Արաքսյա Բաղդասարյանը ծնվել է Հայաստանում, մեծացել՝ Բելառուսում։
2012 թվականին ավարտել է Մինսկի կառավարման համալսարանը՝ «Իրավագիտություն» մասնագիտությամբ և ստացել «Իրավաբան»-ի որակավորում։ 2015 թվականին ավարտել է Բելառուսի պետական համալսարանը՝ «Ֆինանսներ և վարկեր» մասնագիտությամբ՝ ստանալով «Տնտեսագետ»-ի որակավորում։
2020 թվականին ստացել է հաշտարարության (մեդիացիայի) ոլորտում մասնագիտական վերապատրաստման դիպլոմ և հանդիսանում է պրոֆեսիոնալ հաշտարար, ինչպես նաև «ՊԱՐԻՏԵՏ» հաշտարարների ազգային ասոցիացիայի անդամ։
2021 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարության Ռուսաստանի իրավաբանական ակադեմիան՝ ստանալով «Իրավագիտություն» մագիստրոսի որակավորում։
Մասնագիտացած է քաղաքացիաիրավական հարաբերությունների ոլորտում, ներառյալ ընտանեկան, հողային, բնակարանային, քաղաքաշինական և ժառանգական իրավունքի վեճեր, սպառողների իրավունքների պաշտպանություն, կորպորատիվ վեճեր, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության իրավական դաշտում։
Ունի աշխատանքային փորձ ինչպես կոմերցիոն և ոչ կոմերցիոն կազմակերպություններում, այնպես էլ պետական հատվածում։ Մասնագիտական գործունեությունը սկսել է Բելառուսի Հանրապետության Մոսկովսկի շրջանի դատախազությունում՝ տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնում։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է ՀՀ մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական հանձնաժողովում։

Араксия Багдасарян родилась в Армении, выросла в Беларуси.
В 2012 году окончила Минский университет управления по специальности «Юриспруденция», получив квалификацию «Юрист». В 2015 году окончила Белорусский государственный университет по специальности «Финансы и кредит», получив квалификацию «Экономист».
В 2020 году получила диплом о профессиональной переподготовке в сфере примирения (медиации) и является профессиональным медиатором, а также членом Национальной ассоциации медиаторов «ПАРИТЕТ».
В 2021 году с отличием окончила Российскую правовую академию Министерства юстиции Российской Федерации, получив степень магистра по направлению «Юриспруденция».
Специализируется в сфере гражданско-правовых отношений, включая семейные, земельные, жилищные, градостроительные и наследственные споры, защиту прав потребителей, корпоративные споры, а также вопросы правового регулирования в правовых системах Российской Федерации и Республики Беларусь.
Имеет опыт работы как в коммерческих и некоммерческих организациях, так и в государственном секторе. Профессиональную деятельность начала в прокуратуре Московского района Республики Беларусь, в подразделении по борьбе с экономическими преступлениями.
В рамках программы «iGorts» работает в Государственной комиссии по защите конкуренции и интересов потребителей Республики Армения.