation and investment policy. Her main areas of specialization include international, European, and business law.
Since 2021, she has worked as a legal expert at the Regional Council of Occitania and later at the regional office of the French Ministry of National Education and Youth, where she oversaw local and international investment programs. She also gained experience in Greece, serving as an international law specialist at the Consulate of France.